×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Mégsem vonzó a megyénk?

2012.09.13 - 14:59
Megosztás:
Mégsem vonzó a megyénk?

A vállalkozók egy része szerint, a külföldi befektetők szemszögéből a megye egyetlen előnye a határ közelsége. Azonban a korszerű közúti infrastruktúra hiánya miatt inkább elkerülik Szatmárt.

 

„A külföldi befektetőknek logisztikai szempontból egyáltalán nem vonzó Szatmár, ugyanis a megye egyetlen előnye a határ közelsége” — summázta az egyik külföldi tőkével működő cég szatmári képviselője azon a kerekasztal-megbeszélésen, amelyet Eugeniu Avram prefektus, illetve Daniela Culic, a Szatmár Megyei Kereskedelmi és Ipari Kamara vezetője hívott össze. A találkozón a Szatmár megyében működő cégek, illetve a közhivatalok képviselői tárgyalták meg a felmerülő problémákat. A cég képviselője szerint a fejlett közúti infrastruktúra hiánya miatt a külföldi befektetők inkább elkerülik a megyét. „A külföldi küldöttségeket legközelebb a budapesti reptéren tudjuk fogadni, és onnan még legalább négyórás út vár ránk Szatmárig. Landolhatnának a kolozsvári reptéren is, viszont az autósztrádákhoz, a fejlett közúti infrastruktúrához szokott japán vagy más külföldi vállalkozók veszélyesnek ítélik a Kolozsvár—Szatmárnémeti országutat. A szatmári reptér legfeljebb a helyiek érdekeit tudja kiszolgálni” — indokolta kijelentését a cég képviselője.

A panaszok áradata itt nem ért véget, a vállalkozók ugyanis a bürokráciára, a TVA-szabályozásra vonatkozó gondokat is felvetették. Avram javaslatára a következő napokban újabb megbeszéléseket fognak tartani, hogy módosító javaslatokat fogalmazzanak meg a munkatörvénykönyvvel vagy a TVA-szabályozással kapcsolatban.

Panaszkodtak a magánvállalkozók

Egymás munkáját bírálták a szatmári cégek, illetve a közhivatalok képviselői azon a kerekasztal-megbeszélésen, amelyet Eugeniu Avram prefektus, illetve Daniela Culic, a Szatmár Megyei Kereskedelmi és Ipari Kamara (CCI Satu Mare) vezetője hívott össze szerdán. A viták során viszont olyan problémák merültek fel, amelyek elsősorban a vállalkozások működését hátráltathatják. „A bürokrácia és a munkatörvénykönyv néhány értelmetlen intézkedése, illetve a TVA-szabályozás miatt sok cég csődközelbe kerül” — mutatott rá az egyik szatmári kisvállalkozó. Többen arra panaszkodtak, hogy a jogszabály értelmében a vállalkozó kötelessége, hogy értesítse a Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökséget (AJOFM) a szabad munkahelyekről. Ezt ők feleslegesnek tartják, ugyanis a mulasztás miatt büntetéseket szabnak meg.

Másrészt a szakemberek hiányára panaszkodtak, de az AJOFM aligazgatója, Viorica Variu rámutatott, hogy sok szatmári nem akar dolgozni, elutasítja az ügynökség által felajánlott munkahelyeket. „Kézzel írott nyilatkozatot tesz arról, hogy nem fogadja el a felajánlott munkahelyet. Mondhatom, heti rendszerességgel találkozunk ezzel a problémával. A munkanélküli megelégszik azzal a kevés segéllyel, amit kap” — állította Variu.

A könyvelők testületének a képviselői ugyanakkor a feketemunkára panaszkodtak. Adina Filip, a Szatmár Megyei Munkaügyi Területi Felügyelőség (ITM) igazgatója elmondta, tudatában vannak annak, hogy sok könyvelő feketén dolgozik, de hozzátette, ezeket az eseteket nehéz vagy lehetetlen bizonyítani, így tehetetlenek ez ügyben.

Végül Avram rámutatott a párbeszéd hiányára. Szerinte nem működnek együtt hatékonyan a közhivatalok a magánvállalkozókkal. Előbbiek hanyagolják a terepmunkát, illetve a törvénymódosításokról sem informálják kellőképen a vállalkozókat — vélte a kormánybiztos. Javasolta, hogy a következő napokban újból találkozzanak, és tegyenek módosító javaslatokat a munkajogi törvénykezést, illetve TVA-szabályozást illetően.

 Pesek Attila