×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Megemlékezések hónapja

2016.01.15 - 10:36
Megosztás:
Megemlékezések hónapja

1945–ben több mint 80 000 romániai németet hurcoltak el kényszermunkára, a „málenkij robotra” Oroszországba, köztük 5 000 svábot Szatmár megyéből – több településen is rájuk emlékeznek.

 

Hetvenegy évvel ezelőtt a szatmári sváb közösség ötezer tagját – 16 – 35 év közötti nőket és 16 – 45 év közötti férfiakat – terelték vagonokba 1945 januárjában és vitték szovjet munkatáborokba, málenkij robotra, azaz „kis munkára”. Ezzel a megnevezéssel azt próbálták (volna) elérni, hogy a civilek megnyugodjanak: munkájukra csupán rövid ideig lesz szükség és hamarosan hazatérhetnek. A málenkij robot azonban kőkemény, akár öt éven át is tartó fizikai munkát jelentett (bányászat, romeltakarítás, építkezés) valamelyik szovjet iparvidéken. A kényszermunkáról életben hazatérők a kommunista kormányotól semmiféle segítséget sem kaptak, és évtizedekig hallgatásra voltak kényszerítve. A téma a kommunizmus idején tabu volt, csak a kilencvenes évektől kapott nyilvánosságot, a részletek teljes feltárása mind a mai napig nem ért véget.

A Szatmár megyéből elhurcoltak közül több mint ezren soha nem tértek vissza. Rájuk és a megye területén még életben lévő 150 túlélő pedig hosszú éveken át tartó, embertelen körülmények közötti szenvedéseikre emlékeznek január hónap folyamán, több helyszínen és településen. Január 17–én, vasárnap Nagykárolyban és Kaplonyban; január 19–én, kedden, Nagymajtényban, január 24–én Erdődön és Kálmándon, illetve január 31–én Szatmárnémetiben, Mezőteremen, Túrterebesen és Krasznabélteken tartanak megemlékezéseket a Német Demokrata Fórum helyi szervezetei. Johann Leitner, az NDF Szatmár megyei szervezetének elnökétől megtudtuk azt is: a megyei szintű megemlékezés január 24–én, vasárnap lesz Szaniszlón – ahonnan az oroszok magyarokat és románokat is elhurcoltak a kényszermunkára, mert nem találtak annyi sváb nemzetiségű lakost, amennyi lefedte volna a településre eső kvóta–létszámot. Szaniszlón az emlékünnepség 11 órakor, szentmisével és istentisztelettel kezdődik a római katolikus, református és ortodox templomban, 12 óra 30 perckor helyezik el a kegyelet koszorúit a település központjában lévő emlékműnél, majd 13 óra 30 perctől a kultúrotthonban folytatódik a megemlékezés az Egy nép szenvedése elnevezésű beszélgetéssel, kulturális műsorral és ebéddel.