×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
enyhe intenzitású szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Monzában az utolsó európai futam

2017.09.01 - 12:28
Megosztás:
Monzában az utolsó európai futam

Spában szoros csatában a Mercedes harcolta ki a győzelmet, de a vb-éllovas Sebastian Vettel szerint a Ferrarinak most már egyik pályán kell sem félnie a riválisától. A hétvégi Olasz Nagydíjnak otthont adó legendás monzai pálya elsősorban a motorerőt jutalmazza.

A csapatoknak alig volt idejük arra, hogy kipihenjék a spái versenyhétvégét, rögtön a következő megmérettetésen, az Olasz Nagydíjon kell helyt állniuk. Az idény utolsó európai versenyének az óriási múlttal rendelkező, legendás monzai pálya ad otthont, ahol már 1922-ben is rendeztek Olasz Nagydíjat – igaz, akkor a jelenlegi vonalvezetéshez nagyon hasonlító aszfaltcsíkot a híres oválpályával kombinálták.

Monza rögtön helyet kapott az 1950-ben induló Forma-1-es világbajnokságban is, és azóta sem lehetett kirobbantani onnan. Az elmúlt 67 évben mindössze egyszer, 1980-ban fordult elő, hogy egy másik pályára, Imolába vitték az Olasz Nagydíjat, ezzel a megrendezett F1-es versenyek tekintetében Monza az abszolút csúcstartó.

Monza a megépítése óta az elképesztő tempójáról volt híres, s bár az idők során néhány sikán beiktatásával próbálták megszelídíteni, a mai napig ez a leggyorsabb pálya az F1-ben. Ugyan 5793 méterével a hosszabb aszfaltcsíkok közé tartozik, a nagy tempó miatt általában rövid, sprintszerű versenyeket rendeznek itt. Monza sokáig a végsebesség tekintetében is csúcstartó volt, s bár ebben a kategóriában már az új mexikói pályáé a rekord, az átlagsebességeket nézve azonban még mindig Monza a leggyorsabb: az F1 történetének legnagyobb átlagsebességű köre Juan Pablo Montoya nevéhez fűződik, akinek a 2004-es időmérőn futott, 1:19.525-ös ideje 262 km/h feletti átlagsebességet jelentett.

Olaszországban a nagy tempó miatt speciális beállításokat használnak a csapatok: a legfőbb cél a minél kisebb leszorítóerő elérése, ami az egyenesekben jelent komoly előnyt. A motorerőnek rendkívül nagy szerepe van, és a fékek is fontos tényezővé válnak a hétvégén. Monza vonalvezetése egyszerűnek tűnik, hiszen mindössze 11 kanyar van, amelyből hetet a sikánok tesznek ki, a versenyzők mégis gyakran hibáznak, különösen a sikánok előtti erőteljes fékezéseknél.

A Pirelli a közepes, a lágy és a szuperlágy gumikat viszi el Monzába. A legnépszerűbb választásnak természetesen a legpuhább keverék bizonyult, minden csapat 9 vagy 10 szettet kért belőle. A Mercedes a Ferrarival és a Red Bull-lal ellentétben 9 szettet rendelt a leggyorsabb gumikból, és a lágyakból használhatnak egy garnitúrával többet.

Hét éve nem várnak Ferrari-győzelemre

Monzában óriási tisztelet és szeretet övezi a Ferrarit, ezért az istálló mindig a győzelmet célozza meg a lelátókat ellepő hazai rajongói, a szenvedélyesen szurkoló „tifosi” előtt. A papírforma alapján azonban a gyors olasz pálya a Mercedesnek kedvez, a németek az elmúlt három évben be is zsebelték a futamgyőzelmet. A Ferrari az idén mégis joggal bizakodhat: már az idény első felében világossá vált, hogy a motorerő tekintetében közelebb kerültek a Mercedeshez, és a múlt hétvégi Belga Nagydíjon is bizonyították, hogy minden pályán számolni kell velük. A szintén nagy motorerőt igénylő spái pályán ugyan Lewis Hamilton nyert, de Sebastian Vettel a leintésig tartani tudta vele a tempót a futamon. A világbajnokságot 7 ponttal vezető Vettel ezért a vereség ellenére „nagyon elégedett” volt. Ha megismétlődik a spái eredmény, azaz Hamilton végez az élen, Vettel pedig 2. lesz mögötte, akkor a brit kiegyenlíti pontszámban a németet.

A Ferrari rajongói egyébként 2010 óta várnak egy újabb hazai győzelemre, akkor Fernando Alonso nyert az olaszok színeiben Monzában (képünkön).

