×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Ma a koraszülöttekre figyelünk

2018.11.17 - 08:00
Megosztás:
Ma a koraszülöttekre figyelünk

Tízből egy gyermek korábban jön a világra Romániában, mint kellene — hazánkban a terhességek 10–11%-a végződik koraszüléssel. Ma, a koraszülöttek világnapján rájuk irányul a figyelem.

Évente 15 millió gyerek születik meg a vártnál korábban, a korababák száma pedig évről évre egyre magasabb. A koraszülések nagy részét, mintegy 60 százalékát Afrikában és Dél-Ázsiában regisztrálják, de a világ szegény országaiban szintén magas a koraszülések aránya — derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adataiból. A koraszülések aránya hazánkban megközelítőleg 11 százalékos, ez évente mintegy húszezer koraszülött babát jelent, akik közül nagyon sokan intenzív koraszülöttosztályon (PIC) kezdik meg az életüket. Mint megtudtuk, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szülészetén is az országos átlaghoz hasonló a koraszülött babák aránya, az intézmény újszülöttosztálya pedig azokat a koraszülötteket tudja ellátni, akik a 34. várandóssági hét után és legalább 1500 grammos súllyal láttak napvilágot. Az ennél kisebb Szatmár megyei babák a Nagyváradi Szülészeti Osztályra kerülnek.

De kik is a PICurok? Koraszülöttnek nevezünk minden olyan újszülöttet, aki a terhesség 24–37. hete között jön világra. Az életben maradási esélyek és a későbbi életminőség szempontjából fontosabb a terhesség kora — ez átlagosan 40 hét —, mint a megszületett baba súlya. Például egy 27. hétre 700 grammal született korababa jelentős „előnyben” van egy 24. hetes, 800 grammos babával szemben. A 24. hétre születettek egészséges életben maradási esélye 10–15 százalék. A koraszülöttek (különösen a 28. hét előtt) már néhány órásan megtapasztalják a fájdalmat, a légzési nehézségeket, és nem kaphatják meg ugyanazt a törődést, szüleik simogatását, mint időre született társaik. Gyakran igényelnek lélegeztetést, az idegrendszer éretlensége és sérülékenysége miatt pedig a későbbiekben előfordulhatnak neurológiai eltérések, érzékszervi károsodások. A koraszülést az esetek jelentős részében még gondos orvosi felügyelet mellett sem tudják megelőzni, de a szülés késleltetésére és a koraszülött életkilátásainak javítására sok helyen már korszerű eszközök állnak rendelkezésre.

Bár nagyon sokszor az anya mindent megtesz az egészséges terhességért, és nem rajta múlik a koraszülés, a megelőzésre nagy hangsúlyt kell fektetni. Érdemes már a terhesség tervezésekor felkeresni a szülész-nőgyógyász szakorvost, egy rákszűrést és általános vizsgálatot végeztetni, hogy minden rendben van-e. Három hónappal a fogantatás előtt el lehet kezdeni vitaminokat és folsavat szedni.

Terhesség alatt egészségesen kell élni, dohányfüst- és alkoholmentesen, a terhesgondozást pedig nem szabad hanyagolni. Ha a szülési fájások idő előtt megindulnak, azonnal értesíteni kell az orvost, vagy a kórházhoz kell fordulni, mert a koraszülés infúziókkal, megfelelő gyógyszerek adásával késleltethető, és a baba szempontjából minden, az anyaméhben töltött nap sokat jelenthet.

Bumbuluţ Krisztina