×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
13 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Lovastáborok zajlanak Csomaközön három héten át

2017.07.17 - 19:30
Megosztás:
Lovastáborok zajlanak Csomaközön három héten át

Pénteken ért véget Ritter-Löchli Orsolya idei első nyári lovastábora Csomaközön, de vasárnap már kezdődött is a következő egy újabb 24 fős csapat részére. Az összesen három alkalomból álló táborsorozatra hamar elfogytak a helyek.

Egy hétig tartott az idei első csomaközi nyári lovastábor Ritter-Löchli Orsolya lovasoktató szervezésében. Az eseményről magával a szervezővel beszélgettünk, aki a tábor programja mellett önmagáról, a lovastáborok ötletéről és a jövőbeni tervekről is beszélt.

Mint megtudtuk, immár harmadik éve szervez Ritter-Löchli Orsolya nyári lovastáborokat gyermekek részére. Ezek jelenlegi helyszíne a csomaközi mezőgazdasági társulás farmja, de a tervek szerint csak ideiglenesen szeretnének itt maradni, tudniillik megkezdődött egy lovarda építése is Nagykároly és Mezőfény között, viszont mivel pillanatnyilag állnak a munkálatok, csak a jövőben költözhet át oda a lovasoktatás.

Egy lóval indult az oktatás, majd folyamatosan bővült az állomány. „Előbb Debrecenben, Boros Sándornál kezdtem lovagolni, majd onnan felvételiztem a testnevelési főiskolára, lovaskultúra-oktató szakra, ahol kétéves, másoddiplomás képzésen végeztem. A diplomaszerzés után hazaköltöztem Romániába, és Csanáloson Jakab Áronnál folytattam a lovaglást. De nemcsak ide, hanem Dallos Gyula bácsi edzőtáborába is jártam önmagam továbbfejlesztése céljából. Ezt követően vettem még egy lovat, aztán még egyet, így mire már több lovam lett, felhagytunk a bértartással, és itt, a mezőgazdasági társulásnál alakítottunk ki egy tehénistállóban boxokat a lovak számára.

Jelenleg 18 lovunk van, de folyamatosan fedeztetünk, ugyanis még megvan az a két kanca, amelyekkel kezdtem a legelején. Ezeket már nem lovagoljuk, de fedeztetésre kiválóan alkalmasak.

Folyamatosan bővül az állomány, nemcsak magam, hanem a lovastábor miatt is, minél több lovunk van, annál könnyebben tudunk a táborozó gyerekek számára lovakat biztosítani” — kezdte el történetét Ritter-Löchli Orsolya.

A tábor megszervezésében nem egyedül vesz részt, ugyanis elmondása szerint az édesapja, Löchli Mihály, valamint édesanyja is besegít. Rajtuk kívül Antalffy Gabriella, Kincses Marica és Czap Regina lovasoktatók vannak ott a gyerekekkel, illetve négy pedagógus, Lőrincz Szilveszter és Lőrincz Tünde, valamint Fényi Györgyi és Betuker Tímea is besegítenek.

Antalffy Gabriella lovasoktató Debrecenből érkezett, és ő éjjel-nappal ott van a három egyhetes lovastábor idején, míg Kincses Marica és Czap Regina lovasoktatók egész évben ott dolgoznak, hiszen a nyári táborok mellett év közben lovasoktatást is szerveznek Csomaközön.

„Ez a harmadik éve, hogy táborokat szervezünk, eddig mindig három hetet tartottunk, de jövőre mindenképpen növelni szeretnénk a táborok számát, ugyanis folyamatosan túljelentkezés van, és szeretnénk mindenki számára lehetőséget biztosítani a lovastáborban való részvételre.

