×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Megnyomorítja a diákokat a zsúfolt tanterv

2016.02.11 - 08:00
Megosztás:
Megnyomorítja a diákokat a zsúfolt tanterv

A kerettanterv zsúfolt órarenddel nyomorítja meg a diákokat — nyilatkozta Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatási alelnöke. A diákok sokszor többet „dolgoznak”, mint a felnőttek, hiszen az iskolában töltött 7–8 óra után otthon is tanulniuk kell.

„Az új kerettanterv nem segít azon a sok évtizedes problémán, hogy a diákok túlterheltek és zsúfolt az órarendjük. Nekünk azért kell dolgoznunk, olyan oktatási stratégiát kell kidolgoznunk, hogy ez a helyzet megoldódjon” — nyilatkozta Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatási alelnöke arról, hogy a Román Tudományos Akadémia felháborodott a kerettanterv tervezett módosításaival kapcsolatban.

Magyari elmondta, az akadémia állásfoglalása a kerettanterv társadalmi vitája kapcsán felemás. Az nem volna önmagában rossz, hogy megszólal e kérdésben, és az sem, hogy a műveltségi tárgyakat félti, de tizenkilencedik század eleji hangulatot áraszt az, hogy kizárólag nemzeti jellegűnek tekintett tárgyakat — történelmet, román nyelv és irodalmat, illetve a Romániában nemzeti tárgynak számító latin nyelvet — akar magas óraszámon tartani.

Az oktatásügyekért felelős ügyvezető alelnök szerint a latin nyelv évszázadokig a műveltség és a tudomány, sőt, a politikum fő nyelve volt, ismerete vagy a róla való tudás ma is hasznos lehet, de inkább a választható tárgyak sorában volna a helye.

„Úgy nem lehet csökkenteni a tanuló jelenlegi terheltségét, hogy semmiről sem mondunk le a régi kerettantervből, sőt, leghamarabb arról mondunk le, ami több pénzbe kerül. Leginkább az a furcsa az akadémia állásfoglalásában, hogy általában az iskolai óraszám csökkenése ellen van, a régi felfogást tükrözi, amiben egy-egy terület szinte minden témájának meg kell jelennie valamilyen formában, akár említések szintjén az iskolai oktatásban, és lehetőleg az első nyolc iskolai évben. Ugyanis egy másik rögeszméje a tanulók túlterhelésén alapuló oktatás híveinek az, hogy nyolcadik-tizedik osztályig lehetőleg minden kerüljön szóba, mert felsőbb osztályokba már nem mindenki jár” — hangsúlyozta Magyari Tivadar.

Örökös téma a diákok túlterheltsége, de sajnos évek óta nem született még jó megoldás rá — mondja Szász Piroska fizikatanár, a szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola igazgatója.

A román oktatási rendszer ismeretátadó jellegéből kifolyólag a korosztály érettségéhez mérten hatalmas terheket ró a gyerekekre, mintha a napjainkig felfedezett, begyűjtött összes információt át akarnák adni a gyerekeknek, fiataloknak a tanórákon.

A diákok túlterheltsége köztudott, mindenki tisztában van vele, tanfelügyelők, iskolaigazgatók, tanárok, szülők, de leginkább természetesen a diákok, akik a maguk bőrén tapasztalják, hogy a hét számukra is közel 40 munkaórából áll.

„Hosszú évek óta ígérik, hogy csökkentik a heti óraszámot, de ez még mindig nem történt meg. A magyar tagozaton tanuló diákoknak ráadásul a román anyanyelvű társaikkal ellentétben még több órájuk van, még nagyobb tananyagot kell elsajátítani, elég csak arra gondolni, hogy a magyar gyerekeknek néggyel több órája van hetente, a magyar nyelv és irodalom tantárgy miatt. Míg a kerettantervet nem teszik szellősebbé, addig nem fog csökkenni a túlterheltség” — véli az iskolaigazgató. A magas óraszám ellenére ugyanakkor óriási tananyagot kell leadni napról napra, ami sokszor bele sem fér a napi programba, így berögzíteni, begyakorolni otthon kell a tanulónak.

„A felsőbb tagozatos diákok olykor 7–8 órát is az iskolában töltenek egy nap, a programjuk hosszúsága vetekszik a felnőtt dolgozókéval. A tanulóknak ráadásul a kicsengetést követően nem ér véget a dolguk, mint az alkalmazottaknak, hanem otthon is folytatniuk kell a tanulást, a felkészülést az órákra, a végzősök esetében a felmérésekre, érettségire. Ezeket összeadva: mennyit is dolgozik naponta egy gyerek?” — teszi fel a kérdést Szász Piroska.

A közvitára bocsátott három kerettantervvel kapcsolatban már a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Burus-Siklódi Botond is nyilatkozott, összefoglalva az oktatók meglátásait. Az RMPSZ szintén azt vallja, hogy amíg túl magasak az óraszámok, addig a tanulók továbbra is túlterheltek lesznek. A tantárgyi programok tartalmi változtatása, ezek csökkentése lehet egy fő cél, azonban ez egyszerűen az óraszámok csökkentésével nem érhető el, értelmetlen.

Bumbuluţ Krisztina