×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Nem díjazzák a politikai hűtlenséget

2014.09.10 - 12:07
Megosztás:
Nem díjazzák a politikai hűtlenséget

Többször is megsértette Adrian Ştef, a megyei önkormányzat elnöke, valamint Marcela Papici szatmárnémeti alpolgármester a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alapszabályzatát, ezért zárták ki őket az alakulatból — nyilatkozta lapunk érdeklődésére a megyei elnök.

 

Romeo Nicoară parlamenti képviselő, a párt nyár elején kinevezett Szatmár megyei elnöke azt is elmondta: nem számít arra, hogy túl sokan követnék az említett két politikus példáját, átiratkozva más pártokba. Amint arról beszámoltunk, Ştef és Papici kizárásáról hétvégén döntött a PNL országos választmánya, melyet követően a tanácselnök nyilatkozatban közölte: beiratkozik a Călin Popescu Tăriceanu által vezetett (egyelőre be nem jegyzett) Liberális Reformok Pártjába (PLR). Romeo Nicoară kifejtette: említettek a májusi képviselőválasztási kampányban nyíltan támogatták a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, a liberális pártból átigazolt Ovidiu Silaghit a kettes körzetben, és az ezzel egy időben szervezett EP-választást megelőzően is a PSD-nek kampányoltak, ami megengedhetetlen. Mindemellett pedig a vezetőség tudomására jutott, hogy vidéki PLR-fiókszervezetek alapításán dolgoztak, próbálva ezekbe átcsábítani a PNL-seket, ami szintén szabályellenes, hisz ellentétes a nemzeti liberális alakulat érdekeivel. Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy a két, fontos funkciót betöltő tagjuk távozása nem jelent-e túl nagy veszteséget a PNL számára, az elnök úgy vélekedett: a nagy veszteség májusban érte pártjukat, amikor Szatmáron az országos, 15 százalékos átlagnál jóval gyengébb eredményeket ért el — Szatmárnémetiben a voksok mindössze 4 százalékát, míg megyei szinten a szavazatok hat százalékát kapták. Romeo Nicoară, mint elmondta, nem tart attól, hogy az egy hete életbe lépett, a polgármesterek, a megyei elnökök és a helyi önkormányzati képviselők mandátumvesztés nélküli pártváltását lehetővé tevő törvényt kihasználva tömegesen hagynák el tisztségben levő tagjaik a liberális alakulatot. Állítása szerint az általa megkérdezettek egyhangúlag úgy nyilatkoztak, hogy maradnak, és mindenki azon dolgozik, hogy államelnökjelöltjük, Klaus Johannis jól szerepeljen majd a novemberi választáson. Hozzátette: ritka kivételek lehetnek ugyan, például a fülébe jutott, hogy a borválaszúti polgármesterük függetlenként folytatná tovább a tevékenységét, azonban ezek egyedi esetek. Az elnök szerint nem is ajánlott a pártváltás, hiszen az ezt lehetővé tevő jogszabály véleményük szerint alaptörvénybe ütköző. Nicoară szerint pártja — a nép ügyvédjének révén — alkotmánybíróság elé viszi a jogszabályt, és ha a taláros testület megalapozottnak találja kifogásaikat, a „politikai vándorok” elveszthetik mandátumukat.

 

Politikai öngyilkosság

Pataki Csaba Szatmár megyei RMDSZ-elnök politikai öngyilkosságnak nevezte a PSD-nek kampányolók viselkedését. Kifejtette: egy normális demokráciában az egyazon politikai oldalon belül történő pártváltás elfogadható, azonban kiírja magát a komolyan vehető vezetők sorából az, aki jobboldaliként átáll a bal oldalra vagy fordítva. Az elnök Ovidiu Silaghi volt Szatmár megyei liberális pártelnökre utalt, aki — feltétlenül meg akarván nyerni a mentelmi joggal járó képviselői mandátumot — a PSD színeiben indult, valamint Ştefre és Papici-ra, akik nyíltan kampányoltak neki. Nem jósolt ugyanakkor nagy jövőt a PNL kormányból való kilépésével elégedetlenekből alakult, a PSD-vel igen közeli viszonyt ápoló PLR-nek. Pataki szerint az új pártot addig használják majd a szociáldemokraták, ameddig szükségük lesz rájuk (az államelnök-választásig mindenképp), aztán ejtik őket, a Liberális Reformok Pártja pedig vagy megszűnik, vagy „ragadványpárttá” alakul, mely önállóan nem indul, a választásokon pedig kizárólag nagyobb alakulatokkal koalícióban vesz részt. Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy a változó politikai viszonyok között helyi szinten mely alakulatokkal keresi az együttműködést az RMDSZ, Pataki nem adott konkrét választ. Elmondta: nagyon zavaros jelenleg a helyzet, lényegében az sem tudható pontosan, ki melyik párthoz tartozik, ezért a partnerkeresés kérdése csak később, a politikai migrációra vonatkozó jogszabály hatályának lejárta után, azaz bő egy hónap múlva esedékes. Marcela Papici megkeresésünk nyomán úgy nyilatkozott, hamarosan eldönti, hogy melyik pártban folytatja tevékenységét, (illetve hogy függetlenként dolgozik-e majd tovább), ígérve, hogy nyilvánosságra hozza majd, mit határozott.

Babos Krisztina