×
2024. 04 19.

Miklós Edit magyar rekordot döntött, Tófalvi a 22. lett

2014.02.10 - 18:42

Mindkét csíkszeredai lány jól teljesít a szocsi téli olimpiai játékokon. A román színekben versenyző Tófalvi Éva a 7,5 kilométeres sprintszámban a 22. lett, miután hibázott az első lövésnél, míg a Magyarországot képviselő Miklós Edit a 16. helyen zárt szuperkombinációban.

A csíkszerdai Miklós Edit a szocsi 16. hellyel minden idők legjobb magyar helyezését érte el alpesi síben az olimpiák történetében. Az eddigi rekorder Kozma Péter volt, aki 1984-ben műlesiklásban lett 18., míg a nőknél Kovács Mónika 1998-ban volt kombinációban 21.

Az MTK síelője 2010-ben kapott magyar állampolgárságot, és már a második magyar csúcsot állítja fel: 2012 januárjában ugyanis St. Moritzban, a világkupa–versenyen a 30. lett kombinációban és ezzel ő lett a magyar alpesi szakág első női vk–pontszerzője.

A szocsi téli olimpia női szuperkombináció versenyszámát egyébként a címvédő Maria Höfl–Riesch nyerte meg. A 29 éves német síelő pályafutása harmadik olimpiai aranyérmét nyerte meg: két vancouveri elsősége után begyűjtötte az elsőt Szocsiban is, ugyanakkor ő az első idei olimpiai bajnok sportoló, aki a pénteki megnyitó ünnepségen országa zászlaját vihette. Az ezüstérem az osztrák Nicole Hosp nyakába került, míg a dobogó harmadik fokára az egyesült államokbeli Julia Mancuso állhatott fel. Utóbbinak ezzel teljes az olimpiai éremkollekciója, korábbi kiírásokon ugyanis aranyat és ezüstérmet is szerzett már. A versenyszámban Miklós Edit honfitársnője, Berecz Anna a 21. lett, míg a románok 18 éves versenyzője, Ania Caill a 34. helyen zárt a Roza Hutor-i pályán rendezett megmérettetést.

Nem termett sok babér a magyar férfi és női rövid pályás gyorskorcsolyázók selejtezőiben. Egy versenyző sem került be az A–döntőkbe, a 3000 méteren induló női váltó a B–döntőben folytathatja jövő kedden. A férfiak rövid pályás versenyét a kanadai Charles Hamelin nyerte, második lett a kínai Han Tian–ju, a bronzérmet pedig Viktor An szerezte meg. Utóbbi 2006-ban dél–koreai színekben három aranyat és egy bronzérmet szerzett.

A férfiak 12,5 km-es üldözéses versenyében – a vancouveri tömegrajtos ezüst után – ezúttal már összejött az arany is a francia Martin Fourcade-nak, aki tegnap hatalmas fölénnyel nyert. A sprintet megnyerő norvég Ole Einar Björndalen ezúttal lemaradt a dobogóról, pedig éremszerzés esetén csúcsot dönthetett volna. A román Cornel Puchianu a 47. lett.

A női 7,5 km-es sprintben a csíkszeredai Tófalvi Éva a 22. lett, a versenyszámot pedig a címvédő szlovák Anastasia Kuzmina nyerte meg.

Kevés néző, nagy bevétel

A szervezők szerint állítólag a jegyek 92 százaléka elfogyott az olimpiára. A helyszíni tudósítások szerint több versenyhelyszínen kevés a néző, a szervezők közlése szerint elsősorban a késői érkezések, a szigorú biztonsági ellenőrzések és az oroszok változó érdeklődése miatt. A síugrók vasárnapi normálsánc versenyén például Mihail Makszimocskin rossz második ugrása után a nézők tömegesen indultak a kijárat felé, miközben a legjobbak még hátra voltak, hogy csatázzanak az érmekért. A Reuters tudósítója szerint a kamerákkal szemben üresen maradt helyeket önkéntesekkel igyekeznek feltölteni, hogy ne legyen zavaró az üres lelátó.

Mindezek ellenére a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 4,85 milliárd dollár bevételre tesz szert a téli olimpiának köszönhetően: ez elsősorban a szponzori, a licenc– és a közvetítési bevételeket, illetve a jegyeladásból befolyó összegeket jelenti. Elemzők szerint elképzelhető, hogy ez az olimpiai ciklus több bevételt generál a NOB-nak, mint eddig bármelyik.