×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Méhészeket várnak az AgrárAkadémiára

2019.03.26 - 14:55
Megosztás:
Méhészeket várnak az AgrárAkadémiára

Március 28-án Piskolton tartják a III. AgrárAkadémiát, amelynek témája ez alkalommal a méhészet, s a neves előadók a szorgalmas állatkákkal kapcsolatos majd' minden témakört körbejárnak.

 

Kevéssel a nagy sikerű, Nagykárolyban megrendezett II. AgrárAkadémiát követően újabb érdekfeszítő, aktuális információkat hozó eseményt tart a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület és a Szatmár Megyei Magyar Gazdák Egyesülete a Szatmár Megyei Ifjúsági Tanáccsal partnerségben. Március 28-án, csütörtökön 11 órai kezdettel Piskolton, a helyi kultúrotthonban tartják a III. AgrárAkadémiát, amelynek témája ez alkalommal a méhészet lesz. A résztvevők izgalmas szakmai előadásokat hallgathatnak meg például a pannon méhről, betegségekről, méhpusztulások okairól, kaptárelhagyások hátteréről, méztermelésről, betegségek elleni védekezésről, de hasznos információkat kaphatnak a Mezőgazdasági Szövetkezetek szerepéről is a vidékfejlesztésben. A megnyitót, valamint Magyar Lóránd parlamenti képviselő és Kovács Szabolcs falugazdász köszöntőjét követően a Haszonállat-génmegőrzési Központ Gödöllő Méhészeti és Méhbiológiai Intézet „mutatkozik be” röviden, majd Rácz Tímea intézeti munkatárs a pannon méh fajtajelleg-vizsgálatáról, míg dr. Békési László intézeti munkatárs méhegészségügyi aktualitásokról (betegségek, méhpusztulások, kaptárelhagyás, mérgezések) tart előadást. A szünetet követően a mezőgazdasági szövetkezetek fontosságát vázolja a helyi vidékfejlesztésben a Délnyugati Helyi Akciócsoportot vezető Tóga István, majd egy minden méhészt érintő és érdeklő témáról, a méhanya életkorának a méhcsaládok tavaszi fejlődésére és a méztermelésre kifejtett hatásáról értekezik dr. Oláh János (Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszer-tudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Állattenyésztéstani Tanszék), Takács Marianna az ázsiai méhatka (Varroa destructor) elleni védekezés stratégiai hiányosságait elemzi, azt követően pedig a Nemzeti Méhészeti Program keretében nyújtott támogatásokról tudhatnak meg többet az érdeklődők. A második szünetet követően ismét a Haszonállat-génmegőrzési Központ Gödöllő Méhészeti és Méhbiológiai Intézet munkatársai lépnek a hallgatóság elé — elsőként Donkó Kata Sára és Sisa Anna mutatja be a Méhgyűrű programot és szelekciós munkát; Horváthné dr. Kiss Tünde a mézek vizsgálatáról számol be a kutató szemével, Flórián Márton pedig a méhviasz összetételéről és vizsgálatáról tart előadást.

A mezőgazdaság egy különleges szegmensét lefedő, a gyakorlati méhészkedésben fontos és hasznos információkat nyújtó rendezvényen a részvétel ingyenes, a szervezők minden érdeklődőt nagy szeretettel várnak.