×
2024. 04 24.
Szerda
György
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Magaslati levegőt szívnak Mexikóban

2015.10.31 - 07:43
Megosztás:
Magaslati levegőt szívnak Mexikóban

A Forma-1 23 év után tér vissza Mexikóba, az idei versenyre jelentősen átalakított Autódromo Hermanos Rodríguezre. Az esős időjárás Mexikóvárosba is követheti a mezőnyt, és a 2200 méteres magasságban fekvő pályán a ritka levegő is szokatlan kihívást jelent.

Noha a brit Lewis Hamilton (Mercedes GP) már a múlt hétvégi Egyesült Államok Nagydíján bebiztosította a harmadik világbajnoki címét, a 2015-ös idény utolsó három versenye is tartogat érdekességeket. A hétvégén például egy olyan pályára látogat a mezőny, amely a korábbi évtizedekben a bajnokság egyik népszerű fordulója volt, a jelenlegi versenyzők számára azonban ismeretlen terepnek számít. A Forma-1 ugyanis 23 év után tér vissza Mexikóvárosba, az Autódromo Hermanos Rodríguez nevű versenypályára, ahol 1963 és 1992 között tizenöt Forma-1-es versenyt rendeztek.

A pálya egyébként egy óriási tehetségnek tartott helyi pilótáról kapta a megnevezést, aki még az első mexikói nagydíjhétvégén tragikus balesetben hunyt el: az első edzésnapon a mindössze 20 éves Ricardo Rodríguez egy Lotus volánja mögött a falnak csapódott a Peraltada kanyarban. Ezt a kanyart később számtalan baleset tette hírhedté, egyszer még Ayrton Senna is fejre állt itt. Ez a kanyar egyébként eltűnt a 2015-re átépített pályáról, amelyet néhány versenyző csalódottan vett tudomásul.

Az 1970-es nagydíj után tizenhat éves szünet következett egy szervezési hiba miatt: a kétszeres nagydíjgyőztes Pedro Rodríguezt (Ricardo bátya) nemzeti hősként ünnepelték Mexikóba, ezért a futamra több mint 200 ezer néző látogatott ki. A nagydíjak többsége manapság csak álmodozhat hasonló nézőszámról, de az akkori nagy lelkesedés kifejezetten ártott a nagydíjnak, ugyanis a szervezők nem tudták kordában tartani a tömeget, sokan veszélyes helyről nézték a versenyt, és kutyák is befutottak a pályára.

1986 után zsinórban hét nagydíjat rendeztek a mexikóvárosi pályán, amelyet ekkor már Autódromo Hermanos Rodrígueznek („Rodríguez-testvérek versenypálya”) hívtak az 1971-ben elhunyt Pedro Rodríguez és öccse, Ricardo tiszteletére. A kilencvenes évek elején már egyre gyakrabban panaszkodtak a bukkanókkal teli aszfalt rossz állapotára, és a légszennyezettség mértéke is folyamatosan nőtt az évről évre népesebb Mexikóvárosban, ezért a versenyt 1992 után újra törölték a naptárból. A 2000-es években többször szó volt a visszatérésről, új helyszínek megépítése is felmerült, de végül a Hermanos Rodríguez pálya átépítése mellett döntöttek a 2015-ös idényre.

A mezőny izgatottan várja a régi-új helyszín felfedezését, de senki nem örül annyira a Mexikói Nagydíjnak, mint Sergio Pérez, aki először versenyezhet a hazai nagydíján és még csak 3 éves volt, amikor az utolsó Forma-1 futamot rendezték Mexikóban. „Soha nem gondoltam volna, hogy lehetőségem lesz a saját hazámban Forma-1-es versenyen indulni — nyilatkozta. — A pályafutásom egyik csúcspontja lesz, és biztos vagyok benne, hogy a nagydíj az F1 egyik klasszikusává fog válni. Mexikónak nagy hagyományai vannak az autósportban, a rajongók is sokat tudnak a sportról. Nagyon lelkesek, és már régóta vártak a Forma-1 visszatérésére. Biztos vagyok benne, hogy mindenki remekül fogja érezni magát.”

„Fura” pálya

A 4304 méter hosszú pályán 17 kanyar van, hárommal több, mint 1992-ben. A legjellegzetesebb szakasz azonban a rendkívül hosszú, 1,3 km-es célegyenes, ahol az autók a becslések szerint bőven túllépik majd a 330 km/h-s végsebességet.

Az előzetes szimulációk szerint elképzelhető, hogy a Forma-1-es autók ezen a hétvégén fogják elérni a legnagyobb végsebességet, felülmúlva a monzait is. Ez egy különleges helyzetnek lesz köszönhető: az Autódromo Hermanos Rodríguez 2250 méteres magasságban fekszik, ami az atmoszférikus motorok teljesítményét érezhetően csökkentené, a jelenleg használt turbókét azonban nem, mert a turbófeltöltő ellensúlyozni tudja az alacsonyabb légköri nyomást. A ritkább levegő viszont adott aerodinamikai konfiguráció mellett kisebb légellenállást és kisebb leszorítóerőt jelent, így a csapatok várhatóan közel a legmeredekebb szárnyállást fogják alkalmazni, mégis nagy végsebességre lesznek képesek. „Való igaz, hogy maximális leszorítóerőre belőtt autókat fogunk látni a monzaihoz hasonló végsebességgel” — erősítette meg a McLaren-Honda versenyigazgatója, Eric Boullier. Ehhez hozzájárul a pálya hosszú célegyenese is, amelyben a kettő közül az első DRS-zóna lesz.

Az Autódromo Hermanos Rodríguez honlapjára feltöltött pályarajz ugyanakkor valamivel óvatosabb: csak 328 km/h-s végsebességgel számol az 1-es kanyar féktávja előtt, míg az Olasz Nagydíj időmérőjén nyolcan is 350-nél nagyobb tempót értek el. A leggyorsabb Sergio Pérez Force Indiája volt 354,6 km/h-val.

A csapatoknak a ritkább levegő miatt fokozniuk kell majd a hűtést, különösen a turbóét, hiszen az a már említett okokból tartósan a megszokott 100 000-es percenkénti fordulat fölött fog üzemelni. Ez komoly megbízhatósági aggályokat is felvet. „A hétvégén ez lesz az egyik legnagyobb kihívás számunkra” — ismerte el a világbajnok Mercedes csapat vezető versenymérnöke, Andy Shovlin.

„Érdekes hétvége lesz, mert nincs semmi adatunk erről a pályáról, ismeretlen körülmények között kell majd versenyeznünk. Ez izgalmassá teszi a nagydíjat” — mondta a spanyol Fernando Alonso (McLaren-Honda).

Az ausztrál Daniel Ricciardo (Red Bull Racing) júliusban egy utcai autóval már kipróbálhatta a pálya egy részét, de egyelőre nincs határozott véleménye róla. „A nagyon hosszú célegyenes kicsit Monzára emlékeztetett — mondta. — Lesznek lendületes szakaszok, amelyek érdekesnek tűnnek, de igazából nem sok mindent tudok elmondani a pályáról, amíg nem vezettem rajta. Bármi lehet belőle, remélem, szórakoztató lesz.”

Itt is esni fog?

Mexikóra a múlt héten rekorderősségű hurrikán csapott le, s bár a viharok java már elvonult, erre a hétre is sok esőt jósolnak. Egyáltalán nem kizárt, hogy a Mexikói Nagydíj hétvégéjét is megzavarja az időjárás, a jelenlegi előrejelzések szerint főleg vasárnap várható eső, bár annyi csapadékkal talán nem kell számolni, mint múlt héten Austinban.

Száraz pályán a két leggyakrabban használt keveréket, a lágy és a közepes gumikat lehet majd bevetni. Ezek a lassú kanyarokban is elég tapadást biztosítanak majd, és elég tartósak ahhoz, hogy a gyorsabb fordulókban is bírják a terhelést. „Egy új pályára mindig kihívás kiválasztani a megfelelő keveréket, de a szimulációk már nagyon pontosak” — nyilatkozta a Pirelli sportigazgatója, Paul Hembery.

A Pirelli szerint száraz pályán a kétkiállásos taktika lehet a legeredményesebb, de Hembery szerint megint az időjárás dönt majd a stratégiákról. „Észak-Amerika nagy részében ezen a héten is bizonytalan lesz az időjárás, ez a versenyt is komolyan befolyásolhatja” — mondta.

Hamilton célja

A világbajnoki cím már Austinban eldőlt, s bár Hamilton ezzel a gyerekkori álmát valósította meg, elmondása szerint továbbra is ugyanolyan éhes a sikerre, mint eddig. Motivációt adhat neki például az, hogy beállítsa a német Sebastian Vettel (Ferrari) rekordját, aki 2013-ban 13 győzelemmel szerezte meg a világbajnoki címet. Hamiltonnak az austini volt az idei 10. sikere, az összes hátralévő versenyen nyernie kell tehát, ha utol akarja érni Vettelt. „Az utolsó három versenynek úgy vághatok neki, hogy semmit nem kell bizonyítanom, és nincs veszítenivalóm” — nyilatkozta a brit.

Közvetítések

Forma-1-es világbajnokság, 17. versenyhétvége, Mexikói Nagydíj, Mexikóváros: szombat, időmérő edzés, 21 óra (RTL Television, Dolce Sport, M4 Sport). Vasárnap, futam, 21 óra (RTL Television, Dolce Sport, M4 Sport).

A vb állása

Pilóták

1

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

327

2

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

251

3

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

247

4

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

123

5

Valtteri Bottas

finn, Williams

111

6

Felipe Massa

brazil, Williams

109

7

Danyiil Kvjat

orosz, Red Bull Racing

76

8

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

74

9

Sergio Pérez

mexikói, Force India

64

10

Max Verstappen

holland, Scuderia Toro Rosso

45

11

Romain Grosjean

francia, Lotus

44

12

Nico Hülkenberg

német, Force India

38

13

Felipe Nasr

brazil, Sauber

27

14

Pastor Maldonado

venezuelai, Lotus

26

15

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Scuderia Toro Rosso

18

16

Jenson Button

brit, McLaren-Honda

16

17

Fernando Alonso

spanyol, McLaren-Honda

11

18

Marcus Ericsson

svéd, Sauber

9

Csapatok

1

Mercedes GP

574

2

Scuderia Ferrari

374

3

Williams

220

4

Red Bull Racing

150

5

Force India

102

6

Lotus

70

7

Scuderia Toro Rosso

63

8

Sauber

36

9

McLaren-Honda

27