×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
4 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Merni kell segítséget kérni

2013.03.25 - 12:24
Megosztás:
Merni kell segítséget kérni

Frigy Szabolcs iskolai tanácsadó szerint a legfontosabb, hogy egy bántalmazott gyerek felismerje problémáját, tudatosítsa magában, majd merjen segítséget kérni környezetétől.

A gyermekek helyzete a történelem során sokat változott, bántalmazásukat sokáig természetesnek, a nevelés eszközének tekintették. Az első, a gyermekek életének védelméről szóló törvény óta sokat finomodott a jogi szabályozás a fejlett világban, és változtak a nevelési szokások is, bár a felmérések szerint még mindig nagyon sok gyermeket vernek otthon a szülei. A nemrég nyilvánosságra hozott jelentés is aggasztó képet mutat, eszerint a romániai gyerekek kétharmadát verik otthon a szülei.

A gyermekbántalmazásról és annak személyiségre gyakorolt hatásairól, valamint az iskolai közösségben történő megnyilvánulásaikról kérdeztük Frigy Szabolcs iskolai tanácsadót. A szakember szerint a nagy közösségekben ki lehet szúrni azokat a gyermekeket, akik családi problémákkal küzdenek, esetlegesen szülői bántalmazás áldozatai. „Úgy fizikai, mint lelki szinten is megfigyelhetők a problémára utaló jelek, ha a gyermek öltözködése hirtelen megváltozik, aránytalanul vastagon öltözik vagy nem megfelelő időben használ kendőt vagy sapkát és ezektől nem akar megválni, arra következtethet környezete, hogy van valami takargatnivalója a testén. Személyiségében a bántalmazásra utaló jelek közé sorolható a hirtelen hangulatváltás, vagy ha az illető addig egy kommunikatív, közösségi ember volt, azután magába fordul” — magyarázta a tanácsadó, aki szerint az ilyesfajta problémák a teljesítmény romlását, a kommunikáció beszűkülését is okozhatják, nem utolsósorban pedig az önbecsülésre is komoly hatást gyakorolnak. A probléma emellett a személyiségváltozás másik formájában is megjelenhet, „a diák olyan szerepeket vesz fel, amelyekkel úgy gondolja, el tudja rejteni a meglévő problémát, leggyakrabban nem megfelelő módon próbálnak érvényesülni a hasonló gondokkal küzdő gyerekek, úgynevezett néma kiáltást sugároznak környezetük felé”— tette hozzá Frigy Szabolcs.

Kérdésünkre az iskolai tanácsadó elmondta, úgy a gyermek baráti köre, mind tanárai is segíthetnek a probléma kezelésében, azonban nagyon fontos, hogy szilárd bizalmi kapcsolatot alakítsanak ki a gyermekkel, éreztessék azt, hogy mellette állnak és bármit meg tudnak beszélni. „Nagyon fontos, hogy tudatosuljon a gyermekben, hogy minden az ő akaratára van bízva, barátja, esetleg tanára semmilyen lépést nem tesz megkérdezése és beleegyezése nélkül. Emellett arra kell törekedni elsősorban, hogy a gyermek felismerje és merje felvállalni a problémát, amivel küzd, majd merjen segítséget kérni” — fejtette ki a tanácsadó, hozzátéve azt is, hogy egyes esetekben csakis a személyes intervenció vezethet a probléma megoldásához. A gyermekek személyiségében is változások következhetnek be a folyamatos stressz és a bántalmazás hatására, aminek két formája van: a gyerek vagy áldozat típus lesz, aki saját magát okolja az otthoni problémákért és ezt magával is viszi élete során, úgy a párválasztásban, mint szülői minőségben, vagy pedig a felgyülemlett feszültségek agresszió formájában törnek ki a gyermekből, és a stresszkezelés ezen mintáit fogja használni élete során” — vázolta fel a tanácsadó. Frigy Szabolcs szerint a legfontosabb, hogy a gyermeknek legyen egy természetes támogató közege, olyan kapcsolatai, ahol ezeket a problémákat érzelmileg is fel tudja dolgozni.

 Mészáros Petra