×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Megkezdődtek az első vizsgák

2014.02.19 - 08:56
Megosztás:
Megkezdődtek az első vizsgák

Tegnap délelőtt a nyolcadikos diákok a román tantárggyal kezdték meg a próbavizsgák sorát, megyeszerte 8 és 11 óra között vizsgáztak a diákok. Ma matematika, holnap a magyar következik.

 

Február 18-án délelőtt román nyelv és irodalomból adtak először számot tudásukról a nyolcadikos diákok az írásbeli vizsga során. Ez egy próbavizsga, a felmérőkön elért osztályzatok nem kerülnek be a naplóba, viszont a pedagógusok feldolgozzák az eredményeket, illetve azokat megbeszélik a diákokkal, a szülőkkel, és iskolai, valamint megyei szinten a tanfelügyelőségen is felmérik, összegzik azokat. „A cél az, hogy a tanulók ismerjék meg a vizsgaszabályokat, szokjanak hozzá a szigorú vizsgafeltételekhez, illetve hogy a próbafelmérők révén mind a pedagógusok, mind a szülők egyfajta visszacsatolást, pontos képet kapjanak a diákok felkészültségéről” — magyarázta Vas Mária, a Szatmárnémeti Református Gimnázium román tanárnője. A tanárnő szerint némileg nehezebb volt az idei feladatsor a tavalyinál, azonban reális és korántsem teljesíthetetlen. Az átmenő jegyet viszonylag könnyen el lehetett érni, azonban aki már kifejezetten jó jegyre pályázott, jártas és felkészült kellett hogy legyen. A pedagógustól azt is megtudtuk, hogy a tanítás során kifejezetten erre készülnek év közben is, hiszen feladatmegoldásra, kompetencia- és készségfejlesztésre fektetik a hangsúlyt. Mint elmondta, nem memorizálnak, nem tételeket és leckéket tanulnak meg. Konkrét irodalmi műveket csak az érettségin kérnek a diákoktól. A tegnapi vizsga első részében szövegértés volt a diákok feladata, melynek során többek között szinonimákat, kettőshangzókat, művészi jelzőket és ismétlést kellett felsorolniuk a megadott szöveg alapján, valamint a lírai műfaj két jellemzőjét, továbbá két verssor elemzését kellett bemutatniuk. Ugyancsak az első feladat részeként fogalmazást is kellett írniuk arról, hogy mit is jelent a megadott vers címe. A második tételben általában egy hétköznapi/tudományos szöveg elemzése a feladat, a tegnapi vizsga során pedig egy ismeretterjesztő szöveggel kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolni. Ezek mind olyan kérdések voltak, melyekre a szövegben benne volt a válasz. Fogalmazás gyanánt rövid narrációt kellett írniuk egy turisztikai központban történt, vagy egy elképzelt esemény kapcsán. Vas Mária szerint nem jó megoldás az, hogy a román anyanyelvű, valamint a magyar anyanyelvű diákok egységes feladatot kapnak a hasonló vizsgákon, azonban egy jó képességű és lelkiismeretes magyar anyanyelvű gyerek meg tudja oldani ezeket a feladatokat legalább 9,80-ra, ha nem is 10-esre. Mint elmondta, többször próbáltak a pedagógusokkal összefogni, és mindig elmondják a véleményüket ezzel kapcsolatban, azonban folyton elutasításba ütköznek. A válasz szerint ennek megoldásához politikai akarat kell, a parlamentben kell erről döntés szülessen. Vas Mária szerint minden jó érzésű javítótanár érzi a dolgozat javítása közben a különbséget — hogy magyar vagy román anyanyelvű diák írta a dolgozatot — és e szerint osztályoz.

 

Matek és magyar

 

A nyolcadikosok próbavizsgáinak sora ma matematikával, holnap pedig magyar nyelv és irodalommal folytatódik, az eredményeket március 7-én teszik közzé. A bejutási jegyet az V–VIII. osztályok átlagának 25, míg a képességfelmérő átlag 75 százaléka fogja kitenni, az eddigi 50–50 százalékos arány helyett, érdemes tehát komolyan venni úgy a próbát, mint magát a vizsgát. Március 3–7. között a végzősök és idén először a tizenegyedik osztályosok is tesznek próbaérettségit a kötelező tantárgyakból, amelyek eredménye csupán felmérő jelleggel bír. Az érettségi előtt állók március 3-án román nyelvből, 4-én anyanyelvből, 5-én a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, míg március 7-én a szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak. Az eredményeket március 14-én hozzák nyilvánosságra.