×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Mozgássérültek is vezetnek autót

2014.08.27 - 14:27
Megosztás:
Mozgássérültek is vezetnek autót

Egész Erdélyt kiszolgálja majd az a Szatmárnémetiben nyíló szerelőcsarnok, amelyben mozgáskorlátozottak speciális igényeinek megfelelően alakítják át a személygépkocsikat.

 

A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság a Megyei Tanáccsal közösen, a Humán Erőforrás Fejlesztését Célzó Operatív Program keretében nyert 123 000 eurónyi támogatást arra a projektre, amelynek célja egy olyan szerelőközpont létrehozása, ahol a mozgáskorlátozottak speciális igényeinek megfelelően alakítják át a személygépkocsikat. Jelenleg az országban egyetlen olyan engedélyezett átszerelőközpont működik — az is Bukarestben —, ahol valamennyi módosítást elvégeznek, a különféle kézi vezérlésektől megkezdve, kormányforgató gombok felszerelésén át, egyik vagy mindkét lábat helyettesítő segédberendezések, a három pedál (fék-gáz-kuplung) együttes átalakításáig.

Amint azt Octavian Apan igazgató lapunk kérdésére elmondta, Szatmárnémeti határában, a Gorunului utcában lévő egykori tsz-épületeket újítják fel és alakítják át szerelőcsarnokká, a tervek szerint pedig jövő augusztusban megkezdik a munkát — s egyidejűleg 140 fogyatékkal élő személynek munkahelyet is biztosítanak. „Elsősorban a szociális rendszerből kikerült, kisebb fizikai fogyatékkal élő, szakiskolát végzett fiatalokat szeretnénk foglalkoztatni, akik az autóipari szakmérnökök és szakemberek irányításával szereznek majd gyakorlatot. Ráadául 2015-től minden tömegközlekedési eszköz fel kell legyen szerelve emelővel/beemelő kengyellel és a sofőr háta mögött ki kell legyen alakítva két kerekes szék rögzítésére alkalmas hely. Ezek beszerelését, kialakítását is el tudjuk majd végezni” — mondta Apan. Hozzátéve: a legelső, speciális igényeknek megfelelően átalakított autót a sofőriskolák rendelkezésére bocsátják. Ugyanis a mozgáskorlátozottak legtöbbször azért nem tudják megszerezni a jogosítványt, mert az autósiskoláknak nincsenek a különböző igényeknek megfelelően átalakított járművei. Saját autójukkal ugyan megtanulhatnának vezetni, de azt meg csak akkor lehetne átalakítani és forgalomba íratni, ha a tulajdonosnak már meglenne a jogosítványa.

Crina Pop, a Mozgáskorlátozottak Egyesületének elnöke lapunk tudósítójától értesült először erről a projektről, s mint mondta, örvend ennek a lehetőségnek. Saját gépkocsijában egy szovátai műhelyben alakították át a fék-gázpedálokat kézi vezérlésre 1200 lejért (ám az a műhely csak erre az átszerelésre szóló szakengedéllyel rendelkezik), jogosítványát pedig Tordán szerezte meg — számolt be. Szatmár megyében több mint 3000 fogyatékkal élő személy vezeti átalakított autóját, szinte valamennyien egy-egy normál gépkocsit módosíttattak speciális igényeiknek megfelelően, hiszen így lényegesen kevesebbe került, mintha a gépkocsigyártónál rendelték volna meg a már gyárilag átalakított autót. A speciális gépkocsikról a kerekes székekre, illetve az ezzel való közlekedésre terelődik a szó: a helyzet egyáltalán nem rózsás, annak ellenére, hogy szinte a legtöbb közintézmény bejáratánál van már feljáró. „Egy részük teljesen használhatatlan, szinte csak dísznek van, mert olyan meredek az íve, hogy nem lehet felhajtani rá, legtöbbjük csúszós padlócsempével-járólappal van borítva, a fel- és lejutást segítő korlát (amely az előírás szerint 70 cm magasságban kellene hogy legyen) hol túl magasan, hol túl alacsonyan van felszerelve — sorolja a hiányosságokat Pop. — Arról már nem is beszélve, hány helyen fordul elő az a fonákság, hogy a bank, intézmény ajtaja kifelé nyílik. A járdaszegélyeket nem is jó, ha mondom, mert felbosszankodom! Most öntenek új járdákat a negyedekben, de senki nem figyel arra, hogy ne 30–40 centi magas szegélyeket tegyenek.”

 

Szabó Kinga Mária