2024. 04 26.
3 °C

Mogyoródon nincs papírforma

2016.07.23 - 05:08

Lewis Hamilton abban bízik, hogy a Magyar Nagydíj lesz a fordulópont számára ebben a világbajnoki idényben, hiszen egy pontra megközelítette a táblázatban az éllovas csapattársát, Nico Rosberget. Viszont a Mercedes két éve nem nyert a Hungaroringen.

Idén júniusban volt az első Magyar Nagydíj 80. évfordulója, 1936-ban ugyanis a budapesti Népligetben rendezték meg az első autóversenyt, amely ezt a nevet viselte. A következőre kerek 50 évet kellett várni, de 1986 óta a mogyoródi Hungaroringen rendezett futam kirobbanthatatlan a versenynaptárból. Tavaly már a 30. Forma-1-es Magyar Nagydíjat rendezték meg, és több európai helyszínnel ellentétben a Hungaroringet egyelőre nem fenyegeti az a veszély, hogy kikerül a bajnokságból.

A pályát a komoly kihívások miatt szeretik a pilóták, hiszen a szűk, kanyargós vonalvezetése a szokásosnál nehezebb feladat elé állítja az előzéssel próbálkozó versenyzőket. Az elmúlt évtizedben többször is az eső bolondította meg a versenyt, az előző két év Magyar Nagydíjai pedig az idény legizgalmasabb futamai közé tartoztak.

A jelenlegi, 2003 óta használt vonalvezetésen a brazil Rubens Barrichello futotta meg az eddigi legjobb kört, a 2004-es első időmérő edzésen 1:18.436-os idővel zárt az élen. A 12 éve fennálló rekord a hétvégén megdőlhet, a Hungaroring ugyanis az idei szezonra teljes hosszában új borítást kapott, és a friss aszfalton a Pirelli szerint is elérhető lehet a 3,6 másodperces javulás a tavalyi tempóhoz képest. Az idén egyébként már négy pályán – Bahreinben, Szocsiban, Spielbergben és Silverstone-ban – is megdőlt a pályacsúcs, Ausztriában szintén az új aszfalt miatt javultak látványosan a köridők.

Viszont a Hungaroring nem az a pálya, ahol érvényesül a papírforma. Legalábbis az utóbbi években nem így volt. A Mercedes például mindössze egyszer, 2013-ban tudott nyerni Magyarországon, Lewis Hamilton révén. 2014-ben Daniel Ricciardo vezette győzelemre a Red Bullt egy hihetetlenül izgalmas befutó után, de Hamilton teljesítményére sem lehetett panasz, aki a mezőny végéről kapaszkodott fel a dobogó 3. fokára. Tavaly az időmérőn még legyőzhetetlenek voltak a Mercedesek, a két Ferrari azonban rögtön a rajtnál elvette tőlük az első két helyet. Sebastian Vettel meg is nyerte a futamot, és a meglepő fordulatokkal tarkított, kaotikus verseny után a Red Bull két versenyzője ünnepelhetett vele a dobogón, miközben a Mercedesek a 6. és 8. helyen értek célba. Toto Wolff, a német istálló motorsport-igazgatója attól tart, hogy a Hungaroringen ezúttal is nehezebb dolguk lesz a szokásosnál, szerinte a Red Bull könnyen előnybe kerülhet a lassú pályán. „Az elmúlt két évben nem volt hozzánk kegyes ez a pálya, ráadásul a riválisaink erősségei itt még jobban érvényesülnek — mondta a Mercedes főnöke. — A Red Bull autója például remekül működik az olyan pályákon, ahol a nagy légellenállás nem jár komolyabb időveszteséggel. Esőben és a Hungaroringhez hasonló lassú pályákon komoly veszélyt jelentenek ránk – hibátlanul kell dolgoznunk, ha itt is le akarjuk győzni őket.”

A hétvége egyik nagy kérdése, hogyan bánik az új aszfalt az abroncsokkal. A Pirelli szakemberei szerint a pálya érdessége hasonló lesz, mint a korábbi években, az új borítás nem lesz sokkal kíméletesebb a gumikkal, amelyek a várható hőség miatt is viszonylag gyorsan elhasználódhatnak. Noha a pálya jellege az utcaiakhoz hasonlít, itt nem merült fel az ultralágy gumik bevetése, lehet viszont használni a szuperlágy, lágy és közepes keveréket.

Az összes csapat az elérhető legpuhább keverékből, a szuperlágyból kérte a legtöbb szettet.

A Ferrari még a riválisain is túltett: mindkét pilótájuk 9 szettet kap a leggyorsabb abroncsokból, míg a Mercedes versenyzői 8 garnitúra szuperlágy gumit használhatnak el, a Red Bullnál pedig csak 7–7 szettet rendeltek belőle. A közepes gumikból a legtöbben csak egy szettet kértek, mindössze a két Force India és Esteban Gutiérrez rendelt belőlük kettőt.

A pontok számolgatását tekintve is nagy izgalmak várhatók, hiszen a Brit Nagydíjon aratott győzelmével 1 pontra közelítette meg csapattársát, Nico Rosberget a tabellán, miután a németet szabálytalan rádióüzenetek miatt megbüntették, és visszasorolták a másodikról a 3. helyre. A problémákkal teli szezonkezdet után Hamilton elkapta a fonalat, a legutóbbi öt versenyből négyet megnyert, ezért a pontverseny szempontjából a Magyar Nagydíj könnyen fordulópontot jelenthet a bajnokságban. A Hungaroring ráadásul az eddigi eredmények alapján egyértelműen Hamiltonnak kedvez jobban: ő négy győzelmet tud itt felmutatni, Rosberg pedig még a dobogóra sem állhatott fel a 2006-os debütálása óta.

Hosszabbított

Nem fog beválni Christian Horner, a Red Bull-TAG Hauer csapatfőnökének jóslata, miszerint a ferraris Sebastian Vettel 2018-ra a Mercedes csapatához szerződik, Nico Rosberg ugyanis 2 évvel meghosszabbítja szerződését a német istállónál. A világbajnoki tabella jelenlegi éllovasa néhány hónapja már tárgyalt csapatával, és miután minden részletről sikerült megállapodni, a minap alá is írták az új szerződést. A megállapodást egyébként a Twitteren jelentette be a Mercedes. Rosberg új szerződése 2018 végéig szól, és a következő két évben állítólag 45 millió eurós prémiumot tehet zsebre a német pilóta.

Közvetítés

Forma–1-es világbajnokság, 11. versenyhétvége, Magyar Nagydíj, Mogyoród (Hungaroring), szombat: 3. szabadedzés (12 óra, Digi Sport 2, M4 Sport), időmérő edzés (15 óra, Digi Sport 1, német RTL M4 Sport). Vasárnap: futam (15 óra, Digi Sport 1, német RTL, M4 Sport).