×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
3 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Programajánló

Méhnyakrák — a (sokáig) tünetmentes gyilkos

2016.01.27 - 12:41
Megosztás:
Méhnyakrák — a (sokáig) tünetmentes gyilkos

Január 28-án 18 órától a szűrővizsgálat fontosságáról és a méhnyakrák tüneteiről tart előadást dr. Esze Tamás szülész-nőgyógyász főorvos, az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét alkalmából.

 

Romániában évente közel ezren halnak bele egy olyan alattomosan fejlődő betegségbe, melyet nem is lenne olyan nehéz megelőzni. Ugyanis a méhnyakrák már korai stádiumban is jól felismerhető, és megfelelő kezeléssel akár végleges gyógyulás is elérhető, ennek ellenére a méhnyakrákos megbetegedés napjainkban is kiemelkedő helyet foglal el a halálozási statisztikákban. Olyannyira, hogy Románia európai szinten vezető helyen van a méhnyakrák miatti halálozási statisztikát nézve.

A hosszú évek alatt (akár 10–12 év is!) lassan, lényegében panasz- és tünetmentesen kifejlődő rosszindulatú daganatos betegség valóban sokáig tünetmentes gyilkos, a panaszok — a beteg által is észlelhető tünetek — pedig már olyan előrehaladott állapotban jelentkeznek, amikor a teljes gyógyulást eredményező beavatkozásokra nincs lehetőség. A rendszeres szűrővizsgálatok azonban lehetővé teszik a korai — még rákmegelőző — állapotok felismerését és lényegében teljes gyógyítását.

A probléma fontosságára kívánja felhívni a figyelmet az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét, amelyhez Románia is csatlakozott, az RMDSZ Szatmár megyei Nőszervezete pedig január 28-án, csütörtökön 18 órától szervez ebben a témakörben előadást Méhnyakrák — a (sokáig) tünetmentes gyilkos címmel a Szatmár-Láncos Református Egyházközség Kálvin János gyülekezeti házában (Jean Calvin tér 4. szám). Az előadó dr. Esze Tamás, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Fehérgyarmati Kórházának szülész-nőgyógyász főorvosa lesz. Az előadás során minden jelen lévő hölgy megkapja a rózsaszín szalagot, amely a mellrák mellett ennek a kampánynak is szimbóluma, ugyanakkor mindenki elhelyezhet egy vagy több rózsaszín gyöngyöt egy üvegburában, hogy ezzel is kézzelfoghatóvá és szemmel láthatóvá tegye azt a körülbelül évi 61 000 európai nőt, akiknél diagnosztizálják a kórt. Az előadásra a belépés ingyenes.