×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Mit kezdjünk a megrongálódott bankjegyekkel?

2014.10.07 - 12:45
Megosztás:
Mit kezdjünk a megrongálódott bankjegyekkel?

Rendszerint banktól bankig küldözgetik azokat, akik valamelyik Szatmár megyei bankfiókban szeretnék épre cserélni szakadt bankjegyüket. Bár kötelező lenne, mégsem cserélik be.

 

Nem érdemes a szatmáriaknak azzal vesztegetniük az idejüket, hogy valamelyik bankfiókban becserélni próbálják szakadt bankjegyüket, a bankok inkább nem foglalkoznak ilyesmivel. Csak a Román Nemzeti Bank (BNR) kirendeltségében lehetne épre cserélni a megrongálódott papírpénzt, ám ilyen legközelebb Kolozsváron van, úgyhogy a kisebb címletek esetében úgy tűnhet, hogy nincs megoldás. A becserélés lehetséges megoldásait firtató kérdésünkre a BNR sajtóirodájától azt a választ kaptuk, hogy postai úton is elküldhető a Nemzeti Bank bukaresti központjába a sérült bankjegy. A megrongálódott pénzekkel kapcsolatos tájékoztatóoldalán (bit.ly/bnkjgycsr) a Nemzeti Bank azt írja, hogy a problémás bankjegy ajánlott levélben való elküldését követően, ha azt cserére alkalmasnak találják — azaz nem hiányzik róla a névértékét igazoló szám, biztonsági jegy vagy sorozatszám —, akkor szintén postán küldenek vissza egy sértetlen, hasonló névértékű bankjegyet, a BNR költségén.

A csere lehetősége azonban csak a román lej esetén érvényes, tájékoztatott a Nemzeti Bank sajtóirodája, más országokban használatos bankjegyekkel nem foglalkoznak. A '90 előtt forgalomban lévő román lejt sem lehet már forgalomban lévőre beváltani, az utolsó lehetőség erre 1996-ban volt, amikor utolsóként a százlejes bankót váltotta be a Nemzeti Bank a '90 előtt forgalomban lévők közül. Ezzel szemben a 2000 és 2003 között forgalomban lévő nagy címletű polimer bankjegyeket még mindig ki lehet cserélni aktuálisakra. Az akkor használt egymillió lejes bankóért egy ma forgalomban lévő százlejest ad a BNR.

 

Princz Csaba