×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
4 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Megemlékezés és zászlóátadás Pettyénben

2017.03.13 - 10:31
Megosztás:
Megemlékezés és zászlóátadás Pettyénben

A Pettyéni Református Egyházközségben tegnap emlékeztek meg az 1848-as forradalomról és szabadságharcról, Genda Szabolcs lelkipásztor pedig zászlóval ajándékozta meg a nőszövetséget.

 

Genda Szabolcs lelkipásztor igehirdetésében végigkísérte Dávid életútját királlyá való felkenésétől királyságának betöltéséig. A lelkipásztor több olyan kortárs személyiséget sorolt fel, aki Dávidhoz hasonlóan akaratával ért el fontos célokat. Isten számára érték a hűség, a szeretet, a hit, az alázat és a kitartás. Genda Szabolcs az igehirdetést követően meglepetést nyújtott át a nőszövetségnek. Szász Évával egy nőszövetségi zászlót készíttetett, amit a nőszövetség tagjai vehettek át mintegy elismerésül az egyházközségben kifejtett tevékenységükért.

Póti Eduárd történelemtanár sajátos stílusban tartott korszerű előadást az 1848-as márciusi forradalomra és az azt követő szabadságharcra emlékezve. A magyar történelemnek ezt a mozzanatát nagyon sokan szomorú történetként emlegetik. Az előadások mindig úgy érnek véget, hogy volt egy mindent ígérő forradalom, amit egy véres és vesztes szabadságharc követett. Póti felhívta a hallgatóság figyelmét, hogy a történelmi eseményekre nem önálló eseményekként kell tekinteni, hanem úgy, mint az egyetemes történelem részére. Európai viszonylatban 1848 a népek tavasza volt. Ekkorra értek be az 1789-es francia forradalom eszméi a kelet-európai országokban. Az emberek végre megértették, hogy létezik a nemzet, azok, akik egy nyelvet beszélnek, egy nemzet részei. Az akkori társadalom nyolcvan százaléka nem tartozott a nemesi nemzethez. A forradalom után már arról is beszéltek, hogy nemzetként jogok is vannak, amiket biztosítani kell. Minden nemzetnek joga van az önrendelkezéshez a saját választott vezetőjén keresztül.

Póti nem ért egyet azokkal, akik azt hangoztatják, hogy a fiataloké a jövő, véleménye szerint a fiataloké a jelen. A fiatalokban van az a teremtő erő, amivel az idősek már nem biztos, hogy rendelkeznek. A '48-as fiatalok mögött nem állt egy élet, az még előttük állt. A történelem során a szabadságharcok mindig elbuktak, de minden forradalom győzött. Az 1848-as forradalom megváltoztatta a politikai és a társadalmi rendet. A magyar forradalom következménye a polgári Magyarország alapjait hozta létre. A magyar szabadságharc akkor indult el a bukás felé, amikor katonai síkra terelődött. A bukás másik oka, hogy nem biztosították a kisebbségbe került nemzetiségek jogait. Akkor ennek megvoltak a következményei, hasonló mulasztásokkor meglesznek ezentúl is.

Az ünnepi esemény végén a nőszövetségi tagok megtekintették a zászlót, ami meglepetés volt számukra.

 

 

Elek György