×
2024. 03 19.
Kedd
József, Bánk
-1 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.56 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Nagykároly dísze a szoborcsoport

2017.11.20 - 10:40
Megosztás:
Nagykároly dísze a szoborcsoport

A háromnaposra bővített Ady-emlékezéssorozat méltó befejezése volt az a nagyszabású ünnepség, amelynek keretében leleplezték Marchiş Otilia és Ady Endre szobrát Nagykároly központjában.

Az érmindszenti zarándoklaton részt vevő ünneplők sora kibővült a nagykárolyiak népes tömegével szombat délután. A városközpontban található vasasbolt előtti területen ugyanis leleplezésre került Marchiş Otilia (Itóka) és Ady Endre szoborpárosa, mely vélhetően a város egyik fontos jelképe lesz.

Bár az időjárási körülmények nem voltak éppen ideálisak, ez nem vont le semmit az esemény ünnepélyességéből. Kovács Jenő polgármester házigazdaként üdvözölte a jelen lévő egyházi és közéleti személyeket, valamint köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik valamilyen módon hozzájárultak a szoborkompozíció létrejöttéhez.

Mold Máriusz nagykárolyi vállalkozó adományozta a szobrok alapanyagául szolgáló bronzot. Immár második alkalommal járul hozzá köztéri alkotások létrejöttéhez, ennek a döntésnek az okáról kérdeztük.

„Büszke vagyok arra, hogy egy olyan városban élhetek, ahol románok és magyarok békében élnek egymás mellett. Nekem nagyon sok barátom van mindkét nemzet tagjai közül. Szeretném, ha ennek az együttélésnek, a barátságnak a jelképe lenne ez a szoborcsoport. Annak idején az én ötletem volt, hogy Ady szobrot kapjon Nagykárolyban, annál is inkább, mert kötődik ehhez a városhoz. Marchiş Otiliával együtt ékességei lesznek ennek a városnak” — mondta.

A megfelelő minőségi és esztétikai színvonalú alkotás érdekében bizottság döntött a szobor létrejöttének részleteiről. A Nagykároly egyik legforgalmasabb helyére kihelyezett alkotás vélhetően turisztikai vonzerővel is bír majd a jövőben.

A békés együttélés, a Nagykárolyban együtt élő nemzetiségek kölcsönös tiszteletének fontos jelképe ez a szobor, amely visszatükrözi azt a multikulturális szemléletet, melynek jegyében Marchiş Otilia és Ady Endre élt és alkotott. Mindketten a kulturális és művészi elit tagjai voltak, s munkásságuk, alkotói szabadságuk, egymás iránti barátságuk és tiszteletük méltó jelképe lehet annak a többnemzetiségi együttélésnek, amelyre Nagykároly is jó példa, mondta beszédében Kovács Jenő.

„Itóka a román, Ady a magyar kultúrával érkezett Párizsba, hogy ott a francia és az európai műveltség varázsolja el őket. Nagykároly ezzel a szoborállítással a párizsi modellt követve a kultúrák tiszteletéről és megbecsüléséről ad példát” — foglalta össze a polgármester.

Kovács Jenőn kívül Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, a magyar Országgyűlés volt elnöke, Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Turos Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei szenátora és Virgil Bercea nagyváradi görögkatolikus püspök mondott beszédet az ünnepségen. Mindannyian az európai szemléletet és a szoborpár szereplőinek széles látókörét igyekeztek kiemelni.

Szili Katalin miniszterelnöki megbízott a helytállás, az identitástudat fontosságát emelte ki beszédében, hangsúlyozva, hogy mennyire kiemelkedő nap ez a nagykárolyiak számára. „Nagy nap, hiszen Ady Endre születésének 140. évfordulója alkalmából annak a költőnek, aki mestere volt a pillanatnyi hangulat kivetítésének és az örökkévalóságnak adta költészetét, egy szobrot állítottak, melyen együtt szerepel Itókával. Két bensőséges barát, két publicista, két író szerepel ezen az alkotáson együtt, két olyan személy, akik kötődnek Nagykárolyhoz. Egy magyar költő, újságíró és egy román publicista, újságíró látható itt együtt. Mit jelent ez számunkra a 21. század elején? Talán Ady próféciáit is figyelembe véve, száz év távlatából visszatekintünk írásaira, sok minden történt az elmúlt 140 év történelmében, amit Ady megérzett, megírt. A világserpenyőt nagy viaskodások uralják, hiszen ma is érzékelhető az, hogy amikor Európa kapuit különböző kultúrák döngetik, és amikor világunk egy óriási átalakulás előtt áll, akkor nekünk sokkal nagyobb és mélyebb gondot kell fordítanunk arra, amit úgy hívunk: békés együttélés, összetartozás, összefogás” — mondta.

A beszédeket követően koszorúzással, majd főhajtással ért véget az ünnepi rendezvény.

Tőtős Tímea