2024. 04 25.

Mani a Six Days-en is csúcstartó

2013.10.09 - 17:53

Gyenes „Mani” Emanuel ezüstérmet szerzett a 87. International Six Days Enduro világversenyen, Szilveszter Marci pedig bronzéremmel tért haza. Románia csapata a tizennyolcadik lett.

Harmadik nekifutásra is ezüstérmet szerzett a szatmárnémeti Gyenes „Mani” Emánuel a 87. International Six Days Enduro (ISDE) terepmotoros világversenyen, ezúttal az olaszországi Szardínia szigeten. Ezzel az ISDE-n is Mani a „romániai mérce”, ugyanis eddig egyik honi pilótának szem sikerült nála jobb eredményt elérnie ezen a világversenyen. A 29 éves szatmári csúcstartó a Dakar–ralin (összetettben 17. hely 2012-ben, maraton kategória–győztes 2011-ben, a legfiatalabb romániai induló, 23 évesen 2007-ben), a tereprali–világbajnokságon (szakaszgyőzelem 2008-ban az egyiptomi Rallye des Pharaons-on, összetettben 6.), a nagyszebeni Red Bull Romaniacs hardenduro világversenyen (az egyetlen motoros a világon, aki rajthoz állt és befejezte az eddigi összes, tíz kiírást), illetve a hazai bajnoki címek száma tekintetében is (ötszörös enduro– és endurokrossz–bajnok). Az ISDE-n 2007-ben, Chilében, majd 2012-ben, Németországban lett ezüstérem.

A nagy hagyományokkal rendelkező enduro–megmérettetésen azok a versenyzők kapnak aranyérmet, akiknek összetettbeli időeredménye tíz százalékon belül van az élen záró motoréhoz viszonyítva. A 25 százalékig teljesítő pilóták ezüstöt, a többiek bronzérmet kapnak. Mani ezüstöt, a román csapat másik szatmárnémeti tagja, Szilveszter Márton (Marci) pedig bronzérmet szerzett, akárcsak Marcel Butuza, Lucian Neaga, Alexandru Gârbacea és Elek András János. Ezzel a csapatversenyben a 18. lett Románia, akárcsak tavaly.

„Nyilván, azzal a céllal mentünk erre a versenyre, hogy javítani szeretnénk az eddigi eredményeinken. Sajnos ez most nem sikerült. De idén nagyon nehéz volt a Six Days. Egyrészt a mezőny sokkal nagyobb volt, mint tavaly, ugyanis Németországban 450-en, idén 621-en álltunk rajthoz. Így a pálya állapota is folyamatosan romlott, ahogy olyan sok motoros keresztül haladt rajta. A pálya amúgy is nagyon nehéz volt. Hiányoztak az erdős részek, csak sziklákon másztunk. Ehhez mi nem vagyunk hozzászokva. Mindezek ellenére nagy volt a tempó” – értékelt Mani, aki mindezek ellenére elégedett az eredménnyel. „Nagyon erős a mezőny, hiszen sok ország úgy küldi hattagú csapatát, hogy előzőleg komoly válogatóversenyeket rendez, és fizeti a részvétel összes költségét. Ehhez képest a román szövetség még egy üdítő árát sem fizeti. Csak azok megyünk, akik elő tudjuk teremteni azt a pénzt, amely szükséges a részvételhez. Így jó, hogy összejöttünk hatan. Én meg vagyok elégedve az eredménnyel, szerintem jó verseny volt” – tette hozzá a sportág romániai mestere, aki vasárnap Törcsváron áll rajthoz az endurokrossz–bajnokság utolsó előtti fordulójában. Mani az A–osztály első helyén áll, miután az eddigi összes futamot megnyerte.

Fotó: Gagyi Péter