×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Megyeszerte zajlanak az útjavítási munkálatok

2018.11.16 - 12:51
Megosztás:
Megyeszerte zajlanak az útjavítási munkálatok

Nem túl gyakran van arra példa, hogy a megyei tanács vezetősége egymást követő napokon keresztül egy-egy, a közúti infrastruktúrát érintő, örömteljes esemény részese legyen. Szatmár megye három különböző vidékén indult be az útépítés „gépezete”.

Jelen esetekben az örömteljes messze nem túlzó meghatározás, hiszen a közbeszerzési eljárások malmai köztudottan lassan őrölnek, ráadásul meg-megakasztják őket a nem nyertes kivitelezők fellebbezései is, így amikor végre pont kerülhet az egy-másfél évig tartó licit végére, az valóban öröm és megkönnyebbülés is. A Szatmár megye három különböző vidékét érintő infrastrukturális beruházások közül a legfajsúlyosabb a Tövishát főútjaként is emlegetett, Krasznabéltek–bélteki fürdő–Dobra–Nántű–Korond–Bogdánd–Hadad–Szilágy megye határa közötti, 38,14 km hosszú útszakasz, amely 25 millió euróból újul meg a Regionális Operatív Program (POR) keretében. A megújulás már hosszú évek óta időszerű, tudja ezt az is, aki csak egyszer is végigdöcögött a vén Szilágy hepehupáinál is hepehupásabb útvonalon, de még inkább azok, akik mindennapi ingázásra kényszerülnek Bogdándról, Hadadról, Lelléből. Tudta ezt a megyei tanács is, amely 2016 októberében döntött arról, hogy a POR keretében megpályázza az útfelújítás finanszírozását, hiszen így közel 14 000 Szatmár megyei lakos életminőségén tud javítani, és nem mellesleg segíteni a Tövishát gazdasági fellendülésében. A munkálatok finanszírozását tavaly júniusban hagyták jóvá, s Pataki Csaba tanácselnök és az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökséget vezető Marcel Ioan Boloş aláírta a 25 millió eurós finanszírozási szerződést; majd elindították a közbeszerzési eljárást, amelynek nyertese egy hét cégből álló „társulás” lett. Pataki tanácselnök múlt héten írta alá a tervezési és kivitelezési szerződést képviselőikkel, e hét elején pedig hivatalosan is átadták nekik a munkaterepet, szoros és hatékony együttműködésre szólítva fel a kivitelezőket és a közüzemi szolgáltatókat (az út mentét ugyanis ivóvízhálózat, valamint áram- és telefonhálózati kábelek „kísérik”). A szerződés értelmében a kivitelezőknek négy hónap áll rendelkezésükre a tervek kidolgozására, hogy aztán tavasszal nekikezdjenek a gyakorlati munkavégzésnek is, a teljes útszakasz felújítását és modernizálását pedig két éven belül kell befejezniük. „Meggyőződéssel hiszem, hogy ez az útfelújítás sokkal több embert érint, mint azt a 13 512-t, akik az övezetben laknak, és egyenes lépésként vezet a környék, Tövishát elszigeteltségének megtöréséhez, gazdasági és turisztikai fellendüléséhez” — summázta Pataki tanácselnök.

Nem kevésbé fontos az a 6,4 kilométeres, vadonatúj útszakasz sem, amely Oláhcsaholyból indul, és ugyancsak a Szilágyság, pontosabban Magyarkémer felé veszi az irányt (természetesen a megyehatárnál megáll, hiszen onnan a Szilágy megyei önkormányzat folytatja majd). Az út „nyomvonala”, azaz egy földes út réges-rég létezik, a megyei tanács pedig még 2011-ben elkészíttette az aszfaltos út megvalósíthatósági tanulmányát — a kivitelezéshez szükséges finanszírozást, a 7,3 millió lejt azonban csak tavaly sikerült megszerezni a második Országos Településfejlesztési Program (PNDL) keretében, a közbeszerzési eljárás pedig kerek egy évig tartott. A nyertes kivitelezővel, az öt építkezési céget tömörítő társulás vezetőivel most írták alá a tervezési és munkavégzési szerződést, amelynek értelmében a műszaki tervnek és az engedélyek beszerzéséhez szükséges technikai dokumentációknak 3 hónap alatt kell elkészülniük, az építkezési engedély megszerzésére, illetve magára a munkavégzésre pedig 2+9 hónap áll a kivitelezők rendelkezésére.

Szintén a második Országos Településfejlesztési Program (PNDL) keretében nyert 4,6 millió lejes finanszírozást a 195-ös megyei út Szatmárhegy–Résztelek közötti szakaszának felújítása is, és a nyertes kivitelezővel, a kolozsvári útépítő céggel ugyancsak most aláírt szerződés értelmében a következő hónapokban kell elkészülnie a műszaki tervnek és kell megszerezni az építkezési engedélyt, hogy aztán jövő májusban a gyakorlatban is elkezdődhessen a munka.

Szabó Kinga Mária