×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Március közepéig tart a csukatilalom

2019.02.20 - 15:08
Megosztás:
Március közepéig tart a csukatilalom

A Hivatalos Közlönyben megjelent, horgásztilalomról szóló rendelet kapcsán nyilatkozott szerkesztőségünknek Dragoş Daniel, a Szatmár Megyei Vadászok és Sporthorgászok Egyesületének az igazgatója, aki szót ejtett a megyénkben tomboló afrikai sertéspestisről is.

Nemrég jelent meg a Hivatalos Közlönyben a rendelet, amely az idei évre vonatkozó horgásztilalmak időpontjairól határoz, illetve a vermelőhelyekre vonatkozó szabályozásokat taglalja. Ezek kapcsán Dragoş Daniellel, a Szatmár Megyei Vadászok és Sporthorgászok Egyesületének (AJVPS) az igazgatójával beszélgettünk.

Dragoş elmondta, hogy az általános, 60 napon át tartó horgásztilalom április 11-től június 9-ig tart, viszont a csukára már most sem lehet horgászni: a csukatilalom március 15-ig tart.

A rendelet a vermelőhelyekről is szót ejt: tilos horgászni olyan hidak 500 méteres közelében a folyással megegyező és ellentétes irányban is, amelyek lába a sekély vízben van. Ez Szatmárnémetiben a Decebal hídra és a vashídra vonatkozik. Ezen hidak közelében március 15-től április 11-ig, az általános tilalom beálltáig lehet horgászni, majd június 10-től november 1-ig. „Ezt jó, ha észben tartják a horgászok, mivel sokan szeretnek ezeken a helyeken horgászni, viszont ha rosszkor teszik, a csendőrség büntetésére számíthatnak. A horgászati tilalmakat mindenkinek tiszteletben kell tartania, hiszen csak így őrizhetjük meg a természetes egyensúlyt, csak akkor tud szaporodni a halállomány, ha ebben a periódusban békén hagyják” — fogalmazott az AJVPS igazgatója.

Bár a megye vizeinek 90%-át az egyesület adminisztrálja, ellenőrzési és bírságolási joga a csendőrségnek van, amely él is ezzel a lehetőséggel, így csakis a tilalmi időszakon kívül, engedéllyel ajánlatos bárhol a horgászat — hívta fel a figyelmet Dragoş.

Horgászengedélyt pedig évről évre többen váltanak, tavaly több mint 2000-en éltek ennek lehetőségével, és várhatóan idén is meglesz ez a szám.

„Növekvő tendenciával állunk szemben, aminek nagyon örülünk. Véleményem szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy mióta átvettük a megye vizeinek adminisztrálását, igyekszünk éves szinten telepítésekkel elősegíteni a halállomány növekedését, de legalább szinten tartását, ez pedig egyre vonzóbbá teszi a megye folyóvizeit a horgászok számára. Az elmúlt hónapokban többen jelezték, hogy olyan halfajtákat fogtak, amelyeket az előző években mi telepítettünk, ami öröm volt számunkra, ugyanis kissé bizonytalanok voltunk, hogy jól csináljuk-e, hiszen folyóvízbe sokkal nehezebb a haltelepítés, mint a tavak esetében. Tavalyelőtt a Krasznán és a Szamoson, tavaly a Túron és a Szamoson telepítettünk, idén pedig a Homoródon és a Szamoson való telepítés lesz a cél” — magyarázta az igazgató.

Elmondta azt is, hogy az egyesület amellett, hogy törekszik a természeti egyensúlyra is, igyekszik olyan halakat telepíteni, amelyekre szívesen horgászik bárki, de emellett a vizek élővilágának a sokszínűségét is igyekszik szem előtt tartani.

Ami a horgászengedélyeket illeti, a tarifák nem változtak a tavalyi árakhoz képest: az éves díj 14-től 65 éves korig 120 lej, az új tagok számára a beiratkozás plusz 10 lej, míg a horgászengedélyként szolgáló tagsági könyvecske 5 lejbe kerül. A nyugdíjasok féláron, évi 60 lejért horgászhatnak, míg a 14 év alatti gyerekek és a 75 év feletti szépkorúak 30 lejes áron.

Továbbá azoknak, akiknek más megyében már van érvényes horgászengedélyük, szintén jár az 50%-os kedvezmény.

 

Gondot jelent a sertéspestis

 

Dragoş Daniel a vadászattal kapcsolatban elmondta, hogy sajnos nem lehet elmenni szó nélkül a megyénkben is tomboló afrikai sertéspestis mellett, amely hatalmas gondot jelent úgy a vadállomány, mint a háztáji sertéstartók számára.

Éppen ezért a megye számos vadászati körzetében vörös riasztás van érvényben, így az előre megszabott kilövési kvótát is át kell csoportosítani, hogy a betegség által jobban érintett területeken több vaddisznót lehessen kilőni. Vaddisznóra egyébként május 15-ig lehet még vadászni, viszont az általános vadászidény a végéhez közeledik, a ragadozókra pedig már nem is lehet vadászni.

Megyénkben 198 000 hektárnyi vadászterület 23 körzetre van felosztva, ahol mintegy 600 aktív vadász tevékenykedik.

 

 

Bajnai Botond