×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
16 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Nehézkes a tej értékesítése

2015.09.24 - 19:30
Megosztás:
Nehézkes a tej értékesítése

A hazai gazdálkodók érdekeit kellene a kormány védje — hangoztatták a megyénkbeli gazdák és tejtermelők a csütörtökön megszervezett megbeszélésen. Jelenleg katasztrofális a helyzetük.

Csütörtök reggel egyeztető tárgyalásra hívta Eugeniu Avram kormánymegbízott az állattartásban és az állati eredetű termékek értékesítésében érdekelt gazdálkodókat, intézményvezetőket. A prefektus elmondta, a találkozót azért kezdeményezte, mert a fogadóórák, állatvásárok és a helyszíni terepszemlék alkalmával sok gazdálkodó panaszkodott az alacsony felvásárlási árak miatt. Bohonyi János, az Állattenyésztési és Szaporodásbiológiai Hivatal (OARZ) irányítója elmondta, komoly gondokkal küzdenek a gazdák a tej értékesítése terén. Megítélése szerint a tejtermékek hatékony és megfelelő áron történő eladásához érdemes lenne társulásokat létrehozniuk a gazdáknak, majd kisebb tejfeldolgozó gyárakat is nyitni. Ennek hatására a jelenleg 60–70 banis áron felvásárolt tej árát akár 90 banira is emelhetnék, mely már elfogadható lenne. A társulásokba tömörülő gazdák ugyanakkor 5 évig nem kellene mezőgazdasági adót fizessenek, s akár 90 százalékos, vissza nem térítendő EU-s finanszírozást is megpályázhatnának a tejfeldolgozó üzemek felszerelése érdekében. Szatmár megyében létezik a Samuslact Mezőgazdasági Társulás, melynek tagjai EU-s pénzalapokat szeretnének megpályázni egy új tejfeldolgozó üzem építésére és felszerelésére. Első szakaszban a tej felvásárlási árát 90 baniban határoznák meg, annyiban, mint amennyiért a Friesland is felvásárolja. Lenne egy másik módja is a tej hatékonyabb értékesítésének: exportra készítenék elő, azonban ehhez korszerű gyűjtő, hűtő és szállító felszerelésre lenne a gazdáknak szüksége. Culic Olimpiu mérnök arról számolt be, hogy a 2014–2020-as kiírás során a Regionális Operatív Program keretében hátrányos helyzetben levő fiatalok pályázhatnak meg vissza nem térítendő támogatást különböző tevékenységekre, többek között tejfeldolgozásra. Egy korszerű, kisebb méretű gyártósort sajt, ömlesztett sajt előállítására kevesebb mint 10 ezer euróért lehet beszerezni.

A csütörtöki gyűlésen jelen volt gazdálkodók elmondták, a román mezőgazdasági rendszer alulfinanszírozottsága a legnagyobb probléma, illetve az, hogy a kormány semmilyen módon nem segíti őket, hogy a sokkal nagyobb összegű EU-s és kormánytámogatásban részesülő külföldi gazdálkodókkal felvessék a versenyt a liberalizált piacon. Itt elsősorban arra utaltak, hogy a legtöbb tejüzem Magyarországról importálja a tejet, mivel sokkal olcsóbban tudják ott felvásárolni, mint a hazai termelőktől. A gazdálkodók szerint sokkal jobban kellene védeni a romániai termelők érdekeit, melynek egyik módja a tejtermékek címkézésének módosítása lenne, arra kötelezve a tejfeldolgozókat, hogy tüntessék fel, honnan származik az általuk felhasznált tej, de a tej-kifli program licitje során is lehetne egy olyan követelményt megfogalmazni, hogy csak hazai származású tejet adhatnának a diákoknak. A találkozó végén Avram három elismerő oklevelet adott át sikeres, fiatal gazdálkodóknak, akik a tejfeldolgozásban érdekeltek.

Sógor Beáta