×
2024. 04 17.
Szerda
Rudolf
7 °C
zápor
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.68 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Működik a modern angiográf

2018.11.12 - 13:46
Megosztás:
Működik a modern angiográf

Szatmár köztudottan élen jár a szív- és érrendszeri megbetegedések terén. Mostantól viszont korszerűbb ellátásban részesülhetnek a betegek a modern angiográf és a képzett kardiológusok segítségével.

A Román Orvostudományi Akadémia és az Egészségügyi Minisztérium közös, európai uniós finanszírozású projektje révén, mintegy 25 millió euróból az elmúlt években 17 romániai kórházat szereltek fel korszerű angiográf készülékkel — köztük a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházat is. A modern eszköznek kialakították a megfelelő helyiséget az egészségügyi intézmény földszintjén, augusztus óta pedig sikeresen üzemeltetik a kórház szakemberei — két intervenciós kardiológus, dr. Duţu Bogdan és dr. Paziuc Alexandru, három asszisztens és két technikus a kórház dr. Kurtinecz Melinda szívorvos vezette kardiológiai osztályával közösen —, akik már több mint száz sikeres beavatkozást hajtottak végre az angiográffal — jelentették be hétvégén a kórházban sajtótájékoztató keretében, amelyen a szívorvosok, a kórház menedzsere, Marc Adrian és Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke mellett részt vett prof. dr. Deac Radu, az országos projekt vezetője, az orvostudományi akadémia alelnöke is.

Angiográfiával, azaz katéteres érfestéssel az érrendszer — a végtagok erei, a főverőér, a hasi nagy erek, a nyaki vagy a koponya ereinek — állapota tanulmányozható. Vizsgálható mind az artériás rendszer — alsó végtagok, vese, szív, agyi erek —, mind a vénás rendszer, ráadásul a berendezés nemcsak diagnosztikára, hanem terápiára is használható. Az angiográf készülék segítségével ugyanis sor kerülhet az érpályát elzáró anyagok eltávolítására, az érbelső átmérőjének növelésére a vérátáramlás megkönnyítése érdekében, illetve aneurizmák kezelésére.

A szatmári szakemberek főként a szívizomzat vérellátási elégtelensége, heveny koszorúér szindróma, szívinfarktus, perifériás arteriopátia esetében „vetették be” az elmúlt időszakban az angiográfot — a beavatkozásokhoz kapcsolódó adatokat pedig továbbították Bukarestbe és Marosvásárhelyre, ugyanis a Román Orvostudományi Akadémia projektje keretében készülő kutatás részét képezik ezek is. Eddig egyébként az országos projekt keretében a 17 angiográffal mintegy tízezer beavatkozás adatait rögzítették. A szatmári szakemberek ugyanakkor a felsoroltak mellett premiernek számító beavatkozásokat is végeztek: egy páciens esetében például egy procedúra során stentelték a koronária artériát, a kulcscsont alatti és a csípőartériát, míg egy másik, infarktusos beteg esetében teljes miokardiális revaszkularizációt hajtottak végre.

Amint azt dr. Duţu Bogdan elmondta, egyelőre a hétből négy napon dolgoznak az angiográf segítségével, de remélik, hogy idővel sikerül bővíteni a csapatot. Várólista nincs, azon páciensek esetében, akik számára indokolt, azonnal elvégzik az angiográfos vizsgálatot vagy terápiás kezelést. Mint megtudtuk, ha átlagot kellene vonni, akkor nagyjából kétezer lejbe kerül egy angiográfos beavatkozás. Az esetek nagy részét, mintegy 90 százalékát ugyanakkor most már Szatmárnémetiben is el tudják látni, elenyésző azoknak a száma, amelyeket tovább kell küldeniük az egyetemi központokba, nagyobb városokba — Kolozsvárra, Marosvásárhelyre vagy Bukarestbe. Az pedig, hogy „itthon”, a szeretteik körében gyógyulhatnak a páciensek, nagy előny, sokkal könnyebben elviselhetőek ezek a beavatkozások — tette hozzá dr. Kurtinecz Melinda, a kardiológiai osztály vezetője.

A kórházmenedzser és a megyei tanácselnök megköszönték az orvostudományi akadémia és dr. Deac Radu támogatását, hozzátéve, hogy bíznak abban, hogy friss, magasan képzett szatmári kardiológuscsapat segítségével idővel Szatmár megye is hátrébb csúszhat a szív- és érrendszeri megbetegedéseket és elhalálozásokat illető negatív listán.

 

Bumbuluţ Krisztina