×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Megmenekül a Dacia?

2013.01.10 - 09:00
Megosztás:
Megmenekül a Dacia?

A Dacia (Pannónia) Szálló sorsa kérdéses, hisz a 2009-ben elkezdett felújítási munkálatokat tavaly kellett volna befejezni.

A lakosság részéről érkező számos bejelentés nyomán Eugeniu Avram kormánybiztos január 9-én találkozót szervezett a Pannónia (Dacia) Szálló műemlék épületének megmentése kapcsán. A találkozón részt vett Dorel Coica, Szatmárnémeti polgármestere és Radu Roca alpolgármester, illetve George Vulturescu, a Szatmár Megyei Művelődési Igazgatóság vezetője. A jelenlevők egyetértettek abban, hogy valamilyen módon meg kellene menteni az elhanyagolt épületet, azonban a tanácskozást be kellett rekeszteniük, mivel rádöbbentek, az épület tulajdonosa nélkül nem tudnak érdemi döntést hozni az ügyben. A Pannónia Szálló ügyében jövő hétre újabb találkozót hívtak össze, melyre meghívták az épület tulajdonosát, Vasile Ţânţaşt is.

 

„A Dacia (Pannónia) Szállót 1902-ben a város építtette, a telket a XIX. század második felében vásárolta meg, de 1948-ban a román állam tulajdonába került, majd 1950-ben az ingatlant használatba adták az akkori Helyi Közélelmezési Trösztnek (TAPL). 1971-ben a komplexum az Országos Turisztikai Vállalat (OJT) szatmári kirendeltségének vagyongazdálkodásába került. Az Aurora Rt. létrehozását követően 1992-ben a Dacia Szálló és Étterem ennek tulajdonába került, ebből levált a Dacia Rt., amit majd privatizáltak. Az épület visszaszerzése érdekében 1994-ben a város pert indított a telek és az épület bekebelezése ellen, tizenegy éven át tartó pereskedés után 2005-ben a Legfelsőbb Bíróság végleges határozata alapján a pert elvesztette. 1998-ban a város másodjára indított pert, ezúttal a Dacia Rt. részvényeinek 70 százalékát eladó Állami Vagyonalap (FPS) adásvételi szerződésének semmissé tételét kérelmezve. A város 2001-ben, ugyancsak a Legfelsőbb Bíróság döntése alapján, ezt a pert is elvesztette. 2002-ben Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala felvette az épületet a város közvagyonának jegyzékébe, de az erről szóló Helyi Tanácsi Határozatot 2005-ben végleges törvényszéki ítélet semmisítette meg. Nem segítette a várost a 10/2001–es számú restitúciós törvény sem, amely megfosztotta a helyi hatóságokat tulajdon-visszaigénylési joguktól. 2009-ben a Dacia Rt. többségi tulajdonosa lett az avasfelsőfalui Beny Alex Kft. Ekkor a bukaresti Credo Design Kft. tervei alapján elkezdődött az épület felújítása, illetve a belső tér eredeti állapotába való visszaállítása” — nyilatkozta korábban lapunknak Ilyés Gyula, Szatmárnémeti egykori polgármestere. 2010 júniusában Radu Hossu, a Dacia Kft. ügyvezető igazgatója a sajtó képviselőinek azt nyilatkozta, számításaik szerint a rehabilitációs munkálatokkal 2012 második felében végeztek volna, azonban a nagyközönség előtt előreláthatólag 2013-ban nyitották volna meg a szállodát, melyben 250 férőhelyes, modern konferenciaterem, vendéglő, teázó, kávézó, 80 szállodai szoba és hat lakosztály kapott volna helyet. A tervekből nem lett semmi, azonban állításaik szerint az épület restaurálásának összköltsége 9 millió euró lett volna — a 2009-ben és 2010-ben elvégzett munkálatokra 2,3 millió eurót költöttek. Meg nem erősített információk szerint az épület tulajdonosa tízmillió euróért eladná az épületet, mely a jelenlegi gazdasági helyzetben irreális összeg. A Pannónia Szálló megmentése érdekében a megye és megyeközpont vezetősége tárgyalóasztalhoz ült, azonban a tulajdonos jelenléte nélkül, így nem haladtak előre az ügy megoldásában.