×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Nagykároly

Levéltári Nap Nagykárolyban

2012.09.28 - 19:20
Megosztás:
Levéltári Nap Nagykárolyban

Nyíregyházán és Nagykárolyban rendezték meg a 19. Nemzetközi Levéltári Napokat. A pénteki károlyi konferencián Laczlavik György, Kovács Ágnes és Fazekas Rózsa tartottak előadásokat.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár 19. éve rendezi meg a Nemzetközi Levéltári Napokat azzal a céllal, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg, Ung, Ugocsa megyéből a Nyíregyházán, a levéltárban őrzött töredékiratok kiegészítődjenek azokkal az információkkal, amelyek a határon túli gyűjteményekben lévő iratokból olvashatóak ki.

Amint arról már beszámoltunk, a kétnapos rendezvény során csütörtökön Nyíregyházán, pénteken pedig Nagykárolyban tartottak előadásokat neves szakemberek. „Arra törekszünk, hogy az előadásokat mindig egy téma köré csoportosítsuk, ebben az évben a személyes történelem forrásai a témakör – magyarázta Kujbusné dr. Mecsei Éva a levéltár igazgatója, egyben a rendezvény főszervezője. A levéltári napok második napján mindig egy határon túli településben szervezzük meg a konferenciát, jelen esetben most Nagykárolyra esett a választás, egyrészt a felújított Károlyi-kastély miatt.”

A nagykárolyi esemény köszöntőbeszédekkel indult, melyekben előbb Kovács Jenő nagykárolyi polgármester üdvözölte a jelenlévőket, majd Lucian Cucuiet, a Szatmári Levéltár részéről, a Romániai Országos Levéltár elnökének, Ioan Drăgannak az üzenetét tolmácsolta. Felszólalt még Bajtai Erzsébet konzulasszony és Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója, majd Kujbusné dr. Mecsei Éva konferálta be az előadókat.

Laczlavik György, a Magyar Országos Levéltár részéről tartott előadást Család és reprezentáció. Károlyiak a 18. század első felében címmel. A főosztályvezető-helyettes olyan kérdésekre adott választ, hogy a Károlyi család mikképp tudta fenntartani nemesi rangját.

Kovács Ágnes, a Debreceni Egyetem képviseletében Károlyi Sándor és Barkóczy Krisztina levelezéséről beszélt. A levelek gyakoriságát és tematikájuk változatosságát tekintve igencsak jelentős dokumentumot képeznek, a családi problémák mellett ugyanis részletesen feltárják a korabeli társadalmi helyzetet.

Fazekas Rózsa, a Nyíregyházi Egyetem részéről Károlyi György külföldi utazásai (Szászország, Skócia, Itália és Egyiptom) során írt naplófeljegyzéseiről és titkárával, Bártfay Lászlóval folytatott levelezéséről tájékoztatta a jelenlévőket. A feljegyzések és a levelezés hiteles képet mutat arról, hogy mikképp utaztak abban a korban az arisztokraták külföldön, továbbá az akkori élet-, gondolkodás- és viselkedésmód feltárására is bőséges anyagot nyújtanak.

A kétnapos rendezvény svédasztalos fogadással, kulturális sétával, valamint kastélylátogatással zárult.

ifj. Deák Endre