×
2024. 04 24.
Szerda
György
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Nálunk nincs kanyarójárvány

2016.09.28 - 09:00
Megosztás:
Nálunk nincs kanyarójárvány

Szatmár megye nem tartozik az ország azon 23 megyéje közé, ahol kanyarós megbetegedést regisztráltak. Mindazonáltal járvány dúl, szeptemberig összesen 675 esetről tudnak a hatóságok.

A romániai kanyarójárvány egyelőre nem érinti Szatmár megyét, nálunk egyetlen megbetegedést sem regisztráltak — tudtuk meg dr. Lidia Tămaștól, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság járványügyi szakértőjétől. Országos viszonylatban legalább 675 esetről tudnak a hatóságok, amelyek közül 3 megbetegedés a gyermek elhalálozásával végződött.

Az egészségügyi minisztérium szerint országos szinten nemcsak a fertőzések száma, hanem terjedési sebességük is roppant riasztó, tekintettel arra, hogy tavaly például egész évben összesen hét kanyarós megbetegedés történt Romániában.

Az egészségügyi minisztérium a „felelőtlen oltásellenes kampányt” teszi felelőssé a járványért. Romániában ugyanis a 2003-as betegjogi törvényre alapozva egyre több szülő megtagadja a védőoltások beadatását gyermekének abban a meggyőződésben, hogy sok oltás nagyobb kockázattal jár, mint amekkora valószínűsége van a megelőzni próbált betegséggel való fertőzésnek.

Ezzel kapcsolatban dr. Lidia Tămaș, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság járványügyi szakértője elmondta, hogy a szülők közül sokan Szatmár megyében is bizalmatlanok az oltásokkal szemben, de elsősorban a tájékozatlanságuk miatt. Sokan az internetről, televízióból hallanak dolgokat, amelyek nem mindig felelnek meg a valóságnak. Sőt, sokan vallási okokra hivatkozva nem hajlandóak beoltatni a gyermekeiket.

Amúgy Szatmár megyében az elmúlt évek során soha nem volt oltóanyaghiány, ugyanis mindig van készleten abból a trivalens, azaz három oltóanyagot tartalmazó (kanyaró, mumpsz, rózsahimlő) készítményből, amelyet minden gyermeknek 12 hónaposan, illetve 6 évesen meg kellene kapnia.

Kolozs és Arad megye a legérintettebb

A minisztérium állítása szerint a kanyaró elleni vakcina beadását 2014-ben kezdték tömegesen megtagadni Romániában egyes televíziós személyiségek és az ortodox egyházhoz közel álló alapítványok által indított ellenkampány hatására. A kanyaró ellen beoltott gyerekek aránya így egy év alatt 97-ről 80 százalék alá csökkent Romániában. Az ortodox egyház egyébként hivatalosan cáfolta, hogy áldását adta volna a vakcinaellenes kampányra.

Az idei járvány három halálos áldozata egy év alatti csecsemő volt, tehát még nem érték el azt a kort, amikor beolthatták volna őket, de a minisztérium közleménye szerint a csecsemők nem betegedtek volna meg, ha a nagyobb gyerekek között nem lettek volna olyanok, akik — védőoltás híján — őket is megfertőzték.

A legtöbb (több mint kétszáz) kanyarós esetet Kolozs és Beszterce-Naszód megyében regisztrálták, Maros megyében 145, Arad megyében pedig 113 fertőzést jegyeztek fel. A két igazolt halálos eset is Arad megyében történt.

Fontos a védőoltás

Az egészségügyi minisztérium a napokban felhívást intézett a szülőkhöz, hogy tartsák be a védőoltások orvosilag javasolt menetrendjét, és járuljanak hozzá gyermekeik beoltásához.

Dr. Láng László háziorvos, a Szatmár Megyei Családorvosok Szövetségének alelnöke szintén a védőoltások fontosságáról beszélt szerkesztőségünknek. „A diftéria, a fekete himlő és más, hasonlóan fertőző, járványos betegségek mind a védőoltások megjelenésével tűntek el, ugyanúgy, ahogy a gyermekbénulás sem jelent jelen pillanatban veszélyt Romániában. A kanyaró pedig szintén azért nem ölt ma is látványos méreteket, mert a lakosság zöme be van oltva, a betegség pedig nem tud terjedni, ahogyan Szatmár megyében is történik. Ahol most mégis járvány van, ott a be nem oltott gyermekek között terjed a járvány” — hangsúlyozta dr. Láng László.

Mivel Európában jelen pillanatban migránskrízis van, még nagyobb a különböző betegségek rizikófaktora, hiszen az ázsiai vagy afrikai bevándorlók több esetben is olyan vírusokat hoznak be, amelyek Európában jelenleg nem léteznek, vagy csak nagyon elenyésző számú esetről tudunk.

Ami a kanyarót illeti, a szülők, ha kicsit is tájékozódnak, rájöhetnek arra, hogy a pár éve divatos történetek, melyek szerint a védőoltások éppen azok, amelyek által a gyermekek megbetegszenek, mind hazugságok. Ha egy oltás mégis egy-két napos lázzal járna, ami amúgy ritkább esetekben fordul elő, inkább érdemes ezt bevállalni, mint magát a betegséget, ami a fel nem készült, be nem oltott szervezetet fogja megtámadni.

„Aki már volt kanyarós vagy látott kanyarótól szenvedő gyermeket, az tudhatja, mitől óvhatja meg gyermekét, egy egyszerű oltás megszerzésével” — jegyezte meg Láng doktor, aki végezetül a kanyaró tüneteiről is ejtett néhány szót: elsősorban magas lázzal és rossz általános érzettel jár a betegség, jelentkezik szempirosodás és erőteljes orrfolyás, illetve a betegség második fázisában megjelennek a kiütések is. Egy komolyabb belázasodás esetén ajánlatos a gyermekkel felkeresni a családorvost is — mutatott rá a szakember.

Bajnai Botond