×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Megemlékezést tartottak október 6-án

2016.10.07 - 08:33
Megosztás:
Megemlékezést tartottak október 6-án

Az RMDSZ szatmárnémeti szervezete, a Szent István Kör és a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés tegnap a Zárda templom falán levő Gonzeczky János-emléktáblánál szervezett megemlékezést nemzeti gyásznapunk alkalmából. Az esemény koszorúzással ért véget.

A Zárda templom falán elhelyezett Gonzeczky-emléktábla előtt Thoroczkay Sándor, a Szent István Kör tiszteletbeli elnöke vezette le az emlékezés műsorát. Rácz Ervin református és ifj. Pallai Béla görögkatolikus lelkipásztor mondott imát. Magyar Lóránd városi tanácsos, az RMDSZ szatmárnémeti szervezetének alelnöke beszédében kiemelte: amikor október 6-án az aradi vértanúkra emlékezünk, a hazáért és nemzetünkért hozott legnagyobb áldozat előtt tisztelgünk. „Akkor forradalmat, szabadságharcot kellett vívnunk jogainkért, a bukás a vértanúk életébe került. Az aradi vértanúk példája arra kötelez bennünket, hogy a mindennapi életünkben mi is meghozzuk a szükséges áldozatokat. Céljaink eléréséért szívós munkát kell folytatnunk. Az 1848-as forradalommal ellentétben most nem a szabadságharcot, hanem a hétköznapok kis csatáit kell megnyernünk. Akkor lennénk teljesen legyőzöttek, az aradi vértanúk áldozata pedig akkor lenne hiábavaló, ha belenyugodnánk legyőzetésünkbe. A békés fejlődés lehetősége azóta sem adatott meg a Kárpát-medencének és benne a magyarságnak. Gyarapodás helyett számunk fogyatkozik. Az aradi vértanúk áldozata arra int, hogy most se adjuk fel a reményt. A forradalom és szabadságharc helyett a mi feladatunk a mindennapi helytállás és az, hogy apró lépésekben szerezzük vissza közösségünk jogait. Sok a tennivaló: meg kell erősítenünk a helyi vállalkozókat, a vidéki kisgazdákat, de a kulturális és civil szervezeteket is, hogy fiataljaink visszatérhessenek, megélhetést találjanak és minőségi életet éljenek. Mindent meg kell tennünk, hogy megálljon a szatmári magyarság de az egész nemzeti közösségünk apadása. Ha ez sikerül, vértanúink áldozata nem lesz hiábavaló” — fejtette ki Magyar.

Gnandt Zoltán történelemtanár, tanfelügyelő hangsúlyozta: az 1848–49-es forradalom és szabadságharc az egész világ előtt bebizonyította, hogy a szabadságot egy nép, ha kell, súlyos áldozatok árán is, de kivívhatja. 1848–49 súlyos csapás volt az osztrák Habsburg uralkodói házra, de nem csak a bécsi Habsburgoknak, Európa többi uralkodói házának is félelmetes volt. Mindent meg is tettek annak érdekében, hogy ne győzzön a magyar forradalom és szabadságharc. 1849. október 6-án, szándékosan a bécsi forradalom első évfordulóján, Aradon kivégeztek 13 honvédtisztet. A szatmári magyarság nemcsak rájuk emlékezik. A múltba kalandozó gondolataink középpontjába a mártírhalált vállaló, Gonzeczky János tábori lelkész alakját helyezzük, aki kezdettől a magyar szabadság ügye mellé állt. Szentbeszédeiben erre buzdította a katonákat, híveket. Nyíltan és egyenesen hirdette a szószékről: „átkozott legyen az, aki az osztrák dinasztiának engedelmeskedik”. Szavaiban és tetteiben következetesen kitartott, mert hitte, hogy a magyar nemzet méltó a szabadságra, méltó arra, hogy jelenét és jövőjét önmaga irányítsa. Magatartása nem maradt rejtve az osztrákok előtt sem. Ahogy az osztrák katonaság kezdett egyre nagyobb teret nyerni és a honvédség mozgástere szűkült, az elfoglalt területeken a császárhű erők szinte azonnal a megtorlás útjára léptek. 1849. augusztus 13-án, a világosi fegyverletétel napján előzetes letartóztatásba helyezték Gonzeczkyt, majd perbe fogták. A vád: hazaárulás és felségsértés. Golyó általi halálra ítélték és október 8-án kivégezték Sorsa összekapcsolódik a 13 aradi vértanú sorsával és mindazokéval, akiket a magyar szabadságharcban vállalt hősiességükért kivégeztek. Példájuk számunkra örök érték. Példát mutattak gerincességből, tiszta keresztényi helytállásból, megmutatva, hogy nem az számít, hogy le tudnak-e győzni minket, hanem az, hogy mennyire akarjuk a jövőt — hangsúlyozta Gnándt Zoltán.

Verset mondott: Gyenes Kincső, Báthory Boglárka és Sárvári Dániel. A megemlékezés koszorúzással ért véget, a megemlékezésen a római katolikus székesegyház kórusa énekelt.

Elek György