×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
enyhe intenzitású zápor
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Minőségi borok versenye Túrterebesen

2013.03.04 - 09:59
Megosztás:
Minőségi borok versenye Túrterebesen

A túrterebesi szőlőhegyen 45 hektáron termesztenek szőlőt, ebből huszonegy hektár új telepítésű nemes szőlő. A szombati borversenyen feladták a leckét a zsűrinek a borkészítők, sok volt a minőségi bor. Megyénkben Túrterebesen készül a legjobb vörösbor.

Ötvennyolc bormintával neveztek be a túrterebesi szőlőtermesztők és borkészítők a szombaton megrendezett helyi borversenyre. A zsűri (Komáromi József, Bence Zoltán és Umhauser Valéria) már reggel elkezdte a borminták elbírálását, mégis csak délután két óra után fejezték be a zsűrizést.

Bence Zoltán kiértékelőjében elmondta, hogy Túrterebesen nagy fejlődésen ment át a szőlőtermesztés és a borkészítés, aminek megvannak a pozitív eredményei, majd felsorolta azokat a hibákat, amelyeket a versenyre benevezett borászok elkövettek. A tavalyi év nem kedvezett a fehérboroknak, mert ezek nagyon kényesek a melegre. A nagy melegben túl hamar elég a kénsav; sokan úgy pótolják a borok savtartalmát, hogy a szőlő öt-tíz százalékát leszüretelik korábban, a többit hagyják beérni a cukortartalom miatt, a savas és az édes bort egybekeverik, és minőségi bort állítanak elő. A savtartalmat lehet pótolni citromsóval vagy borkősavval is. Arra is vigyázni kell, hogy ne szüreteljenek a forróságban, mert a nagy melegben akár negyven fokra is felmelegedhet a must, azt le kell hűteni tizenkét fokra, de nem mindenki hallgatja meg az ilyen jellegű tanácsokat.

A vörösboroknál el kell mondani, hogy Szatmár megyében Túrterebesen készülnek a legjobb vörösborok. Ez a talajviszonyoknak és a szőlők fekvésének köszönhető, de itt is sokat számít az érlelés. Kétfajta érlelés ajánlott. Az egyik szerint fel kell melegíteni a cefrét negyven-negyvenöt fokra (így jön ki a szín), azt ki kell préselni és lehűtve érlelni. A másik módszer az, hogy kell hagyni, hogy a forrás akkor induljon el, amikor még rajta van a szőlő héja. Nagyon fontos, hogy a vörösborok két évig tölgyfahordóban érlelődjenek.

Komáromi József a barik hordók előnyeiről beszélt. Ezek tölgyfából készülnek, nem égetik ki, a bor kiszívja belőlük a csersavat, ami kellemes ízt ad neki. Hátránya az, hogy csak két évig használható, mert ennyi ideig tart benne a csersav.

Díjak

A fehérborok kategóriájában a nagyaranyat Oláh János és fia, Csaba Zweigelt bora kapta, a vörösborok kategóriájában megosztva kapott nagyaranyat Reizer György merlotja és Oláh Zsolt dornfelderje. Aranyérmet kapott még Oláh Zsolt (accolon), Bauer Tibor (pinot noir), Porombovits Stefan (rosé szürkebarát) és Sável Vendel (úrvölgyi bikavér).

Elek György