×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
4 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Munkavédelem kánikula és viharok idején

2018.06.26 - 11:00
Megosztás:
Munkavédelem kánikula és viharok idején

Ásványvíznek kell lennie a munkahelyen, ha 37 foknál melegebb van kint, csak erősen rögzített állványokat lehet a telepen hagyni, ha viharosra fordul az idő — munkavédelem szélsőséges esetekben.

A nyári időszakban előforduló szélsőséges időjárási körülmények között betartandó munkavédelmi előírásokra emlékeztet közleményében a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM). Ha a levegő hőmérséklete eléri a 37 Celsius-fokot árnyékban, ásványvizet kell biztosítani a melegben dolgozóknak, váltásonként 2–4 liter friss és lehetőleg hűtött vizet fejenként. Érvényes ez akkor is, ha nincs ennyire meleg, de annyira párás a levegő, hogy ugyanazt a hatást váltja ki, mint a kánikulai időjárás. A nagy melegben csökkenteni kell a fizikai munkát végző alkalmazottak munkájának intenzitását, váltakozva kell ülő- és állómunkát, illetve mozgást igénylő feladatokat adni nekik. Ha zárt helyen történik a munkavégzés, gondoskodni kell a helyiség szellőztetéséről, ha nincs légkondicionáló berendezés, akkor a helyiség légköbméteréhez mért erősségű ventilátor vagy szellőzőrendszer segítségével kell folyamatosan mozgatni, cserélni, frissíteni a benti légtömeget. Az időközönkénti frissítő zuhanyzás biztosítása is előírás. Ha a felsoroltak valamelyikére nincs lehetőség, csökkenteni kell nappali időszakban a munkaórák számát, vagy a kánikula idejére be kell szüntetni a tevékenységet. A munkavédelmi szakemberek időszakos orvosi vizsgálatokat is javasolnak a hőségnek kitett munkatársak esetében, hogy egészségügyi szakember mondjon véleményt arról, hogy az illető személy alkalmas-e megerőltető munka végzésére nagy melegben.

Viharos, villámokkal kísért rossz idő esetén nincs előírás arra nézve, hogy be kellene szüntetni a szabad ég alatt, a magasban végzett munkát, az viszont kötelező, hogy a magas állvány, illetve a daru kosaras emelőkarja a megfelelő módon legyen rögzítve, az adott fizikai behatást eltűrő állapotban kell lenniük a kisegítő szerkezeteknek. Csak olyan elektromos berendezést lehet munkatelepeken használni, amelyek rendszeres ellenőrzésnek vannak alávetve, és rendszeres a karbantartásuk. Ha olyan idő közeleg, amelyiknek várhatóan nem fognak tudni ellenállni a szerelékek, gépek, akkor az állványokat további kapcsokkal kell rögzíteni, a borulásveszélyes markológépeket, emelődarukat, alaphelyzetbe kell hozni, a toronydarukat visszabontani.

Princz Csaba