×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
15 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Vidék

Milyen évet zárnak a községek? (II.)

2015.12.05 - 11:00
Megosztás:
Milyen évet zárnak a községek? (II.)

Mire elég egy-egy önkormányzatnak a megyei tanácstól költségvetés-kiegészítésként kapott, átlagosan 30 ezer lej, milyen tervekkel lépnek át az új évbe és hogyan próbálják mégiscsak megajándékozni a gyermekeket a számvevőszéki akadékoskodás ellenére?

Az idei utolsó költségvetés-kiegészítéskor Szatmár megye önkormányzatai átlagosan 30 000 lejt kaptak — pár kivételt leszámítva, akik ennél sokkal többet kértek és kaptak sürgősségi kiadásokra, illetve bizonyos európai uniós pályázatokkal kapcsolatos késedelmi büntetések kifizetésére —, a megyei tanácstól, melynek elnöke szerint 2015-ben az önkormányzatok a költségvetés-kiegészítéseknek „köszönhetően” sokkal jobban állnak anyagilag, mint az előző években. Hogy ez a kijelentés mennyire is állja meg a helyét, illetve mire, melyik „költségvetési lyuk” betömésére fordítják a most kapott összeget — erről kérdeztük a vidéki polgármestereket, akik elmondták azt is, milyen „keserű újdonsággal” szembesültek a decemberi ünnepek előtt.

„Két pályázatunk még nem futott le, ezekre az úgynevezett garancia szinte 30 000 lej, arra fordítjuk. Az adóhivataltól is visszakaptunk 85 000 lejt, ebből a köztisztasági vállalat felé lévő tatozásunkat fizettük ki és pár apró-cseprő dolgot. A legnagyobb baj, hogy még mindig nem kaptunk meg az államtól a fogyatékosokat/rokkantak gondozó személyek fizetésének összegét, 75 000 lejt. Sajnos ez nem először fordul elő, hiszen minden évben eljátsszák — nem értem, az ország költségvetésében miért mindig ezt a tételt „felejtik el” rendesen, év végéig biztosítani?! Miért épp ezeknek a nagyon rászorulóknak és legtöbbször igen rossz anyagi körülmények között élő embereknek a vállára kell rátenni még egy lapáttal, s mindig ilyenkor, a téli ünnepek előtt?!” — mérgelődik teljesen jogosan Dobos István, Mikola polgármestere. Aki elmondja azt is, a községben élő gyermekek megajándékozását a Caritason keresztül egy németországi cég vállalta fel idén. „Mikola egy közepes évet zár, négy pályázatunkból kettőt befejeztünk, kettőt meghosszabbítottunk 2016-ra. Remélem az minden szempontból egy jobb év lesz” — teszi még hozzá.

„Jó évet zárnánk, ha minden normálisan működne, ami nem működik — fogalmaz Halmi polgármestere, Incze Lajos. — Semmire nem elég ez a 30 000 lej! Persze minden pénz jól jön, de … csak egy példát mondok: az új iskola köré kell új, háromméteres kerítést húznunk, csak az 100 000 lejbe kerül; 25 000 lej az óvodák és kultúrházak bekamerázása. Hogy a pályázatokról már ne is beszéljek! De beszélek: jó ideje megpályáztuk 70 hektár erdősítését Kisbábonyban — még szerencse, hogy a munkavégzési licitet bizonyos formai helytelenségek miatt érvénytelenítették, ugyanis most szóltak a környezetvédelmi igazgatóságtól, hogy az előzetes ígéretek ellenére idén nem kapunk egy banit sem az erdősítésre. Nagyon nehéz így dolgozni, tervezni és főleg pályázni. Ember legyen a talpán, aki papírozni tudja a már megkezdett pályázatokat — amelyekből szerencsére van pár (útaszfaltozás, after school, hosszított programú óvoda). Szinte állandó jelleggel 7–8 emberes hiányunk van. Hiába hirdetünk meg egy állást (most legutóbb a jogtanácsosit), 800 lejes minimálbérért senki nem akar eljönni dolgozni polgármesteri hivatalba, ha meg mégis, két hét után elmegy – mondja. — Itt, Halmiban 100 rászorulónak is adunk csomagot minden évben és természetesen a község 670 gyermekének is. Az összeget még év elején elkülönítettük a költségvetésből, a kulturális bizottság a helyi kereskedők között hirdetett licitet s választják ki a legjobb ajánlattevőt. A számvevőszék pedig … ha én, önkormányzat, polgármester kárt okozok, akkor igen, büntessen meg, de ebben a törvénykezési káoszban ne kötözködjön!” — teszi még hozzá nyomatékosan.

Sárközújlakon, természetes kipótolva a 30 000 lejt, kamionra szerelhető hóekét vásárolnak. „Ha az is meglesz, szinte önerőből meg tudjuk oldani a hóeltakarítást a gréderrel és az exkavátorral” — magyarázza Piricsi Artúr, aki úgy látja: jó évet zár a kisváros, hiszen az év eleji tervek 85–90%-a megvalósult, amit pedig nem lehetett megvalósítani az időjárás miatt, az jövőre marad. „Az ajándékcsomagokról nem tettünk le, a törvényes keretek között szeretnénk megvalósítani. Rengeteg rászoruló gyermeknek adtunk és adunk csomagot és felfoghatatlan, hogy ilyen abszurd módon akarja ezt korlátozni a számvevőszék” — tette hozzá a polgármester.

Szabó Kinga Mária