×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Négy hét vakáció után folytatás

2014.08.23 - 07:44
Megosztás:
Négy hét vakáció után folytatás

Mindegyik versenyző (egyik) kedvenc pályája a belgiumi Spa–Francorchamps, amely dúskál az élvezetes kanyarokban. De igazán csak az élvezi őket, akinek az autója kellően gyors az egyenesekben, ugyanis e nélkül elég reménytelen a küzdelem.

Hosszú, izgalmas, és teli van hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel – a spa–franchorchamps-i pálya egy köre tökéletes szimbóluma lehetne egy Forma–1-es versenyző szezonjának. Több mint hét kilométeres nyomvonalával évtizedek óta ez a világbajnokság leghosszabb pályája, s a hajdani közutakon, erdőben futó vonalvezetésével még úgy is őrzi a régmúlt emlékeit, hogy eredetileg kétszer ilyen hosszan tekergett, összekötve Franchorchamps-t, Malmedyt és Stavelot-t.

E településekre kanyarok nevei is emlékeztetnek, bár a legismertebb, a 12,5 százalékos emelkedőre felvezető bal–jobb–bal kombináció, az Eau Rouge a pálya, pontosabban a kanyar közelében csordogáló, vastól vörös árnyalatú patakról kapta a nevét.

A Belga Nagydíjat szokás szerint nyár végén rendezik, négy héttel az előző, hungaroringi futamot követően. A kötelező kéthetes gyári leállásnak köszönhetően a csapatok megfáradt személyzete kipihenhette magát, így mindenki újult erővel vághat neki a szezon maradék nyolc versenyének. Élvezetesebb helyszínen nem is folytatódhatna a bajnokság, mint Spában.

„A versenyzőknek ez a pálya olyan, mint egy álom: vannak szintemelkedések, tempós, illetve közepesen gyors, technikás kanyarok, továbbá egyenesek az előzéshez. Ennek a pályának lelke van” – mondta a Lotus csapat francia versenyzője, Romain Grosjean.

Jelzésértékű tény, hogy a vonalvezetés 1983-as lerövidítése óta mindössze egyetlen alkalommal – David Coulthard 1999-ben – ért célba elsőként olyan pilóta itt, aki sem előtte, sem utána nem volt világbajnok (Felipe Massa úgy lett győztes 2008-ban, hogy a távot leggyorsabban teljesítő Lewis Hamiltont utólag büntetéssel sújtották).

Spa első és utolsó szektora megegyezik abban, hogy rengeteg ideig lehet nyomni a gázpedált bennük, és csupán egy–egy kanyarban, az 1-es számú La Source-ban, illetve a 18/19-es számú Bus Stop sikánban kell nagyobbat fékezni. De míg régebben több mint két kilométeren és 20 másodpercen át padlóig lehetett nyomni a pedált a La Source-tól a hosszú egyenes végi kombinációig, elképzelhető, hogy az idei évtől csak azok lesznek képesek csőgázzal átszáguldani a legendás emelkedőn, akiknek kellően jól tapad az autója. Ennek oka a műszaki előírások változásában keresendő, aminek következtében az idei autók hátulján csökkent a leszorítóerő. „Idén nehéz lesz padlógázzal bevenni” – állapította meg az Eau Rouge-ról a Sauber német versenyzője, Adrian Sutil. Reméljük, hogy senki sem fog nagyot bukni a félelmetes kanyarban megcsúszó autója miatt.

Bárhogy is lesz, Spa ettől függetlenül még mindig nagyon gyors. Az Eau Rouge után jön egy hosszú egyenes, amelyben az egyik DRS zóna is van – a másik a célegyenesben található –, és összességében egy körnek körülbelül 70 százaléka padlógázos. Ez helyzeti előnybe hozza a Mercedes motoros csapatokat, vagyis egyáltalán nem kizárt, hogy a német Nico Rosberg és a brit Lewis Hamilton ismét egymás közti meccsel dönti el a győzelem sorsát, míg a Williamsnek kiváló sansza nyílik a Ferrari visszaelőzésére a konstruktőri tabellán.

Az elmúlt években nem volt akkora szórás az egyes motorok teljesítménye között, mint az új turbók esetében, így akár az is előfordulhat, hogy Belgiumban a legjobb helyeket kisajátítják a Mercedes partnerei – a gyári istálló mellett a Williams, a McLaren és a Force India –, mögöttük pedig a Ferrari és a Renault ügyfelei tömörülnek majd.

A csapatok különleges, kis légellenállású karosszériával készülnek a hétvégére, mivel a hagyományos csomagjukkal túlságosan sok időt vesztenének az egyenesekben. A beállítások és a leszorítóerő tekintetében két út járható. „Két változat van: az egyiktől a középső szektorban gyors lesz az autó, az egyenesekben pedig relatíve lassabb, míg a másiktól pont fordítva – magyarázza Sutil. – Mindkét megközelítés hasonló köridőt eredményez. Jómagam inkább a magas végsebességet támogatom.” Utóbbi az előzések szempontjából lényeges.

Ugyanakkor a terepviszonyok sajátos feladatot állítanak a mérnökök elé. „A változó szintmagasság miatt különleges beállításokra van szükség, hogy az autó alja ne érjen le a földre” – mondja a Sauber vezető versenymérnöke, Giampaolo Dall’Ara. A függőleges terhelések hatására a padlólemez ugyanis centimétereket is süllyedhet, és ha súrolja a földet, veszélyesen megváltozhat a balansz egy pillanatra. A motor és a váltó beállításánál az is fontos, hogy az emelkedőkön nagy fordulatszámmal pörögjön az erőforrás. A hosszú kör miatt pedig kifejezetten trükkös lesz megtalálni az optimális beállításokat a hibrid rendszerek energia–visszatáplálásához.

A versenyzők élvezik a sokáig tartó száguldást 300 km/h sebesség felett, de a belső alkatrészeket ez alaposan megviseli. A Belga Nagydíjra a legtöbb csapat vadonatúj elemeket fog beépíteni az autók hajtásláncába – már ahol még vannak sértetlen darabok az éves készletben –, és imádkozni fognak, hogy az egységek bírják a kemény terhelést.

Spában legendásan változó az időjárás, ami pillanatok alatt boríthat mindent. Akit rossz helyen kap el az eső, rengeteget veszíthet a hosszú körön, míg aki szerencsés/szemfüles, az sokat nyerhet a megfelelő gumiválasztással. „Nem szabad alábecsülni az időjárás szerepét: egy percen belül lehet zuhogó eső és napsütés is” – mondta Sebastian Vettel, a Red Bull Racing német világbajnok pilótája. A jelenlegi előrejelzések többnyire egyeznek abban, hogy vasárnap száraz idő várható, szombaton viszont napközben lehetnek kisebb záporok, néhány milliméternyi csapadékkal. A levegő hűvös lesz, a hőmérséklete valószínűleg ritkán haladja majd meg a 20 Celsius fokot, vagyis a hideg aszfalt gondokat okozhat egyes csapatoknál a gumik felmelegítésében. A Pirelli a lágy és a közepes keménységű abroncsokat viszi Spába.

A gumiknak egyébként kemény terhelést jelent a pálya a nagy oldalirányú erőhatások miatt is, amit tetézhet, hogy a csökkentett leszorítóerővel sokszor elrontják a féktávokat a pilóták, és ez kockássá teheti az abroncsokat.

Szabadedzés

A Mercedes két pilótája uralta pénteken a Belga Nagydíj első két szabadedzését. Reggel a német Nico Rosberg az első, míg Lewis Hamilton a második helyen zárt, délután pedig megfordult a sorrend, a brit zárt a német előtt. Mindkét tréningen a Ferrari spanyol pilótája, Fernando Alonso volt a harmadik.

Közvetítés

Forma–1, 12. forduló, Spa–Francorchamps, Belga Nagydíj, szombat: időmérőedzés, 15 óra (M1, Dolce Sport 1). Vasárnap: futam, 15 óra (M1, Dolce Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Nico Rosberg

német, Mercedes

202

2.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes

191

3.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

131

4.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

115

5.

Valtteri Bottas

finn, Williams

95

6.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

88

7.

Nico Hülkenberg

német, Force India

69

8.

Jenson Button

brit, McLaren

60

9.

Felipe Massa

brazil, Williams

40

10.

Kevin Magnussen

dán, McLaren

37

11.

Sergio Pérez

mexikói, Force India

29

12.

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

27

13.

Jean–Eric Vergne

francia, Toro Rosso

11

14.

Romain Grosjean

francia, Lotus

8

15.

Danyiil Kvjat

orosz, Toro Rosso

6

16.

Jules Bianchi

francia, Marussia

2

Csapatok

1.

Mercedes

393

2.

Red Bull Racing

219

3.

Scuderia Ferrari

142

4.

Williams

135

5.

Force India

98

6.

McLaren

97

7.

Scuderia Toro Rosso

17

8.

Lotus

8

9.

Marussia

2