Az egyhetes táborok vasárnap estétől következő hét péntekig tartanak, majd egy-másfél nap szünetet követően jön a következő csapat. Jelenleg 25-en vannak a táborban. Három lovasoktatóval, három helyen zajlik egy időben a futószáras lovasoktatás, miközben a gyerekek nagyjából negyedóránként cserélik egymást a lovon, így napjában összesen kétszer 15 percet szoktak lovagolni. Ez az időtartam nem kevés, mert egyfelől sokan vannak, másfelől pedig a tábor nem arról szól, hogy a gyerekek megtanuljanak lovagolni, hanem hogy ismerkedjenek a lóval, megszeressék a lovaglást, és ráérezzenek ennek szépségére. Mivel sokan keveslik ezt a kétszer 15 percet, nem is tudnánk egy tábor idejére több gyereket vállalni, mint 25, ugyanis akkor még jobban lerövidülne a gyerekek lovaglási ideje” — folyatta beszámolóját a szervező.

Elmondta, hogy a kezdők futószáron kezdik a lovaglást, előbb lépésben lovagolnak, de van, aki hétvégére megtanul ügetni, sőt, akár vágtázni is. A futószáras lovaglás után jön az osztálylovaglás, mert akik már nemcsak futószáron tudnak lovagolni, hanem szabad száron is, azok már osztályban lovagolhatnak. Ezt azt jelenti, hogy egyenként, egymás után, szép eloszlásban mennek a lovasok.

Ami a részt vevő gyerekek korosztályát illeti, 6-tól 12–14 éves korig lehet lovastáborba jelentkezni. Viszont az előző évek tapasztalatai alapján a 12 éves kor amolyan határnak számít, a nagyobbak már nehezen találják meg az összhangot az egészen fiatalokkal, így ha nincs 12–14 évesekből egy nagyobb társaság, nehezebben illeszkednek be ezek a gyerekek.

Kérdésünkre, hogy hogyan zajlik a tábor, illetve mit csinálnak a gyerekek, ha éppen nem lovagolnak, Ritter-Löchli Orsolya elmondta, hogy az alvás és a reggelizés a szálláson, a mezőfényi vadászházban történik, onnan érkeznek a gyerekek reggeli után a táborba. Egy kis pihenőt követően megkezdődik a lovak kihordása, majd mindenki részt vesz a lovak leápolásában. Ezután a hét elején felosztott csoportok szerint, egymást váltogatva megkezdik a délelőtti lovaglást a táborozók. Míg az első csapat lovagol, addig a második várakozik, a harmadik csapat tagjai pedig kézműves foglalkozáson vesznek részt két helyen, amiben a pedagógusok segítenek nekik. Számos játék, kézműves tevékenység, táncok, vetélkedők és más remek tevékenységek állnak a gyerekek rendelkezésére, de volt a hét folyamán szalonnasütés, ami közben gitárkísérettel énekeltek a gyerekek, labdajátékok, zsákban ugrás, kötélhúzás stb. Sőt, fogaton való kocsikázásra is elvitték a gyerekeket Fazekas Krisztina lovassegéd közreműködésével.

A kézműves foglalkozások idején elkészített tárgyakat péntekenként kiállítják a gyerekek, így amikor a szülők eljönnek értük, megmutathatják, hogy miket készítettek a hét folyamán. De nem csak ezeket mutathatják be, hiszen a péntek délutáni lovaglás egy bemutató lovaglás a szülők számára, ott minden anyuka és apuka megnézheti, gyermeke mennyit tanult és fejlődött a hét folyamán, majd ezt követően mindenki visszamegy a szállásra, ahol egy közös bográcsozáson vehetnek részt a szülők, a gyerekek és a tábor szervezői. Így zajlott ez az elmúlt hét folyamán is, illetve hasonlóképpen lesz az elkövetkező két lovastábor idején is.

Az eddigi évek és alkalmak tendenciái alapján inkább városi gyerekek érdeklődnek a tábor iránt. Az idei nyárra három tárbort terveztek a szervezők. Ide a helyek már el is fogytak, éppen ezért jövőre már legalább 4–5 héten át szeretnének táborokat szervezni. Amennyiben idővel a lovarda is elkészül, akkor nemcsak a nyári, hanem a téli és tavaszi szünidőkben is lehetne táborokat szervezni, akár fedett körülmények között is.

Bajnai Botond