×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
11 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Minőségi borok Szatmárhegyen

2017.04.02 - 18:12
Megosztás:
Minőségi borok Szatmárhegyen

Szombaton Szatmárhegyen rendeztek községi borversenyt, amelyen a zsűri véleménye szerint mennyiségileg több és minőségileg jobb borminták vettek részt, mint az előző években.

Szombaton Szatmárhegyen Huszti Gyula vendégháza adott otthont az idei községi borversenynek, amit a Szatmári Szőlőhegyek Egyesülete szervezett. Leiher Géza, az egyesület elnöke ez alkalommal is kiemelte, hogy miután hosszas küzdelem után az egyesületnek sikerült elérnie, hogy a szatmári borok védjeggyel rendelkezhetnek, a jövőben az a cél, hogy a szatmári szőlőtermesztők és borkészítők a saját, itt termesztett szőlőkből készült boraikat népszerűsíthessék. Ennek az a feltétele, hogy kizárják a borversenyekről azokat a személyeket, akik máshonnan hozott termékekkel állnak elő. Szűcs Szabolcs polgármester kiemelte, hogy néhány évvel ezelőtt Szatmárhegyen még kevés nemes szőlőt termesztettek, holott a települést gyümölcstermő vidékként ismerték. Az utóbbi években egyre többen telepítenek nemes szőlőt, és abból minőségi borokat készítenek. A zsűriben Bencze Zoltán, Serli Tünde és Cristian Jurgerstean foglalt helyet.

Tizennyolc fehérborból hat arany-, három ezüst- és négy bronzérmes lett, öt borminta nem kapott minősítést. Aranyérmesek: Huszti Gyula (fehér leányka és olaszrizling), Nicolae Malinetescu (vegyes), Fehér Gyula (vegyes), Brendli István (ottonel muskotály) és Marcel Dumitru Talpos (királyleányka).

A rozé kategóriában három borminta vett részt: egy ezüst- és egy bronzérmet osztottak ki.

A vörösborok kategóriájában tizennégy borminta vett részt: három arany-, hat ezüst-, öt pedig bronzérmes lett, három borminta pedig nem kapott minősítést. Aranyérmesek: Nicolae Manolescu (merlot és vegyes) és Brendli István (vegyes).

Bencze Zoltán a borok kiértékelésekor felhívta a figyelmet azokra a hibákra, amelyeket a borkészítők elkövetnek. Ezek közül a legfontosabbak, hogy mikor történik a szüret, legyen kiegyenlítve a sav- és a cukortartalom, valamint a borok tárolása. A díjkiosztó után Huszti Gyula megvendégelte a nagyszámú résztvevőt, megszólalt a cigányzene is, a borosgazdáknak volt alkalmuk megkóstolni egymás borát, illetve tanulhattak egymás hibáiból vagy szakértelméből.

 

Elek György