×
2024. 04 24.
Szerda
György
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Már megkezdte az edzést Gyenes Mani

2018.12.16 - 17:26
Megosztás:
Már megkezdte az edzést Gyenes Mani

Kolozsvári kinetoterapeuta segítségével kezdte meg az erőnléti edzéseket Gyenes Emánuel, aki a múlt hónapi balesete ellenére még mindig bízik benne, hogy rajthoz tud majd állni jövő év első vasárnapján Limában, a Dakar-ralin.

Megkezdődött a szatmárnémeti Gyenes Emánuel rehabilitációja és felkészülése a 2019-es Dakar-ralira. Románia legjobb motoros versenyzője ugyanis az utolsó pillanatig bízik abban, hogy rajthoz állhat január 6-án Peruban, a világ legnehezebb raliján.

Mint ismeretes, november közepén történt a szerencsétlen baleset, amikor egy fotózáson leesett a motorkerékpárról, és eltörte jobb karját. Szerelői a versenygépet megjavították, és november 22-én elvitték Le Havre-ba, ahonnan a Dakar-rali szervezői biztosították a felszerelés hajós elszállítását a dél-amerikai államba. Viszont Manira hosszú felépülési idő vár. A gipsz már lekerült a válláról, és így megkezdhette a rehabilitációt.

Kolozsvári kinetóterapeutával zajlott az elmúlt héten az edzés. A törött, és csavarral összefogott vállat fokozatosan erőltették, egyelőre teljes értékű munka elvégzése lehetetlen. „Érzek még fájdalmat. Ennek idő kell, hogy elmúljon” — mondta lapunknak Mani, aki az elmúlt héten, minden nap reggeli és délutáni edzéseken vett részt.

„Haladok a felépüléssel, de még korai mondani, hogy hol állok erőnlétileg. Minden esetre látszik és érzem a haladást, de nem egyszerű a feladat” — tette hozzá a többszörös román és magyar bajnoki motoros, aki kilencedik alkalommal állna rajthoz a Dakar-ralin. 2011-ben és 2015-ben megnyerte a maraton kategóriát, 2015-ban pedig a 14. helyen zárt az összetettben. A 2019-es kiírásra egy olyan géposztályba nevezett, ahol nem kíséri majd végig műszaki csapat. Ezért hatványozottan fontos a maximális erőnléti felkészülés, ugyanis a versenynapok végén a motorkerékpár szerelésével, a hibák kijavításával is foglalkoznia kell, így a két két hetes rali idején kevés ideje marad a pihenésre. Az orvosok előzetes prognózisa szerint még közel öt hétre lenne szüksége Maninak a teljes felépüléshez, de a Dakar-rali három hét múlva rajtol.

„Sok munka van hátra. De én megteszek mindent, ami tőlem tehető, hogy rajthoz állhassak Peruba. Az utolsó percig harcolok. Ugyanakkor reálisan kell látni a dolgokat. A következő hetekben eldől, hogy versenyezhetek, hogy ha nem megy, akkor ne erőltessem. De ez az utolsó opció nálam, én versenyezni akarok” — mondta Mani.

Az ember és versenygépet is próbára tevő rali 41. kiírása január 6-án rajtol Limából. Először fordul elő a verseny történelmében, hogy egyetlen országban zajlik majd a „sivatagi száguldás”. A szervezők ugyanis rengeteg problémával szembesültek a 2019-es rali szervezésekor, mivel a dél-amerikai országok sorba jelezték, hogy már nem kívánják vendégül látni a versenyt. Peru végül elvállalta, hogy egymaga látja vendégül a mezőnyt. A rekordok könyvébe azzal is bekerül majd a 2019-es kiírás, hogy ez lesz az eddigi legrövidebb távú Dakar a maga 5000 kilométerével. Vagyis, akkora távot kell teljesítsen 2019-ben a mezőny, mint amennyi 2018-ban a szelektív szakaszok összhossza volt.

Az eddigi legrövidebb Dakar-ralit 1981-ben rendezték, akkor 6263 kilométer volt az össztáv (öt évvel később 15 ezer kilométert versenyeztek).

2019. január 6-án Limában rendezik a rajtceremóniát, majd tíz versenynap következik közel 3000 kilométer mért szakasszal. A leghosszabb nap január 15-én lesz, amikor San Juan de Marcona és Pisco között 361 kilométer a szelektív. Két nappal később a még versenyben levő mezőny visszaérkezik Limába, ahol az ünnepélyes célba érkezést rendezik. A szelektívek 70 százaléka sivatagi szakasz lesz.

Pesek Attila