×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
16 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Munkaerőhiány az IT-szektorban (is)

2019.10.05 - 11:15
Megosztás:
Munkaerőhiány az IT-szektorban (is)

Évente átlagosan 15 000 fő hiányzik az egyik legjobban fizetett iparágnak minősített IT-szektorból — Kanada, az Egyesült Államok és Anglia viszont igencsak jól jár a romániai informatikusokkal.

Informatikusnak és programozónak lenni hosszú ideje egyfajta státuszt jelent kimagasló kereseti lehetőséggel, adókedvezménnyel, -mentességgel és biztos, hosszú távú munkahellyel, hiszen a fejvadász- és informatikai cégek már az egyetem padjaiban megkörnyékezik a hallgatókat. Viszont az itthoni helyzet mégsem annyira rózsás, a romániai IT-szektor jelentős munkaerőhiánnyal küszködik, és évente átlagosan 15 500 fő hiányzik az iparágból — derül ki a Codecool és a Brainspotting által készített tanulmányból. A kutatás szerint 10 romániai cég közül 6-nál a szükséges piacképes készségek összetettsége okozza a legnagyobb problémát, s a megkérdezett cégek fele azt állítja, hogy számukra nagy gondot jelentenek a hatalmas fizetési elvárások, amelyek általában magasabbak, mint a munkavállalók készségei.

Ugyanakkor hangsúlyozták azt is, hogy a dolgozók szakmai képzésével kapcsolatosan nagyjából elégedettek — a romániai vállalatok többségében (80%) igen jó kapcsolatot tartanak fent az oktatási rendszerrel, a cégek legalább fele külön hangsúlyt fektet a munkavállalók oktatására és a felsőoktatási intézményekkel való partnerségekre, és körülbelül 40%-uk kimondottan a frissen végzett munkaerő toborzására fókuszál. A tanulmányban szereplő vállalatok 60%-a fontosnak tartja az adómentesség fenntartását, s szintén 60%-uk véli úgy, hogy több egyetemista képzésére lenne szükség — persze ez utóbbi messze nem jelenti azt, hogy megszűnne az iparág szakemberhiánya, hiszen az elmúlt években több mint 37 000 informatikus és programozó ment el az országból, 30%-uk az egyesült államokbeli és kanadai, 60%-uk az európai (13%-uk a nagy-britanniai) IT-szektort erősíti.