×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
12 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Mától nyomkövető jelzi a fa útját

2014.10.08 - 10:23
Megosztás:
Mától nyomkövető jelzi a fa útját

Hasznos is, meg nem is: hatékony a már kitermelt faanyag védelmére, az élő állomány védelmére, az illegális fakitermelés jelzésére nem — de mégis az első lépés erdeink megőrzésére.

 

Mától kötelező a SUMAL, azaz a fakitermelés nyomkövető rendszerének használata, amely átláthatóbbá teszi a faanyag útjának nyomon követését, az erdőben való kivágástól a feldolgozásig. Az egységes, áttekinthető és könnyűszerrel nyomon követhető nyilvántartási rendszer használata kötelező az erdészeti hivatalok, valamint mindazon gazdasági vállalkozások esetében, amelyek faanyagot termelnek ki, dolgoznak fel, raktároznak vagy forgalmaznak. A SUMAL szoftverét ingyenesen bocsátották a felhasználók rendelkezésére, azok pedig, akik nem alkalmazzák — a borsos büntetések mellett —, azt is kockáztatják, hogy 2015. január 1-jétől megtiltják számukra a fakitermelést. Ráadásul mindazon faanyag, amely nem kerül be a SUMAL-rendszerbe, törvénytelen eredetűnek minősül, és elkobozzák — akár egy mindennapi közúti ellenőrzés során is.

Az okostelefonnal vagy táblagéppel felszerelkezett szállítók — az új típusú kísérőlevelek birtokában — útra indulás előtt be kell lépjenek a programba, amely azonnal generál számukra egy, az adott szállítmányra vonatkozó kódot, amiben meg lesz határozva: mikor és hová indult a faszállítmány. Ez a kód különböző ideig lesz érvényes, a megteendő távolságtól függően. A 3 köbméternél kisebb faszállítmány esetében nem kell semmilyen kísérőlevéllel rendelkeznie a szállítmányozónak.

A hatóságok azt remélik, a rendszer bevezetésével sikerül majd visszaszorítani az illegális fakitermelést, amely elképesztő méreteket öltött országszerte. Például csak Máramarosban — ahol országos szinten a legtöbb törvénysértést észlelték az ellenőrök — az első félévben több mint 220 hektár erdőt vágtak ki illegálisan, 6,7 millió lejnyi kárt okozva, míg országos viszonylatban a kár mértéke meghaladja a 15 és fél millió lejt.

Bár a nyomkövető rendszerek hatékonyak ugyan a már kitermelt faanyag védelmére, de nem alkalmasak az élő állomány védelmére, az illegális fakitermelés jelzésére, sem más illegális tevékenység jelzésére. S mivel a 3 köbméternél kisebb faszállítmány esetében nem kell semmilyen kísérőlevéllel rendelkeznie a szállítmányozónak, egy kiskapu azért nyitva marad a törvénysértők számára is.