×
2024. 03 19.
Kedd
József, Bánk
6 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.56 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Megalakult a Magyar Színházak Szövetsége

2017.06.23 - 19:25
Megosztás:
Megalakult a Magyar Színházak Szövetsége

Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN) néven alakult meg a romániai magyar színházi szövetség, amelynek fő célja a szakmai keretek biztosítása, közös tervek megvalósítása, a kommunikáció erősítése — tudtuk meg Bessenyei Gedő István művészeti igazgatótól.

A szövetség megalapítását öt erdélyi magyar színház képviselője kezdeményezte: Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója, Bessenyei Gedő István, a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója, Tapasztó Ernő, az aradi Kamaraszínház igazgatója, Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója és Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház főigazgatója.

A színházi szövetségnek egy nagyon hosszú előtörténete van — tájékoztatott Bessenyei Gedő István. Valamikor Kötő József irodalmi titkár, színháztörténész volt az ötletadója ennek a történetnek. Jó egy évtizede indult a felvetés, hogy jöjjön létre egy romániai magyar színházi szövetség, talán a gyergyószentmiklósi kollokviumon tematizálták ezt először. Akkor elvi egyetértés volt abban, hogy hozzák létre ezt a szövetséget az erdélyi magyar színházak, mindenki nyitott volt, majd valahol mégis elakadtak ezek a tárgyalások. Később többször szóba került, általában a fesztiválokon van lehetőség arra, hogy az igazgatók találkozzanak. Legutóbb az Interetnikai Fesztiválon (IFESZT) került sor egy hasonló beszélgetésre, és Bessenyei igyekezett nem eredménytelenül lezárni azt. Gáspárik Attila, a marosvásárhelyi színház igazgatója is szorgalmazta, hogy szülessen konszenzus azzal kapcsolatosan, hogy lesz vagy sem színházi szövetség. A szatmárnémeti beszélgetésen több nagyobb színház vezetőjének volt az a véleménye, hogy nincs szükség jogi keretre. Akik most létrehozták a színházi szövetséget, már akkor jelezték, hogy ha egyes színházak nem is tartják ezt szükségesnek, azok, akik igen, létre fogják hozni. Első körben ez egy határ menti szövetségnek tűnt: Temesvár, Arad, Nagyvárad és Szatmárnémeti akarta létrehozni, de csatlakozott a székelyudvarhelyi színház is, és később több színház jelezte csatlakozási szándékát.

Bessenyei szerint a színházi szövetségnek kettős célja van. Egyrészt egy színházi érdekképviselet, a romániai magyar színházak összekapaszkodva — legalábbis azok, akik szeretnének ebben részt venni — olyan eredményeket érhetnek el, amire külön-külön képtelenek. Hangsúlyozni kell, hogy ez nem a romániai magyar színházi szövetség, hanem egy romániai magyar színházi szövetség, és akik csatlakoznak hozzá, azokat képviseli, akik viszont nem csatlakoznak, azokat nem. Akik szeretnének ide tartozni, azoknak a közös érdekei hangsúlyosabban artikulálódhatnak, és akár a román kulturális felügyeleti szervek, fenntartók irányába, akár a magyarországi kultúrpolitika irányába egy egységes álláspontot tudnak képviselni, csak konszenzusos módon. Nagyon fontos cél, hogy különböző forrásokhoz hozzáférve projekteket tudjon finanszírozni és létrehozni ez a szervezet. Bessenyei számára nagyon fontos, hogy valósuljanak meg bizonyos képzések úgy a művész-, mint a háttérszemélyzet számára.

Nagyon fontos haszna ennek a szövetségnek, hogy erősíti a kommunikációt a tagszínházak között. Szervezhetnek közös színészbörzét, összehangolhatják a műsorpolitikát, például hogy ne egyszerre legyen minden színházban bemutató, hogy a kritika csak az egyikbe tudjon eljutni. Szatmárnémetiben szerveznének egy színházi találkozót, ugyanis itt van a tagszínházak közül a legtöbb játszóhely. Ez egy közös megmutatkozási lehetőség lenne, egy helyre lesznek begyűjtve a legfontosabb előadások. Hosszabb távon az a cél, hogy koprodukciókat hozzanak létre. Azok a színházak, amelyek nem minisztériumi finanszírozással működnek, soha nem álmodhatnának arról, hogy bizonyos honoráriumokkal járó, nemzetközi elismeréssel rendelkező rendezőket meghívjanak, viszont négy-öt színház összekapaszkodva, egy koprodukció erejéig már meg tudna valósítani egy olyan előadást, amiben valamennyi színházból vesznek részt színészek. Külön cél, hogy fiatal tehetségeket kutassanak fel, akár ösztöndíjat biztosítsanak számukra az egyetemi éveik alatt, majd utána állást is. Szabályozni lehet azt is, hogy egy színész milyen feltételekkel mehet át egyik színháztól a másikhoz; a legfontosabb, hogy a régi színházánál tudja eljátszani a szerepeit. Szó lehet bérletcseréről is, egy-egy előadás körbeturnézhat minden színházat, de felmerült az is, hogy ünnepi alkalmakra — például március 15. — egy színház elkészít egy előadást, amit minden évben el lehet vinni más városba, hogy változatos legyen az ünnepi műsor — magyarázta Bessenyei Gedő István, rámutatva arra is, hogy az új szervezet egy kulturális pezsgést is hozhat.

Elek György