×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
12 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Mustgáz — az alattomos gyilkos

2014.10.15 - 11:19
Megosztás:
Mustgáz — az alattomos gyilkos

A szüreti időszakban a mustgázmérgezés évről évre sok halálos áldozatot követel, ezért nem árt az óvatosság. A bajba jutott személyen kizárólag védőfelszereléssel ellátott személy segíthet!

 

A mustgáz a must erjedése során felszabaduló szén-dioxid, amely színtelen és szagtalan, a levegőnél körülbelül másfélszer nehezebb gáz, ami a levegőt kiszorítva a föld közelében terül el. Otthonunkban elsősorban a cukortartalmú gyümölcsök erjedése során jön létre. A mustgáz adott koncentrációban fontos életfolyamatokat befolyásol. A szén-dioxid belégzése, illetve az oxigénhiányos állapot hat a központi idegrendszerre, aminek jele a szédülés, a hányinger, illetve a mentális zavar. Utóbbi azért jelent külön veszélyt, mert még ha fizikailag képes is lenne a mustgázt belélegzett ember menekülni a halálos csapdából, a szellemi funkciók zavara megakadályozza a helyiség, a pince gyors elhagyásában. A baleseteket azonban körültekintéssel elkerülhetjük — magyarázta lapunk megkeresésére Serli Csilla borszakértő.

A szén-dioxid a borkészítés folyamata során, erjedés közben szabadul fel olyan mennyiségben, amely gondot okozhat. Amíg a bor forrásban van, a gáz védi az oxidációtól, a borospincék tulajdonosaira azonban veszélyt is jelent. Nem árt gondoskodni a pincék megfelelő szellőztetéséről, főként akkor, amikor a pince mélyre van ásva, így egyébként is jóval kevesebb benne az oxigén.

„A borospincébe lassan, égő gyertyával menjenek le, mert ha a gyertya lángja kialszik, az egyértelmű jele annak, hogy nincs elegendő oxigén a helyiségben, azt azonnal el kell hagyni. Én a földre és egy méterre a földtől is el szoktam helyezni egy-egy gyertyát” — mondta a szakértő.

Ha viszont már megtörtént a baj, akkor a mustgáz miatti balesetnél kizárólag olyan ember segítsen, aki légzőkészüléket, megfelelő védőfelszerelést visel. „Azonnal riasztani kell a hatóságokat, ha valaki rosszul lett a pincében, mert a bajba jutott segítségére siető személy az oxigénhiányos helyiségbe lépve maga is könnyen a mustgáz áldozatává válhat. A helyszínre érkező mentősök, tűzoltók is csak a személyi épségük biztosítását szolgáló légzőkészülék használatával közelíthetik meg a bajba jutottat” — tette hozzá Serli Csilla.

 

Bumbuluţ Krisztina