×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Nagykároly

Nagykárolyban több helyszínen ünnepeltek

2017.03.15 - 21:02
Megosztás:
Nagykárolyban több helyszínen ünnepeltek

Folytatva a korábbi évek hagyományát Nagykárolyban három helyszínen: a Teremi úti evangélikus templomban, a Petőfi Sándor-mellszobornál, illetve többéves kihagyás után a tavaly ismét birtokba vett városi színház épületében szervezték meg a március 15-i ünnepséget.

Három helyszínen készültek ünnepi rendezvényekkel Nagykárolyban március 15-én. Az első helyszín a Teremi úti evangélikus templom volt, ahol ökumenikus vesperára került sor a Gróf Károlyi Gyula Cserkészcsapat és a nagykárolyi evangélikus parókia szervezésében. Az eseményen a házigazda lelkipásztor, Illyés Sándor köszöntötte a jelenlévőket. Mint fogalmazott: nemzeti ünnepünkön a széthúzás, a közömbösség ellen kell felvennünk a harcot napjainkban. „Ne adjunk teret a széthúzásnak! Fogjunk össze mi, magyarok, hogy gyermekeink őrizhessék identitásukat, büszkék legyenek anyanyelvükre, nemzetükre, történelmükre” — mondta. Geréb Miklós, a nagykárolyi cserkészek vezetője elmondta, ettől az évtől kezdődően a nagykárolyi cserkészek innen, az evangélikus templomból indulva csatlakoznak a központi március 15-i ünnepségekhez. Ennek oka, hogy az evangélikus templomban található egy emléktábla, melyet 1943. március 15-én állított az akkori nagykárolyi Kegyesrendi Gimnázium 636. sz. II. Rákóczi Ferenc Cserkészcsapata, s utódokként úgy döntöttek, hogy ők ezt választják ünnepi rendezvényeik helyszínéül. Az ünnepi alkalom végén vitéz Berei Károly a Történelmi Vitézi Rend Nagykárolyi Székének kitüntetését vehette át vitéz Kocsis László törzskapitánytól.

Az ünneplők innen átvonultak a városközpontban található Petőfi-szoborhoz, ahol a nagykárolyi Kaffka Margit Művelődési Társaság és a helyi RMDSZ szervezésében került sor ünnepi műsorra és koszorúzásra. A szavalatokat és kórusokat ünnepi beszéd követte: dr. Hágó Attila Nándor, a városi múzeum vezetője a nőkről, a forradalomban részt vevő, a háttérből kulcsszerepet játszó asszonyokról szólt. A beszédet koszorúzás követte: a helyi politikai pártokon, kulturális szervezeteken kívül Orosháza, Nyírbátor, Polgár, Kecskemét, Budapest önkormányzatainak és tanintézményeinek jelen lévő képviselői is elhelyezték az emlékezés virágait.

A március 15. alkalmából szervezett rendezvények központi eseménye a városi színházban bemutatott előadás volt. Az ünnepi műsort megelőzően Kovács Jenő polgármester szólt a jelenlévőkhöz. A polgármester beszédében az együtt élő nemzetek kölcsönös tiszteletéről, a békés együttélésről szólt. „Ne üljünk fel a rendszeres, tervszerűen érkező provokációnak!” — fogalmazott Kovács, aki aktuálpolitikai kérdésekről is szólt, s azt a tanácsot adta a fiataloknak, hogy nézzenek jól a másik ember szemébe, s csak abban bízzanak meg, akit ismernek.

A nagykárolyi ünnepi műsorokban közreműködtek a Gróf Károlyi Gyula Cserkészcsapat, a Harmónia Kórus, a Canticum Novum kamarakórus, a Rekettye Kulturális Egyesület tagjai, a Nagykárolyi Elméleti Líceum és a Kalazanci Szent József Iskolaközpont diákjai, a Nagykárolyi Művelődési Központ fiataljai, a Dömik amatőr színjátszó csoport, valamint Fülöp Andrea, Szakács Lia, Kerekes András, Gyetkó Csaba, Szolomájer Szilárd és Szolomájer Tímea.

Tőtős Tímea