×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Minden háztartás csatlakozik a szennyvízhálózatra

2018.07.06 - 13:24
Megosztás:
Minden háztartás csatlakozik a szennyvízhálózatra

Év végéig minden háztartást rácsatlakoztatna a tavaly megépült új szennyvízhálózatra a kálmándi polgármesteri hivatal. A szennyvízhálózat bekötése mellett az ivóvízhálózat is teljesen megújul a községben, s az ivóvíz jobb minőségben jut majd el a lakossághoz.

Folytatódnak az elmúlt évek jó ütemben megkezdődött munkálatai Kálmánd községben. Sütő Imre polgármester a jelenleg zajló beruházásokról beszélt lapunknak.

A 2018-as évre két nagy beruházással készült a községvezetés: az egyik a község 440 háztartásának a szennyvízhálózatra való csatlakoztatása, a másik pedig az ivóvízhálózat teljes cseréje.

Tavaly a környezetvédelmi alap pályázata jóvoltából megépült a szennyvízhálózat fő gerince, valamint egy szennyvíztisztító állomás is. A pályázat viszont nem foglalta magában a háztartások rácsatolásának költségeit, így ez a beruházás váratott magára. A polgármester elmondta, hogy a vidékfejlesztési minisztérium elutasította a község erre vonatkozó pályázatát, így más finanszírozási lehetőséget kellett keresni, hiszen egy család részére körülbelül 1600 lejbe kerülne a hálózatra való csatlakozás. A község részéről sem a költségvetés nem engedne meg egy ilyen kiadást, hiszen 440 háztartásról van szó, ugyanakkor a törvény is tiltja a magánterületen közpénzből végzett munkát, ezért a polgármesteri hivatal kénytelen volt más lehetőséget keresni ez ügyben. A megoldást a kálmándi Solomayer Alapítvány jelenti, amelynek az Egyesült Államokban letelepedett névadója és alapítója a községre hagyta vagyona 10%-át. Ebből az összegből meg is érkezett 400 ezer euró, sőt, a polgármester elmondása szerint további 400 ezer euróra számítanak a későbbiekben. Ennek az összegnek egy részét felhasználva megvalósulhat a háztartásoknak a szennyvízhálózatra való csatlakoztatása: így minden háztartás részesül az alapítvány adományából.

A tervek szerint év végéig elkészülne ez a beruházás, ahogyan az ivóvízhálózat felújítása is, amely a község idei másik nagy volumenű pályázata.

A polgármester elmondta, hogy a jelenlegi víztartály már nem megfelelő, rozsdás, helyenként ki is lyukadt már, sőt, a földben lévő régi azbesztcsövek sem túl korszerűek.

Az Országos Vidékfejlesztési Program 3,2 millió lejes pályázatából megújuló ivóvízhálózatot egy 200 köbméteres víztartály fogja táplálni a régi hidroglob helyett. Az új tartályból már nem gravitációs eséssel, hanem két pumpa segítségével jut majd el a víz a község minden háztartásához.

Az ivóvíz ugyanakkor egy hármas tisztítóberendezésen is keresztül fog menni, így még tisztábban kerül majd a lakosok otthonaiba.

A polgármester hozzátette: eddig vödörrel kellett fölvinni a klórt a víztartályba, viszont ez nem túl egyszerű és jó megoldás, az új rendszerrel azonban már igen korszerűn zajlik majd az ivóvíz megtisztítása. A községvezetés sem az ivóvíz-, sem pedig a szennyvízhálózat működtetését nem akarja átadni a regionális szolgáltatónak, ezért az önkormányzat létrehoz egy céget, amely vállalni fogja ezek működtetését. A polgármester szerint erre azért van szükség, mert így lényegesen olcsóbb lesz mindkét szolgáltatás a lakosság számára.

Sütő Imre egy másik nyertes pályázatról is beszámolt lapunknak: elmondta, hogy 2 045 000 lejből megújul a Kálmándi Általános Iskola A és B épülete is. Folyamatban van a közbeszerzési procedúra, ebben az évben már a licitet is le lehet bonyolítani, viszont a beruházás várhatóan csak jövőre kezdődhet el. Ha sikerülne már tavasszal elkezdeni a felújítást, akkor előbb az egyik, majd a másik épületet tennék rendbe, így amíg valamelyik épület munka alatt lenne, addig a diákok a másik épületben, váltásban járnának iskolába.

Az idei évre vonatkozó negyedik beruházás egy LEADER-projekt révén fog megvalósulni, amely által egy 68 000 euró értékű munkagépet vásárolna a helyi tanács. Az önkormányzat 40 ezer eurót kap a buldoexkavátor megvásárlására a pályázat révén, a fennmaradó részt pedig önerőből egészítik ki. „Ez eléggé megerőltető lesz számunkra, kis község lévén a költségvetésünk sem túl nagy, viszont szükségünk van erre a munkagépre, hiszen eddig bármilyen munkálatot kellett végrehajtani, a szomszédos községekből kölcsönöztünk gépet” — fogalmazott Sütő.

Végül a polgármester a község többi tervéről is beszámolt: elmondta, hogy pályázatot nyújtott be a helyi tanács a 110 éves Kraszna-híd felújítására, ez valójában egy új híd építését és az oda vezető 6 kilométer út leaszfaltozását jelentené. Sütő elmondta, hogy a hivatal meglepetésére a hidat 110 évvel ezelőtt megépítő osztrák cég nemrég levélben közölte az önkormányzattal, hogy a híd szavatossági ideje lejárt, és tovább nem vállal garanciát a létesítményre. A külföldi cég levele csodálkozásra adott okot, egyfelől azért, mert egyáltalán létezik, másfelől senki sem számított rá, hogy 110 év elteltével még jelentkezhet bárki is, közölvén, hogy az építkezés szavatossága lejárt, a garancia nem érvényes tovább.

Végül a polgármester elmondta, hogy a község központjában levő halastavat is szeretné a jövőben kitisztítani és felújítani a helyi tanács. Erre a beruházásra valószínűleg jövőre kerülne sor.

„Erre nem kaptunk finanszírozást, önerőből megvalósuló beruházás lesz, nagyjából 200 000 lej ráfordítással viszont meg lehet valósítani a halastó rendbetételét. Szeretnénk nagyjából másfél méterrel mélyíteni, rendbe tenni a partot, piknikövezetet létrehozni a vízpart mentén. A községben igény mutatkozik rá, s ha adott a helyszín, érdemes kihasználni a benne rejlő lehetőségeket” — fogalmazott Sütő.

 

 

Bajnai Botond