×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Monza, a sebesség temploma

2013.09.06 - 19:08
Megosztás:
Monza, a sebesség temploma

A világbajnoki idény leggyorsabb pályájára érkezett a Forma–1 mezőnye: vasárnap Monzában az Olasz Nagydíjért küzdenek majd a pilóták. A Spaban remekelő Red Bull bízik abban, hogy az olaszországi versenyen is hasonló tempót diktál majd Sebastian Vettel.

A Forma–1-es világbajnokságnak mindig az egyik legkülönlegesebb versenypárja a Spa–Monza kombináció, és nem csupán a messzire visszanyúló múlt miatt. A két klasszikus pályában közös, hogy kiemelkedően magas a padlógázos szakaszok aránya, tehát kulcsfontosságú az autók nagy végsebessége és csekély légellenállása. A csapatok erre úgy készülnek, hogy egy speciális, kis leszorítóerőt termelő csomagot dobnak össze, melynek elemeit már a tavasz végén elkezdik megtervezni.

A nyári szünetben biztatónak tűnt a küzdelem szempontjából, hogy a Red Bull Racing csapat viszonylag szerény eredményeket szokott felmutatni ezzel a csomaggal, de a csapat rácáfolt a hagyományokra, és Sebastian Vettel a Belga Nagydíjon fölényes győzelmet aratva sújtott le az üldözőire. Előnye 46 pontra nőtt Fernando Alonsóval (Ferrari), 58-ra Lewis Hamiltonnal (Mercedes GP), illetve 63-ra Kimi Räikkönennel (Lotus) szemben. Még egy ilyen futam, és könnyen lehet, hogy az ötvösök is elkezdhetik gravírozni Vettel nevét az idei bajnoki serlegre.

„Volt néhány fájdalmas évünk, amikor a földbe döngöltek bennünket az egyenesekben, néhányszor viszony mérsékelt volt a veszteségünk, és a kanyarokban be tudtuk hozni a lemaradást” – mondta a legutóbbi három vb-idény bajnoka, Vettel. – Hogy idén hogy alakul, azt nehéz megítélni.” Főnöke, Christian Horner elismerte, hogy váratlanul érte őket Belgiumban a „domináns” győzelem, mivel az ottani, valamint a monzai pályáról előzetesen azt gondolták, hogy a csapat „Achilles–sarka” lehet.

Hamilton abban bízik, hogy a nagyobb leszorítóerőt igénylő pályákra visszatérve még lehet némi esélye elkapni Vettelt, míg Alonso a szokásos szöveget ismétli arról, hogy bármi megtörténhet. A bajnoki éllovas üldözői még vetélytársuk műszaki hibájában reménykedhetnek. Baljós lehet, hogy Vettel tavaly Monzában sem ért célba a generátor meghibásodása miatt.

A monzai pálya a legnagyobb a padlógázos szakaszok aránya: 75 százalék körül alakul, sőt a Ferrari egyenesen 80 százalék körüli értékről számolt be. Az olaszországi helyszín különbözik a belgiumi Spatól abban, hogy kevesebb rajta a gyors kanyar. „A pálya lényegében egyenesekből és sikánokból áll. Ennek köszönhetően Monzában érjük a legmagasabb csúcssebességet az évben, nagyjából 330 km/h-t” – mondja Vettel.

„Az autó hihetetlenül hamar felgyorsul, és padlógáznál nagyon izgágának és könnyűnek érezzük. Féktávon trükkös és kiszámíthatatlan lehet. Persze éppen ez jelenti a különleges kihívást ezen a helyszínen, amit élvezek” – nyilatkozta Jenson Button (McLaren).

Éppen ezért, Monzát szokás a sebesség templomának is hívni. A hivatalos, versenyen mért F1-es sebességrekordot, 369,9 km/h-t 2004-ben Antonio Pizzonia állította fel egy Williams BMW-vel, és a 2003-as futam volt minden idők legnagyobb átlagsebességű (247,585 km/h), egyben leggyorsabban befejezett teljes versenye (1 óra 14 perc 19,838 másodperc). Azért nevezik templomnak, mert a helyi rajongók, a tifosi körében gyakorlatilag vallás a Ferrari–imádat.

A helyes fékezési technika elsajátítása különösen fontos. „A szezon legnagyobb sebességeiről lassítunk le néhány kemény féktávon, ezért résen kell lennünk, különben túlszaladhatunk a kanyaron. Ilyesmit gyakran lehet majd látni a hétvégén” – jósolja Romain Grosjean (Lotus). A versenyzőket általában megmentik az aszfaltozott bukóterek, melyeken át lehet gázolni a sikánoknál, viszont Monzában szerencsére még viszonylag sok helyen, például a Parabolica külső oldalán is megmaradtak a klasszikus kavicságyak.

Taktikai szempontból nyugisabb verseny várható. Amint a Williams vezető versenymérnöke, Xevi Pujolar kifejtette, az Olasz Nagydíjon nagy a bokszutcai időveszteség, „ami általában az egykiállásos stratégia felé billenti a mérleg nyelvét.” Az előző négy monzai futam győzteséből hárman ezzel a taktikával nyertek, és a gumik jól bírták a strapát. A Pirelli ismét a két legkeményebb keveréket bocsátja a csapatok rendelkezésére.

Az előzéssel próbálkozókat megint két DRS zóna fogja segíteni. Az első a célegyenesben, a második a kettes Lesmo és az Ascari közti szakaszon lesz, nagyjából ugyanott, ahol az előző két évben. A KERS azonban viszonylag kevés pluszt, kb. 3–4 tizedet ad egy körben, ami a Hungaroring után a legalacsonyabb érték a szezon folyamán.

Közvetítés

Szombat, 3. szabadedzés: 12 óra (Digi Sport 1); időmérőedzés: 15 óra (m1, Digi Sport 1).

Vasárnap, futam: 15 óra (m1, Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

197

2.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

151

3.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

139

4.

Kimi Räikkönen

finn, Lotus

134

5.

Mark Webber

ausztrál, Red Bull Racing

115

6.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

96

7.

Felipe Massa

brazil, Scuderia Ferrari

67

8.

Romain Grosjean

francia, Lotus

53

9.

Jenson Button

brit, McLaren

47

10.

Paul di Resta

brit, Force India

36

11.

Adrian Sutil

német, Force India

25

12.

Sergio Pérez

mexikói, McLaren

18

13.

Jean–Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

13

14.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Scuderia ToroRosso

12

15.

Nico Hülkenberg

német, Sauber

7

16.

Pastor Maldonado

venezuelai, Williams

1

Csapatok

1.

Red Bull Racing

312

2.

Mercedes GP

235

3.

Scuderia Ferrari

218

4.

Lotus GP

187

5.

McLaren

65

6.

Force India

61

7.

Scuderia Toro Rosso

25

8.

Sauber

7

9.

Williams

1