Emma
12 °C

Magyar és román csapatok estéje az EL-selejtezőben

2019.07.12 - 02:57

A magyar és a román klubcsapatok is behúzták a labdarúgó Európa Liga-selejtező első körének első mérkőzését, ezzel pedig nagy lépést tettek a továbbjutást illetően.

Az OTP Bank Liga elmúlt idényének bronzérmese, a Debreceni VSC az albán FK Kukesit fogadta hazai pályán, az első félidő játéka pedig nem sejtette, hogy végül magabiztos sikert arat a 63. születésnapját ünneplő Herczeg András vezetőedző legénysége. A hajdúságiakat az első félidőben egyszer a kapufa, illetve Nagy Sándor parádés védése mentette meg attól, hogy gólt rúgjanak az albánok, a fordulást követően viszont nagyszerűen alakult a Loki játéka. A nyáron igazolt nigériai Haruna Garba a becserélése után két perccel, első labdaérintéséből gólt szerzett egy begyakorolt szögletkombináció végén (1–0). A hajrában egy gyors ellentámadásból Varga Kevin megduplázta a piros-fehérek előnyét (2–0), öt perccel később pedig ugyancsak ő vitte be a találkozót eldöntő találatot (3–0).

A magyar bajnoki ezüstérmes MOL Fehérvár vélhetően már el is döntötte a továbbjutás kérdését: Loic Nego mesterhármasával, valamint Juhász Roland és Huszti Szabolcs találatával 5–1-re győzött a montenegrói Zeta vendégeként.

A kupagyőztes Budapest Honvéd a kispesti stadion építése miatt az angyalföldi Illovszky Rudolf Stadionban fogadta a Zalgiris Vilnius csapatát. Az első félidőben több és nagyobb helyzetei voltak a vendég litván csapatnak, gólt mégis a magyar együttes szerzett: a 32. percben Gazdag Dániel beadása kipattant egy védőről, de Banó-Szabó Bence középről, tíz méterről a hálóba lőtt (1–0). Az 55. percben növelték előnyüket a kispestiek, miután Kamber hatalmas bedobását David N’Gog a kapuba fejelte (2–0). A különbség a 69. percben tovább nőtt, mivel a Gazdaggal szemben elkövetett szabálytalanságért megítélt büntetőt a sértett gólra váltotta (3–0). A Honvéd a 85. percben ismét 11-eshez jutott, de Gazdag kísérletét ezúttal kivédte a cseh Martin Berkovec kapus. A végeredményt Karolis Uzela állította be, aki a 92. percben egy kipattanó labdát értékesített (3–1).

A párharc győztese az azeri Szabail és az Universitatea Craiova párharc legjobbjával fog találkozni, erre a mérkőzésre mindjárt visszatérünk.

Azelőtt azonban érdemes megjegyezni, hogy legutóbb 1997 nyarán fordult elő, hogy mind a négy magyar kupacsapat győzelemmel kezdte szereplését: akkor az MTK a Bajnokok Ligájában, a BVSC a KEK-ben, a Ferencváros és az Újpest pedig az UEFA Kupában nyerte meg párharcának első meccsét. Az idei sort a Ferencváros szerdai BL-győzelme egészíti ki.

A román élvonal elmúlt idényének 4. helyezettje, a Craiova tehát Azerbajdzsánban játszott csütörtök késő délután, és úgy tűnt, hogy Corneliu Papură edző legényei simán behúzzák a bakui meccset. Alexandru Mateiu a 12. percben már vezetéshez jutotta az olténiaiakat egy félollózós mozdulattal (0–1), viszont az első fél óra végén, egy begyakorolt szögletrúgás után Agabala Ramazanov egyenlített (1–1).

Fordulás után kevéssel Nicușor Bancu cselezte ki a fél védelmet és helyezte a labdát a hálóba (1–2), negyed órával később pedig Cristian Bărbuț lövésébe lépett bele Mihai Roman és növelte kettőre a Craiova előnyét (1–3). Nem ez maradt a végeredmény, ugyanis a hajrában a Craiova kapusa, Mirko Pigliacelli gyenge kirúgása helyzetbe hozta az ellenfelet, amelyen végén Ramazanov fejjel is betalált (2–3).

A giurgiui Marin Anastasovici Stadionban Bogdan Andone vezetőedző győzelemmel mutatkozott be az első európai kupameccsén: a FCSB új szakvezetőjének legényei legyőzték a moldáv Milsami Orhei együttest. Florin Tănase már a 12. percben vezetést szerzett egy távoli, lapos lövéssel (1–0), majd a második félidő elején ugyancsak ő állította be a végeredményt egy ellentámadás végén (2–0). a meccsnek viszont volt egy negatív hőse is: a 62. percben beállt Lucian Filip tíz perc alatt kapott két sárga lapot, majd kiállította a norvég bíró, Kristoffer Hagenes.

Visszavágók jövő csütörtökön.

Európa Liga-selejtező, 1. forduló, első mérkőzés

Debreceni VSC – FK Kukësi 3–0 (Garba 54. perc, Varga K. 77., 83.)

Zeta – MOL Fehérvár FC 1–5 (Goranovic 18. perc, illetve Nego 3., 12., 23., Juhász 86., Huszti 90+3.)

Budapest Honvéd – Zalgiris Vilnius 3–1 (Banó-Szabó 32. perc, N’Gog 55., Gazdag 69. – 11-esből, illetve Uzela 90+2.)

Sabail FK – Universitatea Craiova 2–3 (Ramazanov 33. perc, 82., illetve Mateiu 13., Bancu 51., Roman 67.)

FCSB – Milsami Orhei 2–0 (F. Tănase 12. perc, 56.; kiállítva: L. Filip – 72. perc, FCSB)