Trükköznek

A Mercedes is tisztában van vele, hogy a Ferrari egyre közelebb kerül hozzájuk a motorerő tekintetében, ezért minden lehetőséget megpróbálnak kihasználni, hogy megőrizzék az előnyüket az olaszok előtt. Legutóbb egy vitatott húzással próbálták ezt elérni: miután az idény során többször felmerült, hogy egyes csapatok illegális módon, olajégetéssel próbálnak nagyon teljesítményt kihozni a motorjukból, a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) több lépésben szigorított az olajfogyasztással kapcsolatos előírásokon. A legújabb szigorítás Monzában lép érvénybe, az először Spa után bevetett motorok már csak 0,9 liter olajat fogyaszthatnak 100 km-en, míg korábban 1,2 liter volt a limit.

Az új előírást a Magyar Nagydíj előtt hozták nyilvánosságra, és a Mercedes még gyorsan cselekedett: a Belga Nagydíjra új motort szereltek be az autóikba, amelyre ezért még nem vonatkozik a hétvégén életbe lévő szigorítás. Lewis Hamilton és Valtteri Bottas így az idény végéig az 1,2 literes limittel használhatja a motorjait, a Mercedes partnercsapatai viszont már csak az új szabályoknak megfelelően, a 0,9 literes értéket betartva szerelhetnek be új erőforrást.

Mivel a motorgyártók elvileg kötelesek ugyanazt a specifikációt homologizáltatni az összes csapatuk számára, az FIA döntése állítólag felbosszantotta a Ferrarit, de Toto Wolff, a Mercedes igazgatója tagadja, hogy feszültség alakult volna ki a két élcsapat között.

Verstappen ultimátuma

Max Verstappennek a Renault-motorok keserítik meg az életét az idei szezonban. A hollandot jóval gyakrabban sújtja motorhiba, mint csapattársát Daniel Ricciardót – az eddigi 12 versenyből hatszor kiesett, négyszer a motor problémái miatt. Emiatt a bajnokságban is komoly hátrányba került az ausztrálhoz képest, Ricciardo eddig 65 ponttal többet szerzett nála. Verstappen egyre keményebb kritikákkal illeti a Renault-t, és már arra is utalt, hogy ha nem javul a helyzet, új lehetőségek után néz. „Tudom, hogy nem a Red Bull hibázik, de nekem az egész csomagot kell néznem. Nyerni szeretnék, és ha ez itt nem jön össze, később talán új helyen kell próbálkoznom” — mondta.

Verstappen elmondta, már Helmut Markóval is közölte, hogy elégedetlen a jelenlegi helyzettel, azt viszont kizártnak tartja, hogy már jövőre csapatot váltson, a szerződése ugyanis 2019 végéig szól. A következő szezonra valószínűleg egyébként sem találna magának helyet valamelyik élcsapatnál, a Ferrarinál viszont 2019-re felszabadulhat egy ülés, mert Kimi Räikkönen megint csak egy évre szerződött le az olaszokhoz. Verstappen és a Ferrari közös jövőjéről régóta jelennek meg híresztelések, de a holland Spában azt mondta, egyelőre nem is gondol arra, hogy az olasz istállónál versenyezhet a jövőben.

Közvetítés

Forma-1-es világbajnokság, 13. versenyhétvége, Monza, Olasz Nagydíj

Péntek: 1. szabadedzés (11 óra, Digi Sport 1), 2. szabadedzés (15 óra, Digi Sport 3).

Szombat: 3. szabadedzés (12 óra, Digi Sport 1), időmérő edzés (15 óra, Digi Sport 1, M4 Sport).

Vasárnap: futam (15 óra, Digi Sport 1, M4 Sport).

A vb állása

Pilóták

1

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

220

2

Lewis Hamilton

brit, Mercedes AMG Petronas

213

3

Valtteri Bottas

finn, Mercedes AMG Petronas

179

4

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

132

5

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

128

6

Max Verstappen

holland, Red Bull Racing

67

7

Sergio Pérez

mexikói, Sahara Force India

56

8

Esteban Ocon

francia, Sahara Force India

47

9

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Scuderia Toro Rosso

36

10

Nico Hülkenberg

német, Renault F1 Team

34

11

Felipe Massa

brazil, Williams F1 Team

27

12

Romain Grosjean

francia, Haas F1 Team

24

13

Lance Stroll

kanadai, Williams F1 Team

18

14

Kevin Magnussen

dán, Haas F1 Team

11

15

Fernando Alonso

spanyol, McLaren-Honda

10

16

Pascal Wehrlein

német, Sauber F1 Team

5

17

Daniil Kvyat

orosz, Scuderia Toro Rosso

4

18

Stoffel Vandoorne

belga, McLaren-Honda

1

Csapatok

1

Mercedes AMG Petronas

392

2

Scuderia Ferrari

348

3

Red Bull Racing

199

4

Sahara Force India F1 Team

103

5

Williams F1 Team

45

6

Scuderia Toro Rosso

40

7

Haas F1 Team

35

8

Renault F1 Team

34

9

McLaren-Honda

11

10

Sauber F1 Team

5

 Forrás: gphirek.hu