×
2024. 04 24.
Szerda
György
14 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Megállíthatatlanul terjed a tbc

2018.09.20 - 12:59
Megosztás:
Megállíthatatlanul terjed a tbc

Bár Szatmár megyében évről évre csökken a tébécések száma, még mindig nem sikerült visszaszorítani. Sőt, Románia uniós viszonylatban az élen áll az új megbetegedések számát tekintve.

Az elmúlt évben közel tízmillió új tuberkulózisos megbetegedés történt világszerte, a tébécé terjedése továbbra is megállíthatatlannak tűnik — közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezen a héten. A tüdőgümőkór egyike annak a tíz megbetegedésnek, amelyik a legtöbb elhalálozást okozza napjainkban, évente mintegy 1,6 millió személy hal meg a betegség következtében. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a tébécé Indiában, Kínában, a Fülöp-szigeteken, Pakisztánban, Nigériában, Bangladesben és Dél-Afrikában terjed a leginkább. Az új esetek mindössze 6 százalékát jegyezték tavaly Amerikában és Európában, az Unióban viszont Románia jár az élen a megbetegedések terén. Hazánkban az európai átlaghoz viszonyítva hatszor többen hunynak el a tbc miatt, évente pedig mintegy 13 ezer új esetet regisztrálnak. A legtöbb megbetegedést továbbra is faluhelyen jegyzik, szociálisan hátrányos helyzetű közösségekben.

Szatmár megye jelenleg az országos középmezőnyben van: 2017-ben például 216 új beteget regisztráltak, 24 visszaeső beteget kellett a szakembereknek kezelniük, és 14 gyerek is orvosi ellátásra szorult. Általánosságban elmondható, hogy Szatmárban is főként a vidékiek körében elterjedtebb a tbc-s megbetegedés, mint a városi lakosok között, ugyanakkor a legtöbben a nagycsaládosok, hátrányos helyzetben élők köréből kerülnek ki.

A szakemberek szerint ha valaki több mint három hete köhög, fogyást, fáradtságot, étvágytalanságot tapasztal, éjjel izzad, illetve hőemelkedése van, akkor azonnal forduljon orvoshoz a saját és családja érdekében. Pillanatnyilag a tuberkulózis csökkenő tendenciája észlelhető, ezért már nem kötelezőek a korábban előírt tüdőröntgenes rutinvizsgálatok — házasságkötéskor, munkavállaláskor, tanároknál. Ahhoz viszont, hogy ne ébredjünk pár év múlva arra, hogy újra aggódnunk kell a tuberkulózis terjedése miatt, jó lenne, ha mindnyájan ismernénk és megfogadnánk azt a tanácsot, hogy bármilyen tuberkulózisgyanú esetén jelentkezzünk orvosi vizsgálatra, és megbetegedés esetén nagyon lelkiismeretesen végezzük a kezelést.

Itthon a tuberkulózis kezelése ingyenes, úgyhogy nem az a gond, hogy ne lehetne hozzájutni az orvosi ellátáshoz. Sajnos az emberek egyrészt nagyon keveset tudnak a betegség terjedéséről, megelőzéséről, felismeréséről és kezeléséről, másrészt elhanyagolják a betegségre utaló jeleket, nem mennek idejében vizsgálatra, és nem veszik komolyan a kezelést, „megedzve” a bacilusokat (ami nem öli meg, az megerősíti őket), s így aztán súlyosabb formát ölt a betegség, megjelennek a multidrogrezisztens és krónikus esetek.

Nem szabad megfeledkezni a betegek felelősségéről családjuk és környezetük iránt: hogyha nem csinálják végig helyesen és teljesen a kezelést, akkor terjesztik a baktériumokat, megbetegítve másokat is, köztük a saját gyerekeiket.

Bumbuluţ Krisztina