×
2024. 04 26.

Nehéz, hosszú nap után még második

2019.01.14 - 12:17

Sok időt vesztett egy műszaki meghibásodás miatt Gyenes Emánuel, ezzel csökkentek az esélyei a kategóriagyőzelemre, de őrzi második helyét a piros rajtszámos Original by Motul – Malle Moto maratonkategóriában. Az összetett táblázatban feljebb kapaszkodott.

Szenvedett Gyenes Emánuel a Dakar-rali hatodik versenyszakaszán, de így is második maradt az Original by Motul – Malle Moto maratonkategória táblázatában.

A szombati pihenőnap után vasárnap megkezdte a mezőny a világ legnehezebb terepralijának második részét. A hatodik versenynap a Dakar-rali idei kiírásának leghosszabb napját is jelentette, ugyanis a motorosok és quadosok Arequipa és San Juan de Marcona között 838 kilométert kellett nyeregbe üljenek, ebből 336 kilométer volt a mért szakasz (a mezőny többi versenyzőjének 309 kilométer volt a speciális táv). Az Autonet Motorcycle Team szatmári pilótájának motorhűtési gondjai voltak.

Motorhűtés nélkül

„Sajnos nem kezdődött jól számomra a Dakar második hete. Az első 30 kilométeren nagyon mély talajú dűnéken kellett keresztül haladnunk, majd a vízpompa is hibát jelzett a műszerfalamon. Vagyis, elfolyt a radiátorból a hűtővíz. Minden vizes volt a motor alatt. Nem volt nálam víz, és a sivatag közepén nem volt más választásom, tovább kellett mennem. Szerencsére a ventilátor nem hibásodott, a motor sem állt le, viszont rengeteg időt vesztettem, mert vissza kellett vegyek a sebességből, hogy ne fűtsem túl a gépet. 50 kilométert mentem így, az első töltőállomásig, ahol a Husqvarna csapat tagjaitól kaptam vizet. Még átnéztem egyszer a motort, ezzel is vesztettem 10 percet, de nem tudtam mit tenni. Vettem magamhoz vizet, és így folytattam a versenyt. Minden ellenőrző pontnál fel kellett töltenem a radiátort vízzel. De örülök annak, hogy célba értem és versenyben vagyok még, ez a legfontosabb. Nagyon bántott volna, ha egy műszaki gond miatt kellett volna feladnom a futamot” — nyilatkozta Mani, aki a 38. időt motorozta, közel két órával maradt el a szakaszgyőztes chilei Pablo Quintanilla (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing) mögött, aki az összetettben is átvette a vezetést. Ezen a listán egyébként a szatmári öt pozíciót javított péntektől, és már a 38. helyen áll.

A szervizcsapat-kíséret nélküli Original by Motul – Malle Moto kategóriában viszont Mani őrzi második pozícióját, viszont az éllovas Mark Tielemans (Sjors van Hertum) a szatmári előtt ért célba vasárnap, és huszonöt perccel tudta növelni előnyét az összetettben is. Így Mani hátránya 35 perc, de még hátra van négy versenyszakasz a limai végső célig. A maraton kategóriában a 6. helyen áll a szatmári.

Bunkoczit elütötték

Az autósoknál a kilencszeres ralivilágbajnok francia Sébastien Loeb nevéhez fűződött a vasárnapi szakaszgyőzelem, aki oldalán a lengyel Daniel Elenával (PH-Sport) egymás után másodszor volt a nap legjobbja. Viszont összetettben őrzi első helyét a Nasszer al-Attijah, Matthieu Baumel katari, francia kettős (Toyota Gazoo Racing SA).

Ugyanitt a Szalay Balázs, Bunkoczi László magyar páros (Opel Dakar Team) a 28. időt autózta Tanaka-dűnék között, ezzel az összetettben is javított, már a 25. pozíciót foglalja el. Kiderült azonban, hogy szerdán Bunkoczi László balesetet szenvedett: a 398-as rajtszámú brazil side by side (SxS) a harmadik szakaszon olyan szerencsétlenül jött le egy dűnéről, hogy az éppen a saját autója hátuljánál homokot lapátoló Bunkoczi Lászlót nekilökte az Opelnek, majd megállás nélkül továbbhajtott. A dél-amerikai megűszta az esetett egy figyelmeztetéssel, habár, a kamionos kategória összetett harmadik helyén álló Andrej Karginovot kizárták. A pénteki szakaszon hajtott be az egyébként nem a szurkolói zónában várakozó nézők közé. A szurkolók közül négyen elugrottak, az ötödik combcsontja azonban eltört, amikor a Kamaz jobb hátsó kereke alá került. Karginov segítségnyújtás nélkül továbbment – mentségére legyen mondva, hogy amikor a célban megtudta, mi történt, valósággal sokkot kapott, mert az egészből semmit sem érzékelt a hatalmas monstrum volánja mögött. A szünnapon pedig csapatfőnökével a hétszeres Dakar-győztes Vlagyimir Csaginnal együtt meglátogatta a kórházban fekvő dél-afrikai drukkert. Ez azonban nem változtat a helyzeten, hogy nélküle kezdődött el a Dakar hatodik napja.

De Rooy szakaszgyőzelme

A kamionosoknál egyébként idén először jegyzett szakaszgyőzelmet a Gerard de Rooy (holland), Darek Rodewald (lengyel), Moises Torrallardona (spanyol) trió (Petronas Team de Rooy Iveco), de az összetttben nem történt változás, maradt az Eduard Nyikolajev, Jevgenyij Jakovlev és Vlagyimir Ribakov (Kamaz-Master) orosz hármas az élen.

A quadosoknál nem történt változás: az összetettben is vezető Nicolas Cavigliasso (Drag’ON Rally Team) vasárnap is nyert, és mivel már több mint egy órás az előnye, ezért – ha célba ér Limában – először nyerhet Dakar-ralit (a tavalyi volt az első, akkor a második helyen zárt).

Az SxS kategóriában a chilei Francisco Lopez Contardo, Alvaro Juan Leon Quintanilla (South Racing Can-Am) kettős nyerte a 6. szakaszt, az összetettben pedig a spanyol Gerard Farres Guel, Daniel Oliveras Carreras (Monster Energy Can-Am) páros vette át az első helyet.

Hétfőn San Juan de Marcona körül zajlott a 7. versenynap: 64 kilométer bekötő szakasz mellett 323 kilométer volt a speciális táv, amely többnyire az Atacama sivatagban zajlott.

Szöveg: Pesek Attila

Fotó: RallyZone/Eduardo Bauer