×
2024. 04 24.
Szerda
György
11 °C
közepes eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Ne dobjuk a kukába a gyógyszert!

2014.08.29 - 10:57
Megosztás:
Ne dobjuk a kukába a gyógyszert!

A nyári szabadságolások idején nagyon sok szatmári töltötte fel az úti patikáját különböző krémekkel, fájdalom- és lázcsillapítókkal, vitaminokkal. De mit tegyünk pár hónap múlva a lejárt gyógyszerekkel?

 

A legtöbb lakos nem tudja, hogy mit tegyen a lejárt gyógyszerekkel. Az első és legfontosabb, hogy ne szedjük be ezeket a szavatossági idő lejárta után! Egyes szereknél ugyanis akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek. Sok esetben, főleg a folyadékoknál, vagy akár egyes kenőcsöknél a baktériumok elszaporodása is fenyegető tényező lehet, ez különösen a szemcseppekre vonatkozik. Könnyen kötőhártya-gyulladást is kaphatunk egy fertőzött szemcsepptől. Éppen ezért ne alkalmazzuk a már lejárt termékeket, de lehetőleg ne is dobjuk a kukába vagy a lefolyóba. A lejárt gyógyszerek kémiai anyagai a háztartási hulladékból előbb a talajba, majd pedig az ivóvízbe kerülnek, súlyosan károsítva a természetet.

A legjobb módja, hogy megszabaduljunk tőlük, az lenne, ha bevinnénk valamelyik gyógyszertárba a lejárt készítményeket. Romániában viszont még mindig nem oldották meg a lejárt szavatosságú gyógyszerek tárolását és elszállítását. Eldobni veszélyes, a gyógyszertárakban azonban nem veszik vissza őket.

Szatmár megyében nem kevesebb, mint 158 gyógyszertár működik, ezek közül 58 a megyeközpontban. A gyógyszertárak mindegyike szerződésben áll veszélyes egészségügyi hulladék elszállítására szakosodott céggel, hiszen még a patikákban is előfordul, hogy lejár az el nem adott készítmények szavatossága. A lakosoktól viszont a gyógyszertárak nem vehetik át a lejárt orvosságokat, ha nem tudják bizonyítani a származásukat.

„A tablettákat, cseppeket, kenőcsöket csak akkor tudják átvenni a gyógyszertárak, hogy gondoskodhassanak a további szakszerű tárolásról, megsemmisítésről, ha a lakosok nem dobták ki a vásárlást igazoló számlát. Csak akkor vehetjük át ezeket a veszélyes hulladéknak minősülő készítményeket, ha a származásuk ismert” — nyilatkozta lapunk megkeresésére Maurer Anca, a Szatmári Gyógyszerész Kamara elnöke. Azt is hozzátette, szoktak ugyan kivételt tenni a gyógyszertárak, gyógyszerészek, de ez ritka.

Mint megtudtuk, a még érvényes gyógyszereket sem veszik át a patikák, többek között azért nem, mivel nem tudni, megfelelő körülmények között tárolta-e az adott vevő az orvosságot, a minősége nem károsodott-e. Bizonytalan minőségű orvosságokat pedig egyszerűen nincs jogában, sőt tilos eladnia a gyógyszertárnak. Csak azért a gyógyszerért tudnak felelősséget vállalni a patikák, amelyről biztosan tudják, hogyan és miként volt kezelve, tárolva — ez mindenkinek az érdeke.

„Azt tanácsolnám a szatmáriaknak, hogy soha ne halmozzanak fel nagy mennyiségű gyógyszert az otthonukban, ha pedig mégis megtörténik, hogy lejár az otthon tárolt készítmények szavatossági ideje, akkor abba a patikába vigyék vissza, ahol vásárolták” — magyarázta a kamara elnöke.

 

Bumbuluţ Krisztina