×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
11 °C
szitálás
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

Még mindig nagy a bérszakadék: 2 hónapot dolgoznak "ingyen" a nők

2014.01.14 - 14:11
Megosztás:
Még mindig nagy a bérszakadék: 2 hónapot dolgoznak "ingyen" a nők

A nők átlagosan 16,2 százalékkal keresnek kevesebbet férfi társaiknál az Európai Unióban – derült ki az Európai Bizottság legfrissebb, témában végzett felméréséből. Ez azt jelenti, hogy ha ugyanakkora óradíjjal dolgozna mindkét nem, a különbség megőrzése érdekében a nők 59 napot dolgoznának ingyen.

A nők és a férfiak keresete közötti különbség minden uniós tagállamban létező jelenség. A legkisebb különbség jelenleg Szlovéniába van, ott mindössze 2,3 százalék, míg a legmagasabb Észtországban, ahol 27,3 százalék. A romániai helyzet nagyjából azonos az európaival: a nők a férfiak fizetésének csupán 85-90%-át keresik meg.

A pozíciószintek szerinti összehasonlítás szerint az olló a képzeletbeli hierarchia csúcsa felé egyre inkább nyílik: segédmunkát végzők esetén mindössze 7%-kal alacsonyabb a nők átlagos fizetése, a szakképzett munkaerők esetén a különbség már 23%, az adminisztratív alkalmazottak között „csupán” 13%. A szakmai évek szerinti összehasonlítás azt mutatja, hogy a pályakezdők esetében éri legkevesebb hátrány a nőket a fizetések tekintetében. Itt még csak 16%-kal kevesebb az ő átlagjövedelmük

Az Európai Unió valamennyi tagállamának átlagát összesítve elmondható, hogy 2008 és 2011 között összesen 1,1 százalékkal mérséklődött a nők és a férfiak bérezése közötti különbség. A jelentés szerint a bérszakadék mértékének csökkenését két ok akadályozza: egyfelől az egyenlő bérezésre vonatkozó szabályok gyakorlati alkalmazásával kapcsolatos problémák lassítják, másfelől az, hogy a nők nem fordulnak ügyeikkel a nemzeti bíróságokhoz.

Az Európai Bizottság 23 tagállammal szemben indított kötelezettségszegési eljárásokat amiatt, hogy a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó uniós jogszabályoknak a tagállamok nem tettek teljes mértékig eleget. Mára egy kivételével az összes eljárás lezárult.

A jelentés hangsúlyozta azt is, hogy az egyenlő díjazás elvének alkalmazását gátolja a díjazási rendszerek átláthatatlansága, az egyenlő díjazásra vonatkozó egyértelmű referenciák hiánya, és az egyenlőtlenség kárvallottjai számára nyújtott világos tájékoztatás hiánya is. A bérezés átláthatóbbá tételével javítani lehetne a bérdiszkrimináció egyes károsultjainak helyzetét, így ugyanis a nők könnyebben tudnák összehasonlítani a saját helyzetüket a férfi munkavállalók helyzetével.

Az Európai Bizottság szerint csak két tagállam, Franciaország és Hollandia ültette át a nemek közötti egyenlőségről szóló 2006-os irányelvet kielégítően és kellőképpen egyértelműen ahhoz, hogy ne kelljen további információkat kérni tőlük. A Bizottság nyomon követi a többi 26 tagállamban zajló átültetési folyamatot, és tovább dolgozik az uniós jogszabályok által meghatározott jogok teljes körű alkalmazásának és érvényesítésének biztosításán, aminek érdekében indokolt esetben akár újabb kötelezettségszegési eljárások indításához is folyamodhat.