×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
9 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Mi kerül a húsvéti asztalra?

2019.04.19 - 09:14
Megosztás:
Mi kerül a húsvéti asztalra?

Érdemes előre eltervezni, mit szeretnénk az ünnepi asztalon látni, így időt és pénzt spórolhatunk a húsvéti nagybevásárláskor. A címkéket mindig olvassuk át, ne vegyünk lejárt szavatosságú terméket!

Nagy a nyüzsgés ilyenkor úgy a piacon, mint a bevásárlóközpontokban, mindenki a húsvéti ünnepi menühöz szükséges hozzávalók beszerzését végzi. Választék szerencsére van bőven, csak pénztárcával bírja mindenki az igényeket teljesíteni.

A finom ételekhez érdemes minőségi alapanyagokat vásárolni, keressük a forgalmas üzleteket, ahol hamar cserélődik az áru, és nagy eséllyel mindig friss termékek kerülnek a polcokra. Értendő ez főként a hústermékekre, hiszen nem csak kenyéren él az ember, húsvétkor a sonka is a főfogások közé tartozik.

A megyeközpont számos pontján kapni az ízletes hústerméket, a Coposu sétányon több standon is fellelhető az ínyenc különlegesség, de a legtöbb mészárszékről sem hiányoznak az ünnepre elkészített különféle sonkák. A házi, egész sonka kilója 27–35 lej közötti áron kapható, a kötözött sonka kilója 35 lej, a csont nélküli 31 lej, a kötözött, szalonna nélküli sonka kilója pedig 40 lej. A főtt kötözött sonka 45 lej, míg ugyanebből a szalonna nélküli 50 lej.

Ugyanakkor számos háztartásban kötelező húsvéti étel a bárány is, amelyet az ócskapiacon 14 lejes élősúlyban mérnek, de ha mészárszéken vennénk meg a tölteni való darabot, 30 lejes kilónkénti áron már hozzájutunk. A sertéshús minden alkalommal kiváló választás lehet, a kolbászhússal töltött bélszín kifejezetten ínyenc falat, ennek kilónkénti ára 30 lej, míg a szintén kolbászhússal töltött karaj kilónkénti ára 25 lej.

De a sok hús mellett gondoljunk a zöldségfélékre is: a burgonya és a hagyma kilónkénti ára 3–4 lej, a céklát 3 lejes kilónkénti áron kínálják, a sárgarépa 4 lej, a petrezselyem 8 lej, a piros retket kötegenként 2,5 lejért árulják, a zöldhagyma 2 lej, egy kis üveg torma 6 lej, egy nagyobb üveg pedig 12 lejbe kerül.

Ugyanakkor egyetlen háztartásból sem hiányozhat a tojás sem, sőt, ha lányos házról beszélünk, akkor azt bizony festeni is kell. Ha jó helyen keressük, már akár 43 banis áron lehet tojást venni, azaz 13 lejért egy 30-as tojástartóval. Ha darabra akarjuk, akkor akár 60–80 banit is kifizethetünk egy-egy tojásért. A tojásfesték ára átlagosan 50 bani, de ha a klasszikus módon, hagymahéjjal akarunk színezni, akkor legfeljebb a hagymáért kell pénzt adnunk.

Ha az ünnepi menüvel már nincs gondunk, elgondolkodhatunk azon is, mit ajándékozunk a hímes tojás mellé a locsolóknak. Már évek óta divat a piros tojás mellé egy finom csokinyuszit vagy csokitojást adni, aminek a kisebbek általában örülni is szoktak, hiszen egy szatyor édesség a húsvét utáni hetekre remek tartalék lehet a gyermekek számára.

A boltok polcain óriási a választék, a minőség és az ár szempontjából azonban jelentős különbségek vannak. Az édességeknél érdemes megnézni a kakaó- és cukortartalmat — előbbinél természetesen a magasabb, utóbbinál az alacsonyabb érték a kívánatos —, és inkább kevesebb, de minőségi csokoládét vegyünk a silány termékek helyett! Csokinyuszit 1,5–7 lej közötti áron vásárolhatunk, az ár természetesen mérettől és minőségtől függ. Csokitojásból vehetünk több kicsit zacskóban (150 g) 4–12 lej közötti áron.

Bajnai Botond