×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Miért nem vonzó Románia a turisták számára?

2013.03.20 - 13:21
Megosztás:
Miért nem vonzó Románia a turisták számára?

Izlandon és Új-Zélandon fogadják a legkedvesebben a külföldi turistát, míg Bolíviában a legbarátságtalanabbul — ezt mutatja a Világgazdasági Fórum jelentése, amely 140 országot rangsorol. Románia a 122. helyen áll.

 

A dokumentum egyik fejezetében arról készítenek listát, hogyan állnak az egyes országok lakosai a külföldiek látogatásához. Az értékelés 0-tól 7-ig terjedt, a 0 a „nem vendégszeretőt”, a 7 pedig a „nagyon vendégszeretőt” jelentette. A világ legvendégszeretőbb országa a jelentés szerint Izland 6,8-as érdemjeggyel, a legkevésbé pedig Bolíviában szeretik a külföldi látogatókat – a dél-amerikai ország 4,1-es értékelést kapott.

Szlovákia a lista alsó tíz országa között, a 133. helyen végzett, Bolívián kívül csak Pakisztán, Irán, Litvánia, Kuvait, Oroszország és Venezuela van lejjebb a ranglétrán. Az ország értékelése 5,5-ös, ugyanannyi, mint Bulgáriáé, Mongóliáé, Kínáé, Szaúd-Arábiáé és Dél-Koreáé. Magyarország 5,7-es érdemjegye a 116. helyre elég.

 

A sor végén vendégszeretetből

 

Románia öt hellyel esett vissza az idegenforgalom világranglistáján, és a 140 elemzett ország közül a 63. helyről a 68-ra került. Az országot több közép- és kelet-európai állam is megelőzi ezen a téren. A Világgazdasági Fórum által készített felmérés tanúsága szerint a Romániával szemben felmerült kifogások között van a turistákhoz való viszony, a hiányos piackutatás, a szolgáltatások alacsony színvonala és a külföldiek biztonsága.

A lista élvonalában elsősorban európai országok szerepelnek, de több tekintetben a harmadik világ államai is felülmúlják Romániát. A vendégszeretet tekintetében például Románia a 122. helyre került, így még a 120. és a 121. helyet elfoglaló Lesotho és Malawi is megelőzi, Magyarország és Lengyelország pedig a 116. és a 118. helyen áll. Az európai országok közül csak Ukrajna, Bulgária, Szlovákia, Lettország és Oroszország került Románia mögé.

Térségünkből Csehország a 66. helyet szerezte meg 6,3-as értékeléssel, Ausztria pedig a legvendégszeretőbb országok közé tartozik: 6,7-es érdemjegyet kapott, ezzel az 5. helyen áll. Az első ötbe Ausztrián kívül a ranglista élén álló Izland, a második Új-Zéland, Marokkó és Macedónia fért be, ám az élbolyban van Szenegál, Portugália, Bosznia és Hercegovina, Írország és Burkina Faso is. Értékelésül 6,8 és 6,6 között mozog. Ami a lista legalját illeti, Bolívia 4,1 ponttal a sereghajtó. Nála kicsit kedvesebben fogadja az idegeneket Venezuela, Oroszország, Kuvait, Lettország. A "toppokrócok" tízes mezőnyébe bekerült még Irán, Pakisztán, Szlovákia, Bulgária és Mongólia. Utóbbi 5,5 pontot kapott, ugyanannyit mint Kína, Dél-Korea és Szaúd-Arábia.

A Világgazdasági Fórum vendégszeretet szerinti rangsora része egy széles tanulmányának, amely a turisztikai versenyképességet elemzi országok, földrészek szerint. A rangsoroláshoz saját gyűjtésű adatait, továbbá több nemzetközi szervezet — köztük a Világbank, az IATA (Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség), az Egészségügyi Világszervezet, az UNESCO - statisztikáit vette alapul.

 

Természeti látványosságok

 

A természeti környezet tekintetében Románia a 107. helyen áll, nyomban Paraguay és Pakisztán után, de megelőzve Hong Kongot és Mexikót. Az országot jócskán lekörözi azonban a 47. helyen álló Zimbabwe, az 51. helyre került Zambia, az 53. helyre sorolt Tadzsikisztán vagy a 62. helyet megszerző Uganda. Európában csak a 123. helyen álló Málta, a 120. helyen álló Oroszország, a 121. helyen álló Bulgária és a 125. helyet elfoglaló Szerbia került Románia mögé.

Autópályák hiánya

Az infrastruktúra – konkrétan az autópályák – esetében Románia a 138. helyen áll, a listazáró Haiti és a politikusok által előszeretettel a „második Romániának" nevezett Moldovai Köztársaság.

A piackutatás, illetve a még Elena Udrea idegenforgalmi minisztersége alatt elfogadott brandet illetően Románia a 123. helyre került, közvetlenül előtte Bolívia és Benin áll, nyomban utána Mauritánia és Kazahsztán következik. A piackutatás tekintetében olyan országok előzik meg, mind a 12. helyre került Kenya, a 31. helyet elfoglaló Mali, a 36. helyre rangsorolt Namíbia, illetve az 52. helyen álló Botswana. Az európai államok közül csupán a 126. helyen álló Oroszország, a 136. helyet elfoglaló Szlovákia és a 123. helyre sorolt Moldovai Köztársaság áll Románia mögött.

A turisták sincsenek biztonságban

Románia igencsak gyenge helyen áll a turisták biztonsága tekintetében is: a rendfenntartó szervek tevékenységét illetően a 107. helyre került – Európában csak a 108. helyet elfoglaló Bulgáriát, a 115. helyen álló Moldovai Köztársaságot és a 129. helyre rangsorolt Oroszországot körözi le, viszont olyan országok mögött áll, mint Mali, Sierra Leone, Kambodzsa, Egyiptom, Libanon, Nepál és Lesotho.