×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
2 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Helyi érték

Megzenésített gyermekversek

2015.02.16 - 15:21
Megosztás:
Megzenésített gyermekversek

Bertóti Johanna február 14-én, az Ács Alajos Játékszínben Devecseri Gábor megzenésített verseiből álló műsorával lépett fel.

 

A nagybányai születésű Bertóti Johanna Kolozsváron tanult a BBTE Színház és Televízió Kar teatrológia szakán, majd Marosvásárhelyen elvégezte a Művészeti Egyetem drámaírás mesterképzését. Jelenleg a kolozsvári Váróterem Projekt társulatnál dolgozik dramaturgként. Emellett versek megzenésítésével és előadásával is foglalkozik. Repertoárját főleg huszadik századi és kortárs költők versei alkotják. Dalaira műfaji és tematikai sokszínűség jellemző. Fesztiválokon, verséneklő versenyeken, egyéni koncerteken való szereplései mellett óvodáról óvodára, iskoláról iskolára járva gyermekműsorokat is bemutat, illetve kiállításmegnyitókon is fel szokott lépni.

A szombaton bemutatott műsor Devecseri Gábor Állatkerti útmutató című verseskötete alapján készült. Az előadó így számol be róla:

„A Devecseri kötetében szereplő versekkel már régóta foglalkozom. Az első találkozás még gyermekkoromban történt. Tulajdonképpen az első versmondással kapcsolatos emlékem is ehhez a kötethez fűződik. Tisztán emlékszem, amint egy hangfelvevő mikrofon előtt mondom az »Apám – így szólt a kis bálna...« kezdetű verset, nagy beleéléssel, és egymás után többször. Amikor aztán elkezdtem versek megzenésítésével foglalkozni, ismét előkerült a kötet. Fokozatosan egyre több vershez írtam dallamot, különböző koncertjeim alkalmával részleteket énekeltem a könyvből, aztán a tavalyi év végén egész műsorrá érlelődött a versanyag. Kolozsváron mutattam be először, Szatmáron másodszor játszottam. Ezek a versek többnyire négysorosak, állatokról szólnak. Méghozzá igencsak különleges állatokról, akik beszélnek (sokszor rímben, betartva a verselés szabályait), tanulnak, szeretnek, buliznak, akárcsak az emberek, de azért mégis a maguk módján. Felfedezhető tehát egy párhuzam ezek az állatok és az emberek viselkedése között, ami rokonszenvessé vagy éppen ellenszenvessé teszi a kötet szereplőit, de mindenképp közel hozza őket a közönséghez, lehet velük azonosulni. Az volt az egyik fő nehézség a műsor összeállításakor, hogy a nagyon rövid versek elénekelve alig félpercesek. Erre az egyik megoldás az ismétlés, amihez gyerekkoromban folyamodtam a mikrofon előtt, de azért nem lehet ismétléssel kitölteni egy 50 perces műsort. Ezért amellett, hogy csoportosítottam a verseket, és kialakultak több versből álló dalok, összekötő részeket találtam ki, hogy a műsor gördülékeny legyen. Ezekben, de a dalok alatt is, igyekszem kommunikálni a közönséggel, megszólítani őket, kérdéseket teszek fel, és ami talán a legfontosabb, vannak olyan részek, amikor együtt énekelünk a közönséggel. A humor és a játékosság két olyan eszköz, amikre a felkészüléskor végig odafigyeltem, és amik az előadás alatt is fontos útmutatók.”

Elek György