×
2024. 04 26.

Mani a 15. időt motorozta csütörtökön

2017.01.13 - 12:40

A szatmárnémeti Gyenes Mani motorja megállt, majd bukott csütörtökön, a Dakar-rali tizedik versenynapján, így is a tizenötödik legjobb időt motorozta a Chilecito és San Juan közötti 448 kilométeres szakaszon.

Jelentősen javult a Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team motorosának, Gyenes „Mani” Emánuelnek az időeredménye Dakar-rali tizedik versenynapján, és ezzel együtt az összetett táblázatban is hatalmasat ugrott előre: a 27-ről a 23. pozícióba került a szatmári pilóta.

Csütörtökön Chilecito és San Juan között 751 kilométer össztávból 448 kilométer volt a mért szakasz. A motorosok mezőnyében a spanyol Joan Barreda Bort nyert, összetettben továbbra is az ezúttal 13. helyen célba érő brit Sam Sunderland vezet. Az eddig második helyen álló chilei Pablo Quintanilla bukott, fejsérüléssel kórházba szállították, így a verseny feladására kényszerült. Mani 21 perc 36 másodperccel volt lassabb a spanyolhoz viszonyítva, így a 6 óra 11 perc 24 másodperces időeredményével a 15. helyre lett sorolva. Az idei kiíráson ez volt az eddigi legjobb helyezése, viszont a szatmári pilóta kissé elégedetlen volt, hiszen időt veszített a speciálison leállt a motorja. „Ez volt az eddigi legnehezebb szakasz a Dakaron. A navigáció nehéz volt a speciális első 100 kilométerén. Egy folyó átkelésénél megállt a motorom is, ezért itt vesztettem néhány percet, míg újraindult a versenygépem. Köszönettel tartozom azoknak a nézőknek, akik ott voltak és segítettek azáltal, hogy megtolták a motorkerékpárt. A táv második felében buktam, megütöttem egy kicsit motorkerékpár bal oldalát, de nem történt semmilyen komolyabb sérülés. A szerda esti eligazításon azt mondták, hogy a végére már nem lesz nehéz dolgunk, egy gyors szakasz vár ránk. Azonban ez nem így történt, hiszen sokat kivett belőlünk az utolsó 180 kilométer. Nagyon sok patakon, kiszáradt folyómedreken vezetett keresztül a nyomvonal, rengeteg volt a homok. Nagyon nehéz versenyezni ilyen terepen. Őszintén, kissé elfáradtam már, de gondolom, hogy mind így vagyunk ennek a napnak a végén, hiszen borzalmasan meleg van. Talán 45 Celsius fok van” — nyilatkozta Mani.

A csütörtöki versenyt egyébként egy baleset is „tarkította”: az autósok között az összetett verseny második helyén álló francia Stephane Peterhansel elütött egy motorost. A baleset az etap 83. kilométerénél történt, a szlovén áldozat, Simon Maric bal lábában mindkét csont eltört. Peterhansel a segítség megérkezéséig nem mozdult el elütött versenytársa mellől. Az autóval és motorral összesen 12-szeres Dakar-győztes pilóta összetett eredményét az eset nem befolyásolja, ugyanis a szabályok szerint ha egy versenyző segítségnyújtás céljából áll meg, a várakozási idejét a szakasz végén jóváírják. Ez meg is történt, így a szakaszt ő nyerte, és az összetett táblázatban is őriz vezető pozícióját.

A befutó szombaton lesz Buenos Airesben. A dél-amerikai kaland, a „The Odyssey” utolsó napján már nem lesz jelentős alkalom az időeredmény javítására. Río Cuartoból indul a mezőny és 786 kilométer lesz az össztáv Argentína fővárosáig. Ebből csupán 64 kilométer lesz a mért szakasz, amelyen csak az lehet a lényeg, hogy a versenyző egészségbe célba érjen. A speciális teljesítése után pedig aszfaltra hajt a mezőny, és a közel 700 kilométer bekötő szakasz végén, Buenos Airesben, az Argentin Automobil-szövetség székhelye előtt felhajtanak majd a dobogóra, és ünnepeltetik magukat. Mani és szatmárnémeti szerelőcsapata, Oláh László és Rácz Szabolcs várhatóan a jövő hét közepén érnek haza.