×
2024. 04 19.

Magyar fiaskó, román bravúr az Eb–selejtező nyitányán

2014.09.08 - 08:04

Gyengén teljesített a magyar válogatott az északírek elleni Eb–selejtezőn: a Pintér csapat a 75. percben vezetést szerzett, végül 2–1-re kikapott. A románok viszont nyerni tudtak Athénban, és tíz emberben is tudták tartani az 10. percben megszerzett előnyüket.

Nem várt hazai vereséggel kezdte a 2016-os labdarúgó Európa–bajnokság selejtezőjét a magyar válogatott, Pintér Attila szövetségi kapitány legénysége 2–1-re kapott ki a vendég Észak–Írország nemzeti együttesétől.

Ez volt Pintér első tétmérkőzése a válogatott kispadján, de a több mint húszezer néző által buzdított csapat rendkívül ötlettelenül futballozott. Az enyhe mezőnyfőlény nem hozott eredményt, végül a 75. percben Dzsudzsák jobb oldali szögletét a csereként beálló Priskin közvetlen közelről a kapuba fejelte. Azonban a vendégek hat perccel később Niall McGinn találatával egyenlítettek, majd a 88. percben Vanczák Vilmos öngólja révén megszerezték a győztes találatot. Az északírek ezzel történetük során először múlták felül a magyar válogatottat, amely történetének 400. hazai mérkőzésén lépett pályára.

„Sajnálom a szurkolóinkat, 1–0-ás vezetés után kudarcnak érzem ezt az eredményt. Ki kell elemeznünk a látottakat, és tanulnunk kell belőle, hiszen ez egy hosszú sorozat. Ilyen hibákat nem lenne szabad elkövetni” – nyilatkozta Pintér, aki szerint a 70. perc után kiütközött, hogy a riválisnál hét olyan futballista is van, akik a Premier League-ben játszanak, míg a magyaroknál ilyen nincs, ráadásul Lipták Zoltán sérülése miatt az utolsó percekre emberhátrányba került a gárda.

„Nemcsak az eredményre, hanem a csapat teljesítményére is büszke vagyok. Jól működött az előre eltervezett taktikánk, fantasztikus este volt, nem gondoltuk volna, hogy három ponttal távozhatunk Magyarországról – mondta Michael O’Neill, az északír válogatott szövetségi kapitánya, aki szerint ennek a győzelemnek köszönhetően elhiszik, hogy a többi csoportellenfél otthonában is tudnak majd pontokat szerezni.

Nyertek a románok, Piţurcă marad?

A magyarokkal azonos jelzésű, F–csoport esélyesének tartott két együttes, a görög és román válogatott Athénban játszott egymás ellen vasárnap este. A hellének kispadján debütáló olasz Claudio Ranieri kissé visszafogottan várta a meccset, ráadásul az előjelek sem voltak kecsegtetőek: egy héttel a mérkőzés időpontja vette át a posztot, és elődjei rendre elveszítették első meccsüket, a mostanit pedig nézők nélkül rendezték, a görög szurkolók korábbi randalírozása miatt. A babonások még arról sem feledkeztek meg, hogy Románia soha nem vesztett szeptember 7-i találkozót.

Mindezek tükrében játszották a széria rangadóját, amely remekül kezdődött Victor Piţurcă szövetségi kapitány legénységének: a 10. percben Chipciu harcolt ki egy 11-est, amelyet Marica értékesített (0–1). Ezt követően is elszántan darált mindkét csapat, kegyetlen földharcok és gonosz kis légi párbajok zajlottak a stadionban. Marica azonban adott egy esélyt a fordításra a teljesen a mezőnyjátékba feledkezett görögöknek, az 53. percben ugyanis teljesen fölöslegesen kiállíttatta magát. Viszont a házigazdák nem éltek a lehetőséggel, a román legények ugyanis hibátlanul, sokat álldogálva is könnyedén verték vissza a harmatos és sablonszagú görög támadásokat. A 88. percben viszont rezgett a léc, miután Toroszidisz a keret tetejére fejelt egy beadást az elmélázó román védők közül.

Maradt a román siker, viszont a „trikolóroknak” így is marad izgulni valójuk, ugyanis a múlt héten olyan hírek láttak napvilágot, miszerint Piţurcă az athéni meccs után feláll a válogatott kispadjáról egy zsíros szaúdi szerződésért cserébe. Habár a szakvezető – és a román szövetség vezetői is – nyugtatták a közvéleményt, miszerint a távozás csak egy „kacsa”, tegnap éppen az arab sajtó írta azt, hogy csütörtökön már az Al Ittihad irányítását veszi át az edző, aki már (talán) alá írta a szerződést két évre, ez idő alatt ötmillió eurót kereshet. Az Al Ittihad a szaudi bajnokság harmadik helyén áll (három forduló után), és csak két pontja az előnye az üldöző Al Hilal előtt. Ez utóbbiaknak a Steaua korábbi szakvezetője, Laurenţiu Reghecampf az edzőjük.

A román sajtó szerint azonban Piţurcă maradna. A digisport.ro szerint megfigyelőket küldött a budapesti Magyarország – Észak–Írország mérkőzésre, ez is jele annak, hogy a szakvezető már készül a válogatott következő Eb–selejtező meccsére, amelyet október 11-én fognak rendezni Bukarestben, Magyarország ellen.

Eb–selejtezők, eredmények

D–csoport

Grúzia – Írország 1–2 (Okriasvili 38. perc, illetve McGeady 24., 90.)

Németország – Skócia 2–1 (Müller 18., 70., illetve Anya 66.; kiállítva: Mulgrew 90+4. perc – Skócia)

Gibraltár – Lengyelország 0–7 (Grosicki 11., 48., Lewandowski 50., 53., 86., 90+2., Szukala 58.).

F–csoport

Magyarország – Észak–Írország 1–2 (Priskin 75., illetve McGinn 81., Vanczák 88. – öngól)

Feröer–szigetek – Finnország 1–3 (Holst 41., illetve Riski 53., 78., R. Eremenko 82.)

Görögország – Románia 0–1 (Marica 10. – 11-esből; kiállítva Marica 53